Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΠΑΡΑΤΑΤΙΚΟΣ ΠΑΘΗΤΙΚΗΣ ΦΩΝΗΣ

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

ΠΑΡΑΤΑΤΙΚΟΣ ΠΑΘΗΤΙΚΗΣ ΦΩΝΗΣ

Δημοσίευσηαπό pouka » 16 Φεβ 2011, 22:03

Στο πρώτο και δεύτερο πληθυντικό πρόσωπο του παρατατικού της παθητικής φωνής χρησιμοποιούνται συχνά οι τύποι σε -μασταν, -σασταν, εκτός από τους κανονικούς σε -μαστε, -σαστε: θυμόμασταν, θυμόσασταν αντί θυμόμαστε, θυμόσαστε. Οι τύποι αυτοί είναι ορθοί ως παράλληλοι τύποι ;;; Εχω μπερδευτει...το παιρνουμε σωστο σε ενα γραπτο ή οχι? Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
pouka
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 13 Δεκ 2006, 01:00

Παρατατικός Παθητικής Φωνής

Δημοσίευσηαπό jim_sdtv » 16 Φεβ 2011, 22:19

ντυνόμουν (α)
ντυνόσουν (α)
ντυνόταν (ε)
ντυνόμαστε / ντυνόμασταν
ντυνόσαστε / ντυνόσασταν
ντύνονταν / ντυνόντουσαν / ντυνόντανε

Νομίζω ότι πρέπει να τα πάρεις σωστά!!!
Άβαταρ μέλους
jim_sdtv
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 20 Οκτ 2006, 00:00
Τοποθεσία: Ν.Έβρου

Δημοσίευσηαπό raulita » 17 Φεβ 2011, 00:05

Οι τύποι αυτοί χρησιμοποιούνται κυρίως στον προφορικό λόγο και στην λογοτεχνία.Απλά δεν απαντώνται κυρίως στα λόγια ρήματα.
Άβαταρ μέλους
raulita
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό potamda » 17 Φεβ 2011, 00:26

Εμείς εδώ στη Βόρεια Ελλάδα δεν μπορούμε να καταλάβουμε τον Παρατατικό ως... θυμόμαστε, ήμαστε!!! Από μικροί μιλάμε, γράφουμε και διδάσκουμε ως πρώτο τύπο το θυμόμασταν, ήμασταν και εξηγούμε στα παιδιά ότι σε άλλα μέρη της Ελλάδας γίνεται το αντίθετο.
Γλωσσικό ιδίωμα κάθε περιοχής, δεν υπάρχει σωστό ή λάθος!
Άβαταρ μέλους
potamda
 
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό raulita » 17 Φεβ 2011, 15:53

Εμείς εδώ στη Βόρεια Ελλάδα δεν μπορούμε να καταλάβουμε τον Παρατατικό ως... θυμόμαστε, ήμαστε!!! Από μικροί μιλάμε, γράφουμε και διδάσκουμε ως πρώτο τύπο το θυμόμασταν, ήμασταν και εξηγούμε στα παιδιά ότι σε άλλα μέρη της Ελλάδας γίνεται το αντίθετο.
Γλωσσικό ιδίωμα κάθε περιοχής, δεν υπάρχει σωστό ή λάθος!


Κι εγώ που είμαι από την Στερεά Ελλάδα έτσι το έμαθα στο σχολείο μου,τις καταλήξεις σε -ομασταν και ήμασταν. Αλλά η γλωσσολόγος μας στο Πανεπιστήμιο μας αναίρεσε όσα είχαμε μάθει.
Άβαταρ μέλους
raulita
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό nerothos » 17 Φεβ 2011, 15:58

Εγώ τα αναφέρω και τα δύο για να το γνωρίζουν και αφήνω τα παιδιά να επιλέξουν. Σχεδόν όλα επιλέγουν το -μασταν, όπως κι εμείς άλλωστε.

Λέμε ας πούμε " Χθες ετοιμαζόμασταν για την συνάντηση.. " και σπανίως
"Χθες ετοιμαζόμαστε για τη συνάντηση"
Άβαταρ μέλους
nerothos
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 02 Οκτ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό pouka » 17 Φεβ 2011, 16:01

Κι εγω -ομασταν και -οσασταν θυμαμαι πως το διδαχτηκα. Σήμερα εψαξα και στο λεξικο του Μπαμπινιωτη που ειναι για σχολειο και γραφειο και παρουσιαζει ως πρωτο τυπο -ομασταν και δευτερο τυπο το -ομαστε. ! Κι εγω απο Β. Ελλαδα ειμαι αλλα δεν πιστευω οτι πρεπει να κανουμε τετοια διαφοροποιηση.. Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!!
Άβαταρ μέλους
pouka
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 13 Δεκ 2006, 01:00

Παρατατικός Παθητικής φωνής

Δημοσίευσηαπό elenchel » 17 Φεβ 2011, 16:07

Η καινούρια γραμματική της Ε και Στ Δημοτικού, που έχει αναρτηθεί και στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο τον κλίνει ως εξής:

χανόμουν
χανόσουν
χανόταν
χανόμασταν
χανόσασταν
χάνονταν ή χανόντουσαν
Άρα τον παίρνουμε σαν σωστό. Πάντως και οι περισσότεροι συνάδελφοι τον παίρνουν σαν σωστό . Φέτος που τον δίδαξα ,όπως τον έχουν τα βιβλία μέχρι τώρα - έβαζα τους τύπους που τελειώνουν σε -αν σε παρένθεση
Άβαταρ μέλους
elenchel
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2008, 01:00


Επιστροφή στο Ε' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες