Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

σειρα μαθηματων στην γλωσσα

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

σειρα μαθηματων στην γλωσσα

Δημοσίευσηαπό kouki1105 » 23 Αύγ 2010, 20:37

Γεια σας και καλΉ σχολικΉ χρονια να έχουμε.Θα ήθελα να ρωήσω αν στην Γλώσσα ακολουθειτε την σειρά των μαθημάτων ετσι όπως ειναι ή το πάτε ανάλογα με τα γραμματικα φαινομενα που έχει η γραμματικ'η της Ε καιΣΤ δημοτικου.
Άβαταρ μέλους
kouki1105
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 17 Δεκ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό sofianthimou » 23 Αύγ 2010, 22:25

περσι που ειχα ε ταξη ακολουθησα τη σειρα του βιβλιου στη γλωσσα και τη γραμματικη την ειχα συνοδευτικη με τα γραμματικα φαινομενα του βιβλιου.
πολυ με διευκολυνε και με βοηθησε ως γραμματικη η καινουρια γραμματικη που υπαρχει αναρτημένη στην ιστοσελιδα του παιδαγωγικου ινστιτουτου γιατι ακολουθει τον τροπο διδασκαλιας-μέθοδο του σχολικου βιβλιου
Άβαταρ μέλους
sofianthimou
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: THESSALLONIKI

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 23 Αύγ 2010, 23:41

Και εγώ το ίδιο έκανα με την περσινή μου Πέμπτη.
Ακολουθούσα τη σειρά του βιβλίου και συνοδευτικά στη θεωρία που είχε το βιβλίο, ανοίγαμε και το βιβλίο γραμματικής και λύναμε τις αντίστοιχες ασκήσεις.

Πάντως, φέτος σκέφτομαι αν είμαι στο ίδιο σχολείο και ξαναπάρω την τάξη μου να αφιερώσω την μια ώρα της εβδομάδας στη γραμματική και να πάρω το νέο βιβλίο να το διδάξω από την αρχή. Δυστυχώς πάνε τα παιδιά στο γυμνάσιο και τους ζητάνε π.χ. να κάνουν χρονική αντικατάσταση στους εξακολουθητικούς χρόνους ή γραμματική αναγνώριση μιας λέξης και τα κακόμοιρα δεν ξέρουν τι να κάνουν.
Η υπομονή είναι αρετή...<br>UHURU!<br>


και ευτυχώς πάντα ανταμοίβεται! ;-)
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό kouki1105 » 30 Αύγ 2010, 20:53

Παιδιά σας ευχαριστω πολύ για την 'αμεση απάντηση.Καλή σχολικη χρονιά να έχουμε
Άβαταρ μέλους
kouki1105
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 17 Δεκ 2008, 01:00


Επιστροφή στο Ε' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες

cron