Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

δικαιωματα και υποχρεωσεις δασκαλου & διευθυντη

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

Δημοσίευσηαπό virginiad » 29 Οκτ 2011, 11:37

Και φυσικά αν τολμήσει κανείς να διαφωνήσει του υπενθυμίζουμε πάντα πως η αξιολόγηση είναι προ των πυλών και ένας από τους αξιολογητές μας θα είναι ο διευθυντής-διευθύντρια!!!!
Άβαταρ μέλους
virginiad
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 24 Σεπ 2010, 00:00

Δημοσίευσηαπό mariamtk » 29 Οκτ 2011, 22:07

πιστευω πως καλο θα ειναι να διεκδικουμε τα δικαιωματα μας, ακομα κι αν αυτα ειναι αυτονοητα οπως το να μπαινουμε μεσα στην ταξη μας και να κανουμε μαθημα. γιατι οταν κανουμε χατιρια τετοιου ειδους μονο εις βαρος του καθενος μας μπορει να λειτουργησει..

και προσωπικα μιλωντας αν το τιμημα του να πω οχι σε κατι που θεωρω λαθος ειναι μια κακη αναφορα η αξιολογηση, ας ειναι.. ενας ανθρωπος που θα εκανε κατι τετοιο δε θα δισταζε να κανει αναφορα η κακη αξιολογηση για το οτιδηποτε..

εγω θα παραμεινω πιστη σ αυτο που μου λεει η λογικη μου και η συνειδηση μου..

(που φτασαμε; να ζηταμε και τα αυτονοητα)
Άβαταρ μέλους
mariamtk
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 27 Σεπ 2007, 00:00

Δημοσίευσηαπό MARTHAMARIA » 30 Οκτ 2011, 12:13

Μεγάλο θέμα συζήτησης συνάδελφοι.. Δεν είμαστε διοικητικό προσωπικό αλλά δάσκαλοι. Σε καμιά περίπτωση δεν αφήνουμε την τάξη μας για να κάνουμε γραφειοκρατικές δουλειες.. Ελεος! Φυσικά και βοηθούμε στην ομαλή λειτουργία του σχολειου αλλα οχι εις βαροσ των μαθητών. Κάποιοι διευθυντές ειναι ανίδεοι και άσχετοι και δεν μπορουν ούτε καν να διαχειριστούν τον υπολογιστη με αποτέλεσμα να φορτωνουν όλη τη δουλειά τους σε 'αλλους. Ας μάθουν πως έχουν αρμοδιότητες και όχι μόνο να δίνουν εντολές.
Ευτυχώς στο σχολείο μας κυλούν όλα ομαλά με ισότιμο καταμερισμό ευθυνών. Καλή συνέχεια σε όλους!
Άβαταρ μέλους
MARTHAMARIA
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό dimigo » 31 Οκτ 2011, 17:04

Το ωράριο των εκπαιδευτικών έχει δυο σκέλη:
α) Το διδακτικό ωράριο που καθορίζεται από το Ν. 2517/97. (24 ώρες για όσους έχουν ως 10 χρόνια υπηρεσίας, 23 ώρες από 10 -Ι5 χρόνια, 22 ώρες από 15-20 χρόνια και 21 ώρες από 20 και πάνω).
β) Το εργασιακό ωράριο που είναι κατ' ανώτατο 30 ώρες και αναφέρεται και στον Νόμο πλαίσιο Ν. 1566/85. Αργότερα, με βάση το νόμο αυτό κάποιες εγκύκλιοι όρισαν την παραμονή στο σχολείο σε έξι ώρες την ημέρα και διαχώρισαν το ωράριο σε 8:00-14:00 και 10:15 - 16:15. Οι ίδιες εγκύκλιοι αναφέρουν ότι στα πλαίσια του εργασιακού ωραρίου ο εκπαιδευτικός ασχολείται με εξωδιδακτικές εργασίες (π.χ. συμμετοχή σε γιορταστικές, αθλητικές και πολιτιστικές εκδηλώσεις, ενημέρωση των γονέων, τήρηση βιβλίων του Σχολείου, εκτέλεση διοικητικών εργασιών). Να θυμίζω ακόμη ότι και ο σύλλογος διδασκόντων συνεδριάζει εκτός διδακτικού ωραρίου, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα και φυσικά το μεγάλο πρόβλημα είναι πώς θα ταιριάσουν τα ωράρια όλων των εκπαιδευτικών στα σχολεία ΕΑΕΠ....

Αυτά λένε οι διατάξεις, όμως στην πράξη είναι δύσκολο να πεις σε έναν συνάδελφο που θέλει να πιει τον καφέ του πάρε και κάνε το ένα ή το άλλο....

Η καλύτερη λύση είναι να υπάρχει γραμματειακή υποστήριξη από διοικητικό υπάλληλο (προβλέπεται νομικά στο 12/Θ σχολεία αλλά κανένα δεν διαθέτει γραμματέα) ή από εκπαιδευτικό που έχει μειωμένο ωράριο.

Ελπίζω το νέο νομοσχέδιο για την διοίκηση που θα δοθεί στη δημοσιότητα σε κανένα μήνα (ο χρόνος αυθαίρετος αλλά υπολογισμένος με βάση τη σειρά διαβούλευσης) να βάζει κάποια πράγματα στη θέση τους!
Άβαταρ μέλους
dimigo
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Οκτ 2006, 00:00
Τοποθεσία: Ptolemaida

Δημοσίευσηαπό mariamtk » 31 Οκτ 2011, 17:32

Καλο κατα τη γνωμη μου και δεδομενων των εξελιξεων στο σχολειο που δουλευω ειναι να περιγραφεται στους νομους το τι [ua0] ακριβως [/ua0] πρεπει να συμβαινει γιατι δεν εχουμε ολοι την ιδια αποψη περι υποχρεωσης των δασκαλων.
Υπαρχουν ανθρωποι οι οποιοι με λυπη μου διαπιστωνω πως βρισκονται στις θεσεις αυτες τις διοικητικες χωρις να εχουν τα απαραιτητα προσοντα, με ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΕΣ απαιτησεις (αν τις αραδιασω θα φριξετε πιστεψτε με).
Και αυτος ακριβως ειναι ο λογος που ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ η αξιολογηση μας να βασιζεται στη γνωμη του διευθυντη. Γιατι αν εγω αρνηθω να κανω κατι που θεωρω παρανομο κατα πρωτον και αντιπαιδαγωγικο αλιμονο μου αν ο διευθυντης μου εχει διαφορετικη αποψη..

(Ψυχραιμια!! Μονο 7 μηνες εμειναν 8O )

Και ευχαριστω για τις απαντησεις γιατι ωρες ωρες νομιζω οτι εγω ειμαι η παραλογη..
Άβαταρ μέλους
mariamtk
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 27 Σεπ 2007, 00:00

Δημοσίευσηαπό dimigo » 31 Οκτ 2011, 18:43

... μια εικόνα για τα του ωραρίου κι άλλα εργασιακά μπορείς να βρεις στην ιστοσελίδα της ΔΟΕ:

http://www.doe.gr/index.php?categoryid=17&p2_articleid=4922

Όμως ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν φτάνουμε στα άκρα, κυρίως στο θέμα της αναπλήρωσης, αφού για το θέμα αυτό αποφασίζει σχετικά ο Σύλλογος Διδασκόντων...

πολύ διαφωτιστικό είναι και το εγκόλπιο του εκπαιδευτικού που έχει κάνει ο αναπληρωτής αιρετός στο ΚΥΣΠΕ Γιώργος Δημητρακόπουλος:
http://www.gdimitrakopoulos.gr/
Κοίτα στο αριστερό μενού με την νομοθεσία και κατέβασε (είναι σε pdf) αυτό που χρειάζεσαι...
Άβαταρ μέλους
dimigo
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Οκτ 2006, 00:00
Τοποθεσία: Ptolemaida

Δημοσίευσηαπό mariamtk » 31 Οκτ 2011, 22:45

dimigo ευχαριστω πολυ και για τα αρχεια αλλα και για το site! Πολυ ενημερωμενο και πληρες!!
Άβαταρ μέλους
mariamtk
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 27 Σεπ 2007, 00:00

Δημοσίευσηαπό kristy » 02 Νοέμ 2011, 19:05

συνάδερφοι, να είμαστε προσεκτικοί. όταν ζητάμε γραμματειακή υποστήριξη, σημαίνει πως και άλλα άτομα μπαίνουν στο χώρο του σχολείου. νομίζω όμως πως η αρχική ιδέα να μην έχουν ώρες οι διευθυντές είναι για να υποστηρίζουν γραμματειακά τη σχολική μονάδα. τώρα αν είναι άσχετοι και έχουν πιάσει την καρέκλα αλλιώς, είναι μεγαλη κουβέντα....όσο για τους συναδέρφους που πραγματικά δέχονται την πίεση από τους διευθυντές, ας δοκιμάσουν ήρεμα το όχι. το πολύ πολύ να πιει ξιδάκι ο διευθυντής. η αξιολόγηση ξέρετε έρχεται και για αυτούς και οι κυβερνήσεις πέφτουν όταν ζητούν ψήφο εμπιστοσύνης ξέρετε...
Άβαταρ μέλους
kristy
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 30 Οκτ 2006, 01:00

Re: δικαιωματα και υποχρεωσεις δασκαλου & διευθυντη

Δημοσίευσηαπό KLIKOY » 01 Ιουν 2012, 14:40

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ .ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΠΡΩΙΝΗ ΖΩΝΗ ΟΙ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ ΑΛΛΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ?ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?
ΑΠΛΑ ΤΟ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΘΥΜΗΘΟΥΝ ΑΝ ΚΡΙΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΦΕΤΟΣ.ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΙΔΙ ΜΕΧΡΙ 2 ΕΤΩΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΟΣΘΕΤΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ.ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΟΙΡΑΣΑΜΕ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΕΣ ΕΓΩ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΙΣΧΥΡΙΣΤΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΛΑΒΩ ΤΙΠΟΤΑ?
Άβαταρ μέλους
KLIKOY
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 08 Σεπ 2009, 00:00

Re: δικαιωματα και υποχρεωσεις δασκαλου & διευθυντη

Δημοσίευσηαπό dimigo » 04 Ιουν 2012, 18:39

... http://www.alfavita.gr/artro.php?id=7773
... κοίταξε το κομμάτι Άδειες μητρότητας / 4. Άδεια ανατροφής παιδιού... ή την άδεια ανατροφής ή τις διευκολύνσεις ...
Άβαταρ μέλους
dimigo
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Οκτ 2006, 00:00
Τοποθεσία: Ptolemaida

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες