Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΥΛΗ Ε΄ΤΑΞΗΣ

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Δημοσίευσηαπό penny_ct » 11 Νοέμ 2010, 20:51

Εννοειται συνάδελφοι να υπάρχει ισορροπια. Και τεχνικά γίνοται και στην ευέλικτη με το ίδιο τμήμα προλάβαμε να διαβάσουμε- περυσι τουλάχιστον - 5 ολόκληρα λογοτεχνικά. Τα παιδια ξετελάθηκαν ειδικά με το<< Τρυπωνας ο φαφαγάλος>>. Ισως παρεξηγήθηκε το λογοπαίγνιό μου.


Για πρότεινέ μας μερικά βιβλία για την Ε τάξη!!!!

Θα θελα κι εγώ να ξεκινήσω κάτι τέτοιο.. είχες ένα βιβλίο και διαβάζετε όλοι μαζί??
Άβαταρ μέλους
penny_ct
 
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 05 Αύγ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό papadoa » 12 Νοέμ 2010, 20:10

Το διάβαζα εγώ κάνοντας τη φωνή του παπαγαλου που μπέρδευε το Π με το Φ και τα παιδιά ξεκαρδίζονταν. Να φανταστείς ότι το διαβάσαμε αρχές της άνοιξης και στο τέλος της χρονιάς που ήμασταν πιο χαλαροί μου το ξαναζητούσαν. ... την ανάγνωση βιβλίων με κάθε ευκαιρία , την εφαρμόζω εδώ και έξι χρόνια για να δειξω στους μαθητές μου πόσο καλά περνάς με ένα βιβλίο ή εστώ αν δεν τους κινητοποιήσω τουλάχιστον θα έχουν ακούσει κάποια βιβλία κατα τη διάρκεια της χρονιάς. Τώρα για τα βιβλία που ζήτησες να σου προτείνω: γενικά μου αρέσουν πολύ της Αγγελικής Βαρελά π.χ. <<δράκε,δράκε, είσ΄εδώ; >>, <<Φιλενάδα φουντουκιά μου>>Της Λότη - Πετροβιτς Ανδρουτσοπούλου << σπίτι για πέντε >>, της Ευγενίας Φακίνου <<Αστραδενή >> με μια επιφύλαξη γιατί ενώ είναι καταπληκτικό βιβλίο στο τέλος υπονοεί ότι η ηρωίδα βιάστηκε.
Άβαταρ μέλους
papadoa
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό penny_ct » 13 Νοέμ 2010, 12:07

Το διάβαζα εγώ κάνοντας τη φωνή του παπαγαλου που μπέρδευε το Π με το Φ και τα παιδιά ξεκαρδίζονταν. Να φανταστείς ότι το διαβάσαμε αρχές της άνοιξης και στο τέλος της χρονιάς που ήμασταν πιο χαλαροί μου το ξαναζητούσαν. ... την ανάγνωση βιβλίων με κάθε ευκαιρία , την εφαρμόζω εδώ και έξι χρόνια για να δειξω στους μαθητές μου πόσο καλά περνάς με ένα βιβλίο ή εστώ αν δεν τους κινητοποιήσω τουλάχιστον θα έχουν ακούσει κάποια βιβλία κατα τη διάρκεια της χρονιάς. Τώρα για τα βιβλία που ζήτησες να σου προτείνω: γενικά μου αρέσουν πολύ της Αγγελικής Βαρελά π.χ. <<δράκε,δράκε, είσ΄εδώ; >>, <<Φιλενάδα φουντουκιά μου>>Της Λότη - Πετροβιτς Ανδρουτσοπούλου << σπίτι για πέντε >>, της Ευγενίας Φακίνου <<Αστραδενή >> με μια επιφύλαξη γιατί ενώ είναι καταπληκτικό βιβλίο στο τέλος υπονοεί ότι η ηρωίδα βιάστηκε.


Thank's!!!
Άβαταρ μέλους
penny_ct
 
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 05 Αύγ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό delagrecia » 22 Δεκ 2010, 22:14

Σήμερα κλείσαμε για τα Χριστούγεννα και ο συνάδελφος της πέμπτης βρίσκεται στα Μαθηματικά στο κεφάλαιο 45 :idea:. Πώς σάς φαίνεται;
Εγώ κουφάθηκα όταν το είδα (συμπληρώνω ωράριο στην τάξη του).
Αρχές Φλεβάρη θα έχει βγάλει το βιβλίο!!!
Άβαταρ μέλους
delagrecia
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: Èåóóáëïíßêç

Δημοσίευσηαπό SBARNIARHS » 22 Δεκ 2010, 23:59

Μήπως δεν κάνει με τη σειρά τα κεφάλαια;
Άβαταρ μέλους
SBARNIARHS
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 07 Σεπ 2007, 00:00

Δημοσίευσηαπό delagrecia » 23 Δεκ 2010, 08:33

Μήπως δεν κάνει με τη σειρά τα κεφάλαια;


Όλα κανονικά. Πέρισυ (είχε τετάρτη) είχε τελειώσει το βιβλίο λίγο πριν το Πάσχα και μετά έβγαζε τα παιδιά σε "ελεύθερη ώρα" στην αυλή κάθε μέρα. Φέτος θα σπάσει το ρεκόρ του. Και βέβαια το επίπεδο των παιδιών είναι μέτριο (αν όχι χαμηλό).
Άφησε μόνο μερικά από τα κεφάλαια που "κόπηκαν" από την ύλη (όχι όλα)!!!
Και το χειρότερο είναι ότι δε σηκώνει μύγα στο σπαθί του και καμαρώνει για το κατόρθωμά του!!!
Άβαταρ μέλους
delagrecia
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: Èåóóáëïíßêç

Δημοσίευσηαπό aisiodoksia » 23 Δεκ 2010, 13:11

Καλησπέρα! Εγω τελείωσα την τριτη ενότητα, με τα κλάσματα. Και δεν κάνω καθε μέρα και διαφορετικό κεφάλαιο. Υπάρχουν κεφάλαια που μένω μια-δυο εβδομαδες.
Άβαταρ μέλους
aisiodoksia
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2008, 01:00

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ε' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες