Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Σειρά μαθημάτων στα μαθηματικά της Ε τάξης

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Δημοσίευσηαπό katerinaki_zz » 16 Φεβ 2010, 17:36

Αγαπητοί συνάδελφοι μιας και μιλάμε για μαθηματικά έχω ένα πρόβλημα. Όπως αναφέραμε παραπάνω, δεν ακολουθώ κι εγώ το βιβλίο. Αφού τελείωσα με τους μεγάλους αριθμούς μπήκα στα κλάσματα, στα οποία βρίσκομαι πριν τα Χριστούγεννα. Σήμερα μετά από πολλές επαναλήψεις τους έβαλα, κατα τη γνώμη μου, ένα εύκολο διαγώνισμα και δε μου έγραψαν σχεδόν τπτ. Έχω απελπιστεί, τι με το καλό τους μιλάω να διαβάσουν, τι με το άγριο, δεν διαβάζουν με τπτ. Ήθελα να μπω στη γεωμετρία αλλά με την παρούσα κατάσταση σκέφτομαι να συνεχίσω στα κλάσματα.

Παράλληλα με τα παιδιά της Ε' κάνω μάθημα και στην Α', οπότε είναι λιγάκι δύσκολο να αφιερώνω 45 λεπτά για τη διδασκαλία των μαθηματικών.

μετά από τόσο καιρό εξάσκησης και δεν έχουν μάθει να κάνουν πράξεις σε ομώνυμα κλάσματα.

Έχετε καμία συμβουλή????
Άβαταρ μέλους
katerinaki_zz
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 16 Σεπ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό sofianthimou » 17 Φεβ 2010, 00:52

μετά από τόσο καιρό εξάσκησης και δεν έχουν μάθει να κάνουν πράξεις σε ομώνυμα κλάσματα.

Έχετε καμία συμβουλή????

ΕΓΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΟΥΣ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΤΕΣΤΑΚΙ ΣΕ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΛΑΣΜΑΤΩΝ- ΚΑΝΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ ΤΟ ΠΟΛΥ ΤΟΥΣ ΔΙΝΩ....
ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΜΕΙΝΕΙΣ ΟΣΟ ΤΟ ΚΡΙΝΕΙΣ ΑΝΑΓΚΑΙΟ
Άβαταρ μέλους
sofianthimou
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: THESSALLONIKI

....δεν είμαι μόνη!

Δημοσίευσηαπό magi » 18 Φεβ 2010, 00:33

Αγαπητοί συνάδελφοι, -ισσες ,με ιδιαίτερη ικανοποίηση διαπίστωσα ότι δεν είμαι μόνη σ' αυτόν τον βασανιστικό αγώνα που λέγεται..."Τα Μαθηματικά μου Ε΄Τάξης"! Θα συμφωνήσω με τον χαρακτηρισμό ως...απαράδεκτου, για να μην πω ότι είναι και πολύ...επιεικής! Το άγχος της ύλης, ο ανεπαρκής χρόνος, οι δυσνόητες ασκήσεις, η άσκοπη πληθώρα ασκήσεων μάς κάνουν να καταβάλουμε υπέρ-προσπάθεια για να κάνουμε το σύνθετο (του βιβλίου), απλό (δικό μας υλικό)! Όσο για την ύλη...είμαι στο 29 Μάθημα, μόνο! (με τη σειρά του βιβλίου) Περαστικά μας!
Άβαταρ μέλους
magi
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό christinadede » 19 Φεβ 2010, 22:00

[quote]Αγαπητοί συνάδελφοι μιας και μιλάμε για μαθηματικά έχω ένα πρόβλημα. Όπως αναφέραμε παραπάνω, δεν ακολουθώ κι εγώ το βιβλίο. Αφού τελείωσα με τους μεγάλους αριθμούς μπήκα στα κλάσματα, στα οποία βρίσκομαι πριν τα Χριστούγεννα. Σήμερα μετά από πολλές επαναλήψεις τους έβαλα, κατα τη γνώμη μου, ένα εύκολο διαγώνισμα και δε μου έγραψαν σχεδόν τπτ. Έχω απελπιστεί, τι με το καλό τους μιλάω να διαβάσουν, τι με το άγριο, δεν διαβάζουν με τπτ. Ήθελα να μπω στη γεωμετρία αλλά με την παρούσα κατάσταση σκέφτομαι να συνεχίσω στα κλάσματα.

Παράλληλα με τα παιδιά της Ε' κάνω μάθημα και στην Α', οπότε είναι λιγάκι δύσκολο να αφιερώνω 45 λεπτά για τη διδασκαλία των μαθηματικών.

μετά από τόσο καιρό εξάσκησης και δεν έχουν μάθει να κάνουν πράξεις σε ομώνυμα κλάσματα.

Έχετε καμία συμβουλή???? ΑΣΕ ΤΟ ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΚΑΙ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ ΡΥΘΜΟ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΣΟΥ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΠΤΟΡΑΠΤΗΣ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΑΠΌ ΤΟ ΥΠΕΠΘ[/b]
Άβαταρ μέλους
christinadede
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Σειρά μαθημάτων στα μαθηματικά της Ε τάξης

Δημοσίευσηαπό elenikark » 24 Ιούλ 2010, 12:30

Σε παλαιότερη ανάρτηση κάποιος είχε αναφέρει τη σειρά των κεφαλαίων για τα μαθηματικα της Ε ταξης σαν ενδεικτικη για το πως θα πρέπει να κυλήσει η υλη. Θυμάται κανείς που είναι αυτή η ανάρτηση γιατί δεν τη βρίσκω? Ή αν κάποιος μπορεί να προτείνει κάτι αντίστοιχο? Υπάρχει περίπτωση να αναλάβω Ε τάξη για πρώτη φορά, οπότε ετοιμάζομαι για παν ενδεχομενο! :wink:
Άβαταρ μέλους
elenikark
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007, 01:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό t0n1a » 24 Ιούλ 2010, 14:01

Επειδή είχα Ε ταξη αποθήκευσα τη σειρά μαθημάτων που είχε βάλει συνάδελφος σε παλιότερη ανάρτηση και πραγματικά μου φάνηκε πάρα πολύ χρήσιμη. Ρίξε μια ματιά πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει!
1,2,3,4,5,6,9,10,11,12,13,14,21,36,37,38,7,8,15,16, 17,18,19,20,27,28,34,35,39 (έως και τον Ιανουάριο), 22,23,24,25,26,30,31,32,33,41,42,43,44,45,53,54 (έως και τον Απρίλιο), 51,52,29,40,46,47,48,49,50,55.
Άβαταρ μέλους
t0n1a
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 16 Σεπ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό elenikark » 24 Ιούλ 2010, 16:49

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση!!! Καλό καλοκαίρι!!! :)
Άβαταρ μέλους
elenikark
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007, 01:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό aisiodoksia » 08 Σεπ 2010, 17:43

καλησπερα σας! Φετος πρωτη φορα πιάνω πεμπτη κι εχω αγχωθει με τα μαθηματικα. Θα ηθελα να σας ρωτησω, πειραζει αν σε καποια κεφαλαια δεν ασχοληθω με τις ασκησεις του βιβλίου και κάνω δικες μου; Ουτως η άλλως θα δούλευα τα μαθηματα με εξτρα ασκήσεις, επειδη θεωρω την ύλη της πεμπτης δύσκολη, αλλά πολλές απτις εργασίες του βιβλίου πιστευω πως περισσότερο θα μπερδέψουν τα παιδια παρα θα τους βοηθήσουν να μάθουν, οπότε σκέφτομαι να τις παραλείψω.
Άβαταρ μέλους
aisiodoksia
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό dlymouris » 08 Σεπ 2010, 23:43

Τα Μαθηματικά της Ε΄ είναι το σταυρόλεξο του Δημοτικού.
Πάιρνω τρίτη φορά Ε΄ τάξη και αυτό που ενδιαφέρει είναι να βγει η ύλη.
Μπορείς να ανατρέξεις στα προηγούμενα βιβλία του Υπουργείου ή σε βοηθήματα και να ομαδοποιήσεις την ύλη, δηλ. να κάνεις τους δεκαδικούς, τα κλάσματα κλπ στο τέλος τη Γεωμετρία σε μια συνέχεια. Και τα παιδιά δεν μπερδεύονται και ο δάσκαλος έχει καλύτερη εικόνα. Πιστεψε με εξυπηρετεί παιδιά, γονείς δασκάλους.
Άβαταρ μέλους
dlymouris
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 19 Μαρ 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό aisiodoksia » 09 Σεπ 2010, 09:23

Σευχαριστώ για την αμεση ανταπόκριση. Το διάβασα και παραπάνω αυτό και θα το κάνω (να ομαδοποιησω την ύλη). σίγουρα θα έχει καλύτερα αποτελέσματα! αλλά πιστεύετε οτι πρέπει να κάνουμε όλες τις ασκήσεις του βιβλίου;
Άβαταρ μέλους
aisiodoksia
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2008, 01:00

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ε' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες