Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Υλη Β ταξης

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

Υλη Β ταξης

Δημοσίευσηαπό anastasiatheo » 05 Νοέμ 2011, 11:01

Συναδελφοι καλημερα!!Φέτος εχω για πρωτη φορα Β ταξη κ εχω αγχωθει με τα Μαθηματικα.Μολις τελειωσα την πρωτη ενοτητα κ αισθανομαι <δικαιως> οτι βρισκομαι αρκετα πισω μιας κ το περιεχομενο του βιβλιου δε βοηθαει..οπως καταλαβαινετε!Που ακριβως βρισκεστε εσεις??Ενημερώστε με αν θελετε για να...απογοητευτω ακομα περισσοτερο!!Σας ευχαριστω εκ των προτέρων! :D
Άβαταρ μέλους
anastasiatheo
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 02 Δεκ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό pefani1971 » 05 Νοέμ 2011, 18:58

Εγώ είμαι στο κεφ 12 . Το βιβλίο είναι κακογραμμένο . Το έχω ξαναδουλέψει . Προσπάθησε να κάνεις τις ασκήσεις που μπορούν οι μαθητές σου και ορισμένες αντικατέστησε τες με δικές σου .Κατα τη γνώμη μου πολύ σημαντικό για τη Β΄ταξη είναι πρόσθεση , αφαίρεση με κρατούμενο , το πάτημα στη δεκάδα , η προπαίδεια και η επίλυση προβλημάτων ( ξεκινώντας από τα απλά ) .Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα . καλη συνέχεια :D
Άβαταρ μέλους
pefani1971
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό tseagori » 05 Νοέμ 2011, 22:20

ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΣΑΙ ΣΤΗΝ ΥΛΗ.ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΚΕΦ. 12. ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΓΙΑΤΙ Η ΥΛΗ ΒΓΑΙΝΕΙ. ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΑΘΗΜΑ ΟΠΩΣ ΠΧ ΜΟΤΙΒΑ ΜΗ ΚΑΘΥΣΤΕΡΕΙΣ ΤΕΛΕΙΩΝΕ ΤΟ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ.
Άβαταρ μέλους
tseagori
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό anastasiatheo » 06 Νοέμ 2011, 10:42

Σας ευχαριστω πολυ συναδελφοι!!Με βοηθησατε αρκετα...θα φροντισω να μην επιμενω τοσο στο βιβλιο γιατι πραγματικα...οπως ειπατε κ εσεις...ειναι κακογραμμενο!!Το αγχος μου ισως να περιοριστηκε λιγακι... :wink:
Άβαταρ μέλους
anastasiatheo
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 02 Δεκ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό gogo85 » 07 Νοέμ 2011, 17:18

και εγώ βρίσκομαι στο 11 στα μαθηματικά!! Πραγματικα τα πιο σημαντικα που πρεπει να επιμείνουμε είναι η πρόσθεση με κρατουμενο, αφαιρεση με δανεικο και συμπληρωμα! Στην προπαιδεια έχω μία ενσταση καθως δεν είναι ύλη της δευτέρας τάξης να την μάθουν απεξω!!Με την παραγωγή γραπτου λόγου τι κάνετε? Εγω δουλεύω πολυ με ερωτήσεις, τις οποίες απαντούν τα παιδια και δημιουργουν ένα κειμενάκι με συνοχή!!! Αλλα πολλα ορθογραφικα... οσο και αν επιμενω... γινεται χαμος... είναι λογικό???
Άβαταρ μέλους
gogo85
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό tseagori » 07 Νοέμ 2011, 22:57

Για παραγωγή λόγου σας συνιστώ το βιβλίο της Αδάμου.Έχει κάνει πολύ καλή δουλειά!!!Μας το έστειλαν στο σχολείο ως τιμητική προσφορά.Επίσης καλό είναι και οι ερωτήσεις κατανόησης του κειμένου.Δουλεύω πολύ πάνω σε αυτά και κάνουν γραπτά και προφορικές ασκήσεις του βιβλίου.
Άβαταρ μέλους
tseagori
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό gkotrotsio » 08 Νοέμ 2011, 20:28

Κι εγώ μπήκα στη 2η ενότητα μόλις χτες! Επειδή τα παιδάκια μου έχουν αρκετές δυσκολίες, έκανα επανάληψη στα πρώτα μαθήματα για πάνω από μια εβδομάδα! Όπως σε "πάει" ή τάξη σου λοιπόν, χωρίς άγχος...
Άβαταρ μέλους
gkotrotsio
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 08 Σεπ 2007, 00:00

Δημοσίευσηαπό evangeli » 09 Νοέμ 2011, 23:17

Καλησπέρα.Εγώ στη γλώσσα ειμαι στην ενότητα 7 και μαθηματικά στο 12.Στα μαθηματικά όμως δεν ακολουθώ τη σειρά του βιβλίου.Ηθελα να ρωτήσω την-τον tseagori ποιο είναι ακριβώς το βιβλίο της Αδάμου (ονομασία +εκδόσεις+ που μπορώ να το βρω).Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
evangeli
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 30 Οκτ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό ADAMOUSOFIA » 10 Νοέμ 2011, 05:58

Aγαπητοί συνάδερφοι είμαι η Αδάμου Σοφία και χάρηκα πάρα πολύ όταν είδα εν αγνοία μου αυτά τα τόσο ωραία λόγια για τα βιβλία μου και κυρίως της Γραπτής Έκφρασης που έχω δώσει ότι καλύτερο μπορούσα μέσα από τις εμπειρίες, τις γνώσεις και τον απίστευτοοοοο χρόνο δουλειάς!!! Το βιβλίο μου είναι εκδόσεις Πατάκη, Γραπτή Έκφραση, στοιχίζει μόνο 8 ευρώ μπορείτε να το βρείτε σε οποιοδήποτε βιβλιοπωλείο, αλλά κι αν ακόμα δεν υπάρχει φυσικά και μπορείτε να το παραγγείλετε!!!! Σας ευχαριστώ πολύ!!!!!
Άβαταρ μέλους
ADAMOUSOFIA
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό tseagori » 11 Νοέμ 2011, 14:47

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ!!!!!!ΔΟΥΛΕΥΩ 18 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΕ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΕ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ !!!ΤΟ ΣΥΝΙΣΤΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΕΧΕΙ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΓΡΑΠΤΗ ΕΚΦΡΑΣΗ.ΜΠΡΑΒΟΟΟ!!!!!
Άβαταρ μέλους
tseagori
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2009, 01:00

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 35 επισκέπτες