Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Βιβλία υπάρχουν;

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

Βιβλία υπάρχουν;

Δημοσίευσηαπό nickbouk » 28 Σεπ 2011, 19:58

Λεφτά υπάρχουν! :D :D :D :D Βιβλία όμως; Αναφέρετε τις ελλείψεις σας γράφοντας σε ποια περιφέρεια είστε, ποια τάξη έχετε και ποιοι τίτλοι σας λείπουν. Α, και πώς κάνετε μάθημα χωρίς βιβλία, έτσι για να γελάσουμε λίγο...

Εγώ είμαι στο Ιόνιο, Α΄ τάξη και μου λείπουν Γλώσσα Μαθητή, Τ.Ε. Μαθηματικών και Μελέτη και τα δύο.

Αυτά. Α, και λεφτά υπάρχουν! :D
Άβαταρ μέλους
nickbouk
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό SBARNIARHS » 29 Σεπ 2011, 00:37

Με φωτοτυπίες...
Άβαταρ μέλους
SBARNIARHS
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 07 Σεπ 2007, 00:00

Δημοσίευσηαπό kolovouelen » 29 Σεπ 2011, 01:31

Είχα Ε τάξη (πήρα απόσπαση) και από βιβλία είχαμε:
Γλώσσα το βιβλίο μαθητή
Μαθηματικά το βιβλίο μαθητή
Φυσική το βιβλίο μαθητή

Προσπαθήσαμε να βγάζουμε φωτοτυπίες αλλά τελείωσε ο γραφίτης :cry:
Άβαταρ μέλους
kolovouelen
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 29 Σεπ 2011, 14:33

Και εγώ Ε τάξη έχω, Β Αθηνών, από βιβλία έχουμε τα εξής
Βιβλίο γλώσσας,
τετράδιο εργασιών γλώσσας (το β μέρος)
Βιβλίο Μαθηματικών (άχρηστο είναι ούτως ή άλλως)
και Βιβλίο Κοινωνικης και Πολιτικής Αγωγής.

Για την ώρα έχει ξετρίψει το χέρι των μαθητών μου να γράφουν στο τετράδιο και το απόγευμα ασχολούμαι με κοπτοραπτική.
Copy paste από τα Pdf, σύμπτυξη σελίδων, πέταγμα σχεδόν όλων των εικόνων (κοστίζουν σε γραφίτη) αντικατάσταση με δική μου δουλειά
και όσο έχει γραφίτη στο μηχάνημα, θα πορεύομαι.

Διαφορετικά δεν γίνεται!
Η υπομονή είναι αρετή...<br>UHURU!<br>


και ευτυχώς πάντα ανταμοίβεται! ;-)
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό elenisakkou » 29 Σεπ 2011, 18:46

Γεια σας κι από μένα! Είμαι Αιτ/νια, έχω Α' δημοτικού κι έχουμε βιβλίο και τετράδιο γλώσσας, α' τεύχος και βιβλίο μαθηματικών. Ούτε τετράδιο μαθηματικών ούτε μελέτη (βιβλίο και τετράδιο). Φωτοτυπίες κι άγιος ο θεός!
Άβαταρ μέλους
elenisakkou
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 27 Απρ 2009, 00:00

!!!

Δημοσίευσηαπό sotia » 29 Σεπ 2011, 21:44

Δ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ α ανατολική αττική ... και απο βιβλία ???? ..... μονο γλωσσα βιβλίο μαθητή και Τ.Ε!!! ( Α ΤΕΥΧΟΣ )..και φυσικα κάνω μόνο επαναλήψεις γλώσσα και μαθ!!!!
SotiA
Άβαταρ μέλους
sotia
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 31 Ιαν 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό mekmekt » 01 Οκτ 2011, 23:45

Δ΄δημοτικού! Θεσσαλονίκη!! Εχουμε γλώσσα βιβλίο μαθητή και τετραδιο εργασιών, ιστορία απο αποθέματα προηγούμενων ετών! όμως σε όλα σχεδόν κάνω το μάθημα με προβολή με projector του καθημερινού μαθήματος και συμπλήρωση των ασκήσεων στον πίνακα, σαν να γράφουμε στο βιβλίο, ασκήσεις στα μαθηματικά φωτοτυπίες από το τετράδιο εργασιών ΄και στα υπόλοιπα, ιστορία σχέδια εργασίας και ασκήσεις στον πίνακα ή εργασίες δημοσιευμένες στο wiki της τάξης!! σε όλα τα βιβλία τα παιδιά εχουν πρόσβαση στο σπίτι απο τον υπολογιστή τους!!!
Καλή συνέχεια σε όλους!
Άβαταρ μέλους
mekmekt
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 01:00
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό skoulina » 03 Οκτ 2011, 22:58

Δ΄δημοτικού! Θεσσαλονίκη!! Εχουμε γλώσσα βιβλίο μαθητή και τετραδιο εργασιών, ιστορία απο αποθέματα προηγούμενων ετών! όμως σε όλα σχεδόν κάνω το μάθημα με προβολή με projector του καθημερινού μαθήματος και συμπλήρωση των ασκήσεων στον πίνακα, σαν να γράφουμε στο βιβλίο, ασκήσεις στα μαθηματικά φωτοτυπίες από το τετράδιο εργασιών ΄και στα υπόλοιπα, ιστορία σχέδια εργασίας και ασκήσεις στον πίνακα ή εργασίες δημοσιευμένες στο wiki της τάξης!! σε όλα τα βιβλία τα παιδιά εχουν πρόσβαση στο σπίτι απο τον υπολογιστή τους!!!
Καλή συνέχεια σε όλους!


Καλά, εσείς είστε πολύ high tech! Εγώ όταν ζήτησα αριθμητήριο μου είπαν: "Στη Σουηδία βρίσκεσαι;". Πού να ζητήσω και προτζέκτορα και προβολέα, κλπ! Πάντως, μπράβο! Φαίνεται ενδιαφέρον το μάθημά σου! Εγώ έχω πρώτη τάξη και έχουμε κλασικά Γλώσσα β.μ και τ.μ και Μαθηματικά μόνο β.μ Φωτοτυπίες κι άγιος ο θεός!
Υπομονή!
Κάθε πέρσι και καλύτερα!
Άβαταρ μέλους
skoulina
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό nickbouk » 03 Νοέμ 2011, 00:23

Μου έφεραν το 1ο τεύχος του Τ.Ε. Μαθηματικών τρία κεφάλαια πριν το τελειώσω!

Το 2ο τεύχος το οικονόμησα ως εξής: μερικά βιβλία υπήρχαν (άγραφα) στην τάξη από πέρσι, μερικά γραμμένα (έκατσα κι έσβηνα με τις ώρες) και μερικά μου βρήκε ένας φίλος μου Δ/ντής γειτονικού σχολείου. Κάτι αντίστοιχο θα γίνει και με 3ο - 4ο τεύχος....

Για Μελέτη ούτε λόγος...
Άβαταρ μέλους
nickbouk
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό mariamtk » 03 Νοέμ 2011, 17:12

Κορινθια εγω και εχω Στ..

Εμεις συνολικα επρεπε να εχουμε 5 τευχη γλωσσας, 5 μαθηματικων, 2 φυσικης, 2 ιστοριας, 2 γεωγραφιας, 1 θρησκευτικα, 1 κπα + εικαστικα, φυσικη & θεατρικη αγωγη, μουσικη..

Κι απο αυτα εχουμε ............... πρωτο τευχος Γλωσσα (ΒΜ & ΤΕ) και Μαθηματικα (ΒΜ & 1ο ΤΕ)... 8)

Και ειμαστε τοσο ευτυχισμενοι ολοι γιατι τα φωτοτυπικα εχουν παρει φωτια!!
Α! Και στειλαμε σε ενα βιβλιοπωλειο ολα τα σχολεια της περιοχης καταστασεις με αριθμο σελιδων και αριθμο αντιτυπων και εκατσε ο ανθρωπος κι εβγαλε φωτοτυπιες για 7-8 σχολεια. Σημερα ηρθε mail στο σχολειο για να καταγραψουμε τι φωτοτυπιες που εχουμε βγαλει μεσω βιβλιοπωλειου για να πληρωθει ο ανθρωπος..

Αυτα!!! Ξεχασα να σας πω οτι δεν ειμαστε στο κρυφο σχολειο... 2011 εχουμε...Σε περιπτωση που καποιος μπερδευτηκε!!
Άβαταρ μέλους
mariamtk
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 27 Σεπ 2007, 00:00

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες