Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Τρίτη χρονιά την ίδια τάξη

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

Τρίτη χρονιά την ίδια τάξη

Δημοσίευσηαπό leroef » 20 Ιουν 2012, 19:19

Καλησπέρα συνάδελφοι

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει σχετικά με το αν υπάρχει νομοθεσία που να απαγορεύει την ανάληψη της τάξης για τρίτη χρονιά από τον ίδιο εκπαιδευτικό;

Πρόκειται για την τάξη του γιου μου , ο οποίος θα πάει στη ΣΤ τάξη του χρόνου.Στη Δ και Ε τάξη είχε μια άριστη εκπαιδευτικό η οποία έχει κάνει κατά γενική ομολογία(συλλόγου διδασκόντων ΚΑΙ γονέων) πολύ καλή δουλειά και έχει άριστη επικοινωνία με τα παιδιά και θα ήθελε να πάρει το τμήμα και του χρόνου.Σήμερα όμως σα να μην είδα και πολύ "ζεστό" το σχολικό σύμβουλο να συμφωνήσει.Γνωρίζω την εγκύκλιο που κυκλοφορεί την τελευταία 5ετία , η οποία όμως δεν είναι σαφης για τους εξής λόγους.

1ον δεν είναι ερμηνευτική , δηλαδή στη συγκεκριμένη παράγραφο δεν ερμηνεύει κάποιο νόμο , προεδρικό διάταγμα ή υπουργική απόφαση.
2ον δε μπορεί να ληφθεί (νομίζω) ως κανονιστική γιατι δεν αναφέρει σαφώς αν επιτρέπεται ή απαγορεύεται.Απλά λέει ότι θεωρείται παιδαγωγικά ορθό να μην αναλαμβάνει ο εκπαιδευτικός για 3η χρονιά την τάξη.Αυτό μπορεί να έχει άπειρες ερμηνείες.

Να σημειώσω εδώ ότι στο συγκεκριμένο σχολείο , όπως και σε πολλά άλλα φαντάζομαι , κατά καιρούς έχουν αναλάβει διάφοροι συνάδελφοι τμήματα για τρίτη χρονιά ή και περισσότερο με άριστα πάντα αποτελέσματα(έχω πάρει κι εγώ τμήμα για τρίτη χρονιά χωρίς κανένα πρόβλημα).

Υπάρχει λοιπόν συγκεκριμένη νομοθεσία για το θέμα;
Και γιατί θεωρείται παιδαγωγικά ορθό να μην αναλαμβάνει εκπαιδευτικός την ίδια τάξη πέραν της διετίας;Κατά την άποψή μου αν είναι ευσυνείδητος , κανει σωστά τη δουλειά του κι έχει την αποδοχή των παιδιών , των γονέων και του συλλόγου διδασκόντων , ας πάρει την τάξη όχι τρία αλλά και περισσότερα χρόνια.
Άβαταρ μέλους
leroef
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2008, 01:00

Re: Τρίτη χρονιά την ίδια τάξη

Δημοσίευσηαπό dimigo » 21 Ιουν 2012, 16:30

... δεν υπάρχει νόμος ή ΠΔ που να απαγορεύει την ανάληψη τάξης για τρίτη χρονιά. Μόνο η εγκύκλιος που αναφέρεις κι έρχεται (με κάποιες τροποποιήσεις) δυο φορές το χρόνο: Ιούνιο και Σεπτέμβριο και κάνει λόγο για παιδαγωγικούς λόγους, οι οποίοι με βρίσκουν σύμφωνο...

Μπορεί η δασκάλα να κάνει άριστη δουλειά και μπράβο της. Αλλά φαντάζεσαι να υπάρχει στην τάξη ένα παιδάκι που για χ, ψ λόγους έχει κάποιο πρόβλημα μαζί της; Είσαι σίγουρη ότι όλα τα παιδιά (και κατ' επέκταση οι γονείς) είναι απόλυτα ικανοποιημένα από την συγκεκριμένη δασκάλα;

Ύστερα, δεν πρέπει να μας διαφεύγει ότι με την λογική των πολλών ετών στην ίδια τάξη υποτιμούμε το έργο των υπόλοιπων εκπαιδευτικών του ίδιου συλλόγου διδασκόντων. Επειδή πιστεύω ότι και οι υπόλοιποι εκπαιδευτικοί του σχολείου έχουν αρκετά να προσφέρουν στην τάξη αυτή δεν είναι κακό να γίνει η αλλαγή εκπαιδευτικού.... Είσαι σίγουρη ότι κανένας εκπαιδευτικός δεν ενδιαφέρεται να διδάξει στην συγκεκριμένη τάξη; και αν ενδιαφέρεται γιατί να αποκλειστεί; πώς είμαστε τόσο σίγουροι ότι είναι "κατώτερος" από την περυσινή δασκάλας;


Ας μην ξεχνάμε και το ενδεχόμενο ο Σύμβουλος να ξέρει κάτι (ίσως κάποια παράπονα γονέων) που δεν έχει πέσει στην αντίληψή σου;

Τέλος, μήπως τα παιδιά θα πρέπει να συνηθίσουν σε αλλαγές εκπαιδευτικών, κάτι που είναι πολύ συνηθισμένο στο Γυμνάσιο;

Αν λύσετε τα παραπάνω θέματα, τότε πιστεύω ότι μπορείτε κατά την κατανομή να κάνετε χρήση των εξαιρετικών λόγων που επιτρέπουν να πάρει κάποιος την τάξη για τρίτη χρονιά. Και δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ναι μεν στην εγκύκλιο λέει ότι η κατανομή των τάξεων προτείνεται από τον διευθυντή κι επικυρώνεται από τον σύλλογος διδασκόντων αλλά στους συλλόγους διδασκόντων που επικρατούν δημοκρατικές διαδικασίες η κατανομή θα πρέπει να γίνεται από τον σύλλογο διδασκόντων με κατανόηση κι αμοιβαιότητα.

Καλό Καλοκαίρι σε όλους!
Άβαταρ μέλους
dimigo
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Οκτ 2006, 00:00
Τοποθεσία: Ptolemaida

Re: Τρίτη χρονιά την ίδια τάξη

Δημοσίευσηαπό riapapak » 07 Αύγ 2012, 22:03

Καλησπέρα, εγώ είχα 3 χρονιές την ίδια τάξη και μάλιστα Γ-Δ-Ε . Δεν ειχα κανένα πρόβλημα ούτε με τα παιδιά ,ούτε με τους γονείς. ο διευθυντής απλά στην αρχή της περσινης χρονιάς έκανε σύλλογο διδασκόντων και ρώτησε αν εχει κανεις από τους συναδερφους πρόβλημα μ'αυτό. Με τη σύμφωνη γνώμη των συναδέρφων μου λοιπόν κ αφού δεν υπήρχε κάποιος άλλος να ενδιαφέρεται για τη συγκεκριμένη τάξη ,την είχα κ 3 χρονιά κ τα πήγαμε πολύ καλά.
Ξέρετε καμιά φορά εξαρτάται κ από τα παιδιά.αν γενικά είναι συνεργασιμα κ δεν σου εχουν πάρει τον αέρα-που λέμε,δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
riapapak
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2008, 01:00

Re: Τρίτη χρονιά την ίδια τάξη

Δημοσίευσηαπό Spyridoula » 04 Σεπ 2012, 13:16

Καλή χρονιά! Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Κάποιος συνάδελφος θέλει να πάρει την ίδια τάξη για 3η χρονιά, έχοντας κάποιους παιδαγωγικούς κλπ. λόγους. Σε περίπτωση που έστω και ένας συνάδελφος διαφωνήσει, είναι υποχρεωμένος εκείνος να αφήσει την τάξη, ή υπερισχύει η γνώμη του διευθυντή;;; Γνωρίζει κάποιος τι προβλέπεται;
Άβαταρ μέλους
Spyridoula
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2006, 01:00

@pump_upp - best crypto pumps on telegram !

Δημοσίευσηαπό papakost » 29 Ιαν 2023, 01:34

Η δημοσίευση βρίσκεται προς έγκριση Η δημοσίευση βρίσκεται προς έγκριση

https://t.me/pump_upp - best crypto pumps on telegram
Make 1000% and more within 1 day, join channel @pump_upp
Άβαταρ μέλους
papakost
 
Δημοσιεύσεις: 0
Εγγραφή: 18 Αύγ 2010, 00:00


Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

cron