Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

α τάξη - φορά γραμμάτων

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

α τάξη - φορά γραμμάτων

Δημοσίευσηαπό smev » 07 Ιαν 2010, 17:24

Αν και έδωσα μεγάλη σημασία στο να μάθουν τη σωστή φορά των γραμμάτων, κάποια παιδιά στην τάξη μου γράφουν με λάθος φορά. Με ανησυχεί ότι αυτό συμβαίνει και με τους αριθμούς. Σκέφτομαι από αύριο να κάνουμε κάποιες επιπλέον δραστηριότητες πάνω στη φορά. Πιστεύετε ότι είναι αργά;
Άβαταρ μέλους
smev
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό katerinagk » 07 Ιαν 2010, 18:44

Δεν νομίζω οτι χρειάζεται να ανησυχείς...εξαρτάται και πόσα παιδιά,βέβαια,΄δεν γράφουν με τη σωστή φορά..συμφωνα με την εμπειρία μου αλλά και σε συζητήσεις που είχα με συβουλους και καθηγητές-επιμορφωτές μου είπαν οτι καλό είναι να επισημαίνουμε στο παιδι το σωστό τρόπο γραφής αλλά από κει και πέρα αν συνεχίζει, δεν χρειάζεται να το πιέσουμε παραπανω...αλλωστε ο καθένας εχει το δικο του γραφικο χαρακτηρα και καλο 8α ηταν να το σεβαστουμε...

ασε που αν κανεις καποιες ασκήσεις για εξασκηση ,πιστευω οτι όλα θα την κανουν σωστα....στη συνεχεια, ορισμενα θα υιοθετησουν τη σωστη φορα γραφης και καποια αλλα όμως οταν τελειωσουν αυτες οι ασκησεις με την πρωτη ευκαιρια σε μια αλλη-ασχετη ασκηση το χερι τους θα παει να γραψουν οπως εχουν συνηθισει...
Άβαταρ μέλους
katerinagk
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό smev » 08 Ιαν 2010, 16:03

Ευχαριστώ ! Ακολούθησα τη συμβουλή σου.
Άβαταρ μέλους
smev
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 01:00


Επιστροφή στο Α' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες