Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Ιδέα για διακόσμηση τάξης

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Ιδέα για διακόσμηση τάξης

Δημοσίευσηαπό zoigr » 27 Οκτ 2010, 22:37

Καλησπέρα! Έχει κανείς καμία καλή ιδέα για κατασκευή και διακόσμηση του χώρου των μεγάλων τάξεων; Η αίθουσα που έχω είναι τεράστια και γεμάτη εργασίες μαθητών. Θα ήθελα απλά για να γίνει η αίθουσα λίγο πιο ελκυστική για τα παιδιά. :roll: Αν υπάρχει διαθέσιμη φωτογραφία, ας την αναρτήθει στο θέμα της διακόσμησης που το μονοπωλούν μέχρι στιγμής (χωρίς αυτό να είναι κατακριτέο) ιδεές για μικρότερες τάξεις. Ευχαριστώ!!
Άβαταρ μέλους
zoigr
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 24 Σεπ 2010, 00:00

Δημοσίευσηαπό maraki » 28 Οκτ 2010, 11:05

Καλημέρα και χρόνια πολλά! κι εγώ έχω μεγάλη τάξη και τα τελευταία 3 χρόνια κάνω το εξής στην τάξη μου. Σε χαρτί το μέτρου σχεδιαζω με λαδοπαστελ ένα δέντρο το οποίο αποτελεί τον καμβά. Μετά και ανάλογα με την εποχή βάζουμε φύλλα. Τώρα για παράδειγμα τα φύλλα μας είναι καφε, πορτοκαλί και κίτρινα. Τα κολλάμε με μπλου τακ γιατί το χειμώνα τα βγάζουμε, αφήνω ελάχιστα στις ρίζες, και φτιάχνουμε νιφάδες χιονιού και χιονανθρώπους . Την άνοιξη κάνουμε πράσινα φύλλα σε πολλές αποχρώσεις, καθώς και διάφορα πουλιά ή μικρά ζωάκια. Ανάλογα με το μέγεθος του τοιχου που είναι ελεύθερο μπορεί να κάνω και περισσότερα δέντρα. Για φύλλα ψάχνω πατρόν από το ιντερνετ, όσο για τα ζώα εάν τα παιδιά έχουν ταλέντο τα σχεδιάζουν τα ίδια, διαφορετικά, οπώς και σε μικρότερη τάξη, βρίσκω φωτοτυπίες με ένα ζώο, το ζωγραφίζουν, το κόβουμε και τα κολλάμε. Ακόμη, περυσι είχα έναν πράσινο φανελοπίνακα τον οποίο έκανα φάρμα, με φράχτη, ζώα και ένα αγροτόσπιτο. Συγνώμη αν σε κούρασα, ελπίζω να βοήθησα. Δυστυχώς δεν ξέρω να στέλνω φωτογραφίες.
Άβαταρ μέλους
maraki
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 25 Οκτ 2006, 00:00

Δημοσίευσηαπό GATOYLA » 28 Οκτ 2010, 12:02

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΜΕ ΑΠΟΤΥΠΩΑΤΑ ΠΑΛΑΜΩΝ ΕΝΑ ΔΕΝΔΡΟ.ΒΑΛΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΝ ΤΑ ΑΠΟΤΥΠΩΜΑΤΑ ΤΟΥΣ.ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΙΔΕΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΣΚΟΙΝΙ ΚΡΕΜΑΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΑΚΡΗ ΣΕ ΑΚΡΗ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΝΑ ΚΡΕΜΑΤΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΕ ΜΑΝΤΑΛΑΚΙΑ ΧΕΙΡΟΤΕΧΝΙΕΣ ΜΕ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ.ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΑΠΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΙΔΕΕΣ.ΖΗΤΗΣΕ ΑΠΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟ ΞΕΡΟΥΝ ΑΥΤΕΣ.
Άβαταρ μέλους
GATOYLA
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό kolovouelen » 29 Οκτ 2010, 00:31

Παίρνοντας αφορμή από τα μαθήματα:
Καθαρή θάλασσα - βρώμικη θάλασσα
σε γαλάζιο χαρτί φτιάχνουμε την παραλία, ομπρέλες, ανθρώπους που κάνουν ηλιοθεραπεία και κολλάμε άμμο για παραλία ενώ βάζουμε βαρκούλες από χρωματιστά χαρτιά και ψάρια. Μπορούμε σε συννεφάκια να γράψουμε τα συναισθήματα που νιώθουμε όταν βλέπουμε αυτή την παραλία.
Αντιστοιχα και για τη βρώμικη θάλασσα(νεκρά ψάρια, σκουπίδια σε θάλασσα και ακτή κλπ)

Δάσος- καμένο δάσος

διαφορα κολλάζ (ζώα, φυτά, λουλούδια του τόπου, ιστορία της περιοχής μας κλπ)

4 εποχές
με κλαδάκια σχηματίζουν το δέντρο, κολλάμε φύλλα ανάλογα με την εποχή και ίσως λουλούδια ή καρπούς (π.χ το περιβλημα του κάστανου ή καρυδότσουφλα και αργότερα ποπ-κορν)

φτιάχνουμε εικόνες (π.χ το όνομά τους τα παιδιά) και καλύπτουμε με όσπρια, μπιζέλια, χρωματιστό ρύζι

εμένα μου αρέσει να φτιάχνουμε ψευτικα γλαστράκια και να τα έχουμε στην τάξη (αν σε ενδιαφέρει να βάλω οδηγίες)
Άβαταρ μέλους
kolovouelen
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό knafplioti » 29 Οκτ 2010, 15:33

axxx με ενδιαφερουν εμενα τα γλαστρακια σου.... για πες για πες... :)
Άβαταρ μέλους
knafplioti
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 10 Οκτ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό katerinapan » 29 Οκτ 2010, 16:27

ax οντως τα γλαστρακια ειναι κορυφαια ιδεα!!!! αν γινεται και καμια φωτογραφια!!!
:D
Άβαταρ μέλους
katerinapan
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό kolovouelen » 29 Οκτ 2010, 17:50

πώς βάζουμε φωτο;

έχω φωτογραφίες μόνο από τα γλαστράκια που έκανα τώρα τελευταία με γλαστράκια, ξύλο κανέλας για κορμό, μια μπάλα από σφουγγάρι μος (το πράσινο που χρησιμοποιούν στα ανθοπωλεία και λουλουδάκια από γκοφρέ ή έτοιμα)
Παλιά είχα κάνει πολύ ωραία και ευκολα γλαστράκια με κεσεδάκια από βιτάμ και λουλούδια από γκοφρέ χαρτί. Αν μπορέσω θα κάνω ένα το Σαβ/κο να το δείτε
Άβαταρ μέλους
kolovouelen
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό knafplioti » 29 Οκτ 2010, 20:56

αντε αντε...το περιμενουμε...ειμαι περιεργη να το δω..:)
Άβαταρ μέλους
knafplioti
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 10 Οκτ 2008, 00:00


Επιστροφή στο Ε' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες

cron