Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΥΛΗ Δ΄ ΤΑΞΗΣ

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

ΥΛΗ Δ΄ ΤΑΞΗΣ

Δημοσίευσηαπό vaggeliskarfis » 07 Δεκ 2009, 02:46

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΛΟΣ-Η ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ-ΙΣΣΑ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΥΛΗΣ ΜΟΥ.
ΓΛΩΣΣΑ : 5Η ΕΝΟΤΗΤΑ - 1ο ΚΕΦΑΛΑΙΟ
ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ : ΚΕΦ. 12 ΕΡΓΑΣΙΩΝ - ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΒΙΒΛΙΟ !!!
ΙΣΤΟΡΙΑ : ΚΕΦ.13
ΣΗΜ. : 1. ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΝΕΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ Δ΄ΤΑΞΗΣ
2. ΕΙΧΑ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΥΣΙΕΣ (8 ΑΠΟ ΤΑ 19 ΠΑΙΔΙΑ!!!)
Άβαταρ μέλους
vaggeliskarfis
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 01 Δεκ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό angelikaki » 07 Δεκ 2009, 15:48

kalispera..kai egw 1i fora kanw d' taksi kai ime se xwrio.eimaste glwssa 5I enotita kai mathimatika mathima 16.sta mathimatika imaste ligo pisw se sxesi me alla sxolia alla afou de ta katalavenoun egw de borousa na treksw pio polu...kanw poles askisis ektos tou vivliou to opio ine polu polu diskolo...
Άβαταρ μέλους
angelikaki
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 16 Μάιος 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό Aristi » 07 Δεκ 2009, 16:04

Μια από τα ίδια!Eμείς είμαστε στη Γλώσσα στο κείμενο "στο δρόμο με το Σωτήρη", στα Μαθηματικά στο κεφάλαιο 12 και στην Ιστορία στο κεφάλαιο 13. Εννοείται πως αν τα 2/3 δεν καταλαβαίνουν ό,τι κάνουμε στην τάξη, παραμένω εκεί, αλλιώς δεν έχει νόημα να προχωράς χωρίς να μπορούν να συμμετέχουν τα παιδιά στο μάθημα.
Άβαταρ μέλους
Aristi
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό iakpapa83 » 07 Δεκ 2009, 16:28

Επειδή είναι η δεύτερη φορά που έχω Δ΄τάξη θεωρώ ότι είμαστε πολύ καλά Ιστορία και στην ύλη της Γλώσσας. Εγώ πρόπερσι ξεκίνησα το βιβλίο Γλώσσας το Νοέμβριο(δεν τα είχαν στείλει) και έκανα τις 15 από τις 16 ενότητες πολύ χαλαρα, μένοντας περισσότερο σε κάποια κεφάλαια και αφιερώνοντας δίωρα στις εκθέσεις των παιδιών.....οπότε μη βιάζεστε.....απολαύστε το βιβλίο......Για τα Μαθηματικά ακολουθώ τα παιδιά και πρόπερσι δεν είχα τελειώσει το βιβλίο....Θεωρώ οτι οι 3 πρώτες ενότητες είναι ότι πιο ουσιαστικό για την ύλη της Δ΄γι' αυτό δεν βιάζομαι....αφίερωσα πολύ χρόνο σε επανάληψη και στην ανάλυση αριθμών και πιστεύω ότι όταν κλείσουμε για Χριστούγεννα θα έχω κάνει 1-2 κεφάλαια από τους δεκάδικούς........αν τα καταλάβουν τώρα μετά προχωρας άνετα πιο κάτω............ ελπίζω να βοήθησα................
Άβαταρ μέλους
iakpapa83
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό tania16 » 09 Δεκ 2009, 16:30

εγω είμαι στη γλώσσα στο μαθημα κυκλοφοριακης αγωγης στην ενοτητα 5. Στα Μαθηματικά ειμαστε πάρα πολύ πίσω, τώρα θα μπούμε στο μάθημα 10. Στην Ιστορία είμαστε στο μάθημα 12 και στη Μελέτη τώρα τελειώνουμε το 1ο κεφάλαιο. [size=1820][/size20]
Άβαταρ μέλους
tania16
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 01 Σεπ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό gkotrotsio » 09 Δεκ 2009, 21:22

ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟ ΤΗΣ 4ης ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ ΠΟΥ ΔΙΑΝΥΟΥΜΕ, ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΑΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ (ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΑΝ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΄ΧΟΥΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!).ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ 17ο ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΓΡΑΨΑΜΕ ΤΟ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟ ΤΗΣ 2ης ΕΝΟΤΗΤΑΣ(ΑΡΧΑΪΚΑ ΧΡΟΝΙΑ).ΣΤΗ ΜΕΛΕΤΗ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ 4ο ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΤΗΣ 2ης ΕΝΟΤΗΤΑΣ(ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ).ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ!!!
Άβαταρ μέλους
gkotrotsio
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 08 Σεπ 2007, 00:00

Υλη Δ΄τάξης

Δημοσίευσηαπό elenalda » 09 Δεκ 2009, 22:05

] Καλησπέρα! Έχω και εγώ φέτος Δ΄τάξη με 13 παιδάκια...Χαλαρά! Λοιπόν σχετικά με την ύλη στη ΓΛΩΣΣΑ είναι στο κεφ. 6 Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΤΗΣ ΑΣΠΑΣΙΑΣ. Νομίζω πως είναι καλα! ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ μόλις τελείωσα το 21 κεφ. ΙΣΤΟΡΙΑ μολις μπήκα στα κλασικα χρόνια. ΜΕΛΕΤΗ στο νερό. Πετάει η ομάδα νομίζω. Τι λέτε?
Άβαταρ μέλους
elenalda
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 29 Ιαν 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό Aristi » 09 Δεκ 2009, 22:44

Elenalda είσαι πάρα πολύ μπροστά!! Ειδικά στα Μαθηματικά.... Καλά, πώς προχωρήσατε τόσο γρήγορα;; Καταννοούν τα παιδιά τις ασκήσεις;; Το βιβλίο είναι δύσκολο....
Άβαταρ μέλους
Aristi
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Re: ΥΛΗ Δ΄ ΤΑΞΗΣ

Δημοσίευσηαπό Baron » 10 Δεκ 2009, 09:19

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΛΟΣ-Η ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ-ΙΣΣΑ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΥΛΗΣ ΜΟΥ.
ΓΛΩΣΣΑ : 5Η ΕΝΟΤΗΤΑ - 1ο ΚΕΦΑΛΑΙΟ
ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ : ΚΕΦ. 12 ΕΡΓΑΣΙΩΝ - ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΒΙΒΛΙΟ !!!
ΙΣΤΟΡΙΑ : ΚΕΦ.13
ΣΗΜ. : 1. ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΝΕΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ Δ΄ΤΑΞΗΣ
2. ΕΙΧΑ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΥΣΙΕΣ (8 ΑΠΟ ΤΑ 19 ΠΑΙΔΙΑ!!!)


Στην ιστοσελίδα http://users.sch.gr/kontoglou/ θα βρείτε προγραμματισμούς διδασκαλίας όλων των μαθημάτων, όλων των τάξεων.
Υπάρχει η δυνατότητα να βλέπετε πού πρέπει να είστε κάθε μέρα σε κάθε μάθημα.
Άβαταρ μέλους
Baron
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 23 Ιαν 2007, 01:00

ύλη Δ΄τάξης

Δημοσίευσηαπό Kathidim » 10 Δεκ 2009, 20:49

Καλησπέρα, στη Γλώσσα θα γράψουμε το επαναληπτικό της 5ης ενότητας. Στα Μαθηματικά κεφάλαιο 15-τετράδιο εργασιών, Μελέτη στο κεφάλαιο για τα μουσεία και στην Ιστορία "Μάχη στις Θερμοπύλες". :) :)
Άβαταρ μέλους
Kathidim
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 01:00

Επόμενο

Επιστροφή στο Δ' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες