Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Μικρά σκετς-απλά τραγούδια για Χριστουγεννιάτικη γιορτή

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Μικρά σκετς-απλά τραγούδια για Χριστουγεννιάτικη γιορτή

Δημοσίευσηαπό athina » 17 Νοέμ 2008, 21:37

Αγαπητοί συνάδελφοι/συναδέλφισσες καλησπέρα. Ψάχνω για υλικό για τη Χριστουγεννιάτικη γιορτή που θα κάνω με την τάξη μου και συγκεκριμένα για ΜΙΚΡΑ σκετς, για λίγα παιδιά, 10 τον αριθμό, που έχω στην τάξη μου.
Εκτός από αυτά που ήδη υπάρχουν εδώ, επειδή δεν μου είναι αρκετά, έχει κάποιος κάτι να μου προτείνει;
Και κάτι ακόμα: θέλω να βρω ΑΠΛΑ Χριστουγεννιάτικα τραγούδια, ΟΧΙ όμως τα παλιά που είναι χιλιοακουσμένα όπως το Άγια νύχτα, ο μικρός τυμπανιστής... αλλά άλλα που να είναι πιο ΠΑΙΔΙΚΑ και ΕΥΚΟΛΑ.
Ακόμη και σε κασέτα ή cd αν γνωρίζει κάποιος να πουλάνε κάπου ενδιαφέρομαι να αγοράσω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.
Άβαταρ μέλους
athina
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Íáýðáêôïò

Δημοσίευσηαπό elef » 18 Νοέμ 2008, 15:50

Καλησπέρα. Αν έχεις μικρή τάξη μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια όμορφα σκετσάκια με ρίμα που υπάρχουν στα τεύχη του περιοδικου "παράθυρο στην εκπαίδευση του παιδιού". Τα περισσότερα σχολεία είναι συνδρομητές.Αλλά και εδώ μπορείς να βρεις και να αφαιρέσεις ρόλους. Για τραγουδάκια , ένα που αρέσει πολύ σε μικρά παιδιά είναι το Ρούντολφ το ελαφάκι αλλά δεν ξέρω να σου πω σε ποιο cd ή σε ποια κασέτα υπάρχει. Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως.
Άβαταρ μέλους
elef
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 02 Μαρ 2007, 01:00

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Δημοσίευσηαπό adonis_nasia » 15 Νοέμ 2009, 18:42

Καλησπέρα συνάδελφοι!Ψάχνω να βρώ τη μουσική από το σκέτς "αλφαβήτα των Χριστουγέννων". Υπάρχει κάποια μουσική συγκεκριμένη ή βάλατε δική σας από τα κομμάτια που έχουμε όλοι μας;Όποιος το έχει ανεβάσει ας μου πει τι έκανε με τα καρτελάκια της αλφαβήτας και τη μουσική!!!
Επίσης αν είχατε νάνους πώς τους ντύσατε χωρίς να επιβαρυνθείτε με ράψιμο στολών...Είναι ένα άλλο σκετς με νάνους και τάρανδους που θα κάνουμε η πρώτη και η δευτέρα αλλά έχουμε κολλήσει στο ντύσιμο των νάνων.
Άβαταρ μέλους
adonis_nasia
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 16 Ιαν 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό ntinoyla » 16 Νοέμ 2009, 00:22

Καλησπέρα συνάδελφοι!Πέρυσι έντυσα τα παιδιά νάνους.Ζήτησα από τους γονείς να τους φορέσουν άσπρα καλσόν και κοντό παντελονάκι.Κάθε νάνος φορούσε διαφορετικό χρώμα παντελονάκι, τις τιράντες τις έφτιαξα με χαρτόνι στο ίδιο χρώμα με το παντελονάκι και τα καπελάκια φτιαγμένα πάλι από χαρτόνι σε μορφή κώνου. Για μουστάκια τους έβαλα βαμβάκι, το κόλλησα πάνω σε ένα κομμάτι ύφασμα και τα στερέωσαν με λαστιχάκια πίσω από τα αυτιά.Ελπίζω να κατάλαβες γιατί τα έγραψα κάπως μπερδεμένα.Το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό και πολύ αστείο. :roll:[color=blackad][/colorad][size=18][/list][/code][/quote]
Άβαταρ μέλους
ntinoyla
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό kolovouelen » 16 Νοέμ 2009, 03:50

μαυρα ρούχα (καλύτερα κολάν ή χοντρο καλσόν) που μπορούν να βρουν από συγγενείς...
Από γκοφρέ χαρτί (ή από φόδρα) κόκκινα σκουφάκια με κουδουνάκι στην ακρη
Άβαταρ μέλους
kolovouelen
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό nina1 » 16 Νοέμ 2009, 17:29

για τέτοια ρουχαλάκια μπορούν να δουν και στα jumbo! κι αν όχι όλη τη στολή, πχ τους σκούφους.
Άβαταρ μέλους
nina1
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 01:00

Re: Μικρά σκετς-απλά τραγούδια για Χριστουγεννιάτικη γιορτή

Δημοσίευσηαπό sofianthimou » 16 Νοέμ 2009, 20:12

Αγαπητοί συνάδελφοι/συναδέλφισσες καλησπέρα. Ψάχνω για υλικό για τη Χριστουγεννιάτικη γιορτή που θα κάνω με την τάξη μου και συγκεκριμένα για ΜΙΚΡΑ σκετς, για λίγα παιδιά, 10 τον αριθμό, που έχω στην τάξη μου.
Εκτός από αυτά που ήδη υπάρχουν εδώ, επειδή δεν μου είναι αρκετά, έχει κάποιος κάτι να μου προτείνει;
Και κάτι ακόμα: θέλω να βρω ΑΠΛΑ Χριστουγεννιάτικα τραγούδια, ΟΧΙ όμως τα παλιά που είναι χιλιοακουσμένα όπως το Άγια νύχτα, ο μικρός τυμπανιστής... αλλά άλλα που να είναι πιο ΠΑΙΔΙΚΑ και ΕΥΚΟΛΑ.
Ακόμη και σε κασέτα ή cd αν γνωρίζει κάποιος να πουλάνε κάπου ενδιαφέρομαι να αγοράσω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΤΡΟΥΜΦΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΤΕΡΝΑ...ΑΡΕΣΟΥΝ ΔΕ ,ΠΟΛΥ ΣΤΑ ΜΙΚΡΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΡΥΘΜΟΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟΣ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΟΣ.

ΓΙΑ ΣΚΕΤΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΘΕΑΤΡΙΚΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ.ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΟ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΕΚΑΝΑ...

ΑΦΗΓΗΣΕ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΕΛΑΤΑ(2 ΠΑΙΔΙΑ-ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΟ ΕΛΑΤΟ) ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ,ΠΟΥ ΤΑ ΚΙΝΕΙ Ο ΑΕΡΑΣ (ΚΙΝΗΣΗ ΠΕΡΑ ΔΩΘΕ ΣΩΜΑΤΟΣ)ΠΟΥ ΜΙΛΟΥΝ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΦΥΛΛΑΡΑΚΙΑ ΤΟΥΣ.ΕΙΝΑΙ ΛΥΠΗΜΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΛΕΞΗ ΣΟΥ - ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΤΑ ΕΛΑΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΟΥΝ.
ΜΕΤΑ ΧΙΟΝΙΖΕΙ-2 ΝΙΦΑΔΕΣ ΠΟΥ ΡΙΧΝΟΥΝ ΧΙΟΝΙ ΑΠΟ ΜΠΑΛΑΚΙΑ ΧΑΡΤΙΟΥ ΥΓΕΙΑΣ-ΜΟΥΣΙΚΗ ΗΝΙΦΑΔΑ ΑΠΟ ΤΟ CD ΜΥΣΤΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ ΤΟΥ ΚΗΠΟΥΡΓΟΥ
ΣΤΗ ΣΚΗΝΗ ΜΕΤΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ 2 ΠΑΙΔΙΑ(ΦΟΡΟΥΝ ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΑ ΡΟΥΧΑ ,ΣΚΟΥΦΟΥΣ... ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΡΙΓΩΝΑ ΚΑΛΑΝΤΑ) ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΦΑΝΑΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΑΚΟΥΛΕΣ. ΟΙ ΣΑΚΟΥΛΕΣ ΕΧΟΥΝ ΜΠΑΛΕΣ ΚΑΙ ΓΙΡΛΑΝΤΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΣΤΟΛΙΖΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ-ΕΛΑΤΑ ΕΠΙ ΣΚΗΝΗΣ!(ΠΕΦΤΕΙ ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ!)

ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΟΙ 2 ΚΑΛΙΚΑΤΖΑΡΟΙ(ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΣΙΡΚΟΥ ΕΙΣΟΔΟΥ) ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΥΝ ΤΑ ΣΤΟΛΙΔΙΑ ΣΤΑ ΔΕΝΤΡΑ ,ΓΑΡΓΑΛΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΡΩΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΟΥΦΕ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΚΟΥΡΑΜΠΙΕΔΕΣ, ΠΑΣΑΛΕΙΒΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΧΝΗ...ΜΕΤΡΑΝ ΤΙΣ ΤΡΥΠΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΣΚΙΝΟ ΚΑΙ ΧΑΖΕΥΟΥΝ(ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΑΣΤΕΡΙ) ΤΟ 1 ΑΣΤΕΡΙ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΦΕΡΝΕΙ ΤΗΝ ΕΙΔΗΣΗ.....

ΕΡΧΕΤΑΙ Ο 1 ΑΙΒΑΣΙΛΗΣ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟΣ(ΕΝΑ ΚΟΥΤΙ ΓΙΑ ΕΛΚΗΘΡΟ ΚΑΙ 1 ΠΑΙΔΙ ΓΙΑ ΕΛΑΦΑΚΙ -ΡΟΥΝΤΟΛΦ ΤΟ ΕΛΑΦΑΚΙ) ΝΑ ΞΑΠΟΣΤΑΣΕΙ ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΟ ΜΟΙΡΑΣΜΑ ΤΩΝ ΔΩΡΩΝ...ΟΛΟΙ ΜΑΖΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΕΝΕ ΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΓΙΑ ΔΩΡΑ ΤΟΥΣ:ΑΓΑΠΗ, ΕΙΡΗΝΗ, ΥΓΕΙΑ,ΜΕΓΑΛΟ ΣΠΙΤΙ, ΛΙΓΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ...(ΟΤΙ ΣΚΕΦΤΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΘΙΣΜΕΝΑ ΣΕ ΗΜΙΚΥΚΛΙΟ, ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ Ο ΑΙ-ΒΑΣΙΛΗΣ-ΜΟΥΣΙΚΗ LAST CHRISTMAS).
ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΕΥΧΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ...(ΜΟΥΣΙΚΗ Ο ΑΙ ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΑΛΙ ΘΑ΄ΡΘΕΙ)ΚΑΙ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ...
ΜΗΔΕΝ ΛΟΓΙΑ ΡΟΛΟΥ, ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΜΟΝΟ!
Άβαταρ μέλους
sofianthimou
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: THESSALLONIKI

Δημοσίευσηαπό christinadede » 16 Νοέμ 2009, 20:21

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ Ο ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΣΚΕΤΣΑΚΙ! ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ!!!!!
Άβαταρ μέλους
christinadede
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό sofianthimou » 16 Νοέμ 2009, 23:39

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ Ο ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΣΚΕΤΣΑΚΙ! ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ!!!!!
ΣΙΓΟΥΡΑ Η ΑΝΑΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΕΘΟΔΟΣ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ.ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΣΜΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΚΑΙ ΤΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΤΟΝ Λ.ΚΟΥΡΕΤΖΗ!ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Ο ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΤΟΥ!.......
Άβαταρ μέλους
sofianthimou
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: THESSALLONIKI

Δημοσίευσηαπό despoinaki » 17 Νοέμ 2009, 15:52

ΣΙΓΟΥΡΑ Η ΑΝΑΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΕΘΟΔΟΣ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ.ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΣΜΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΚΑΙ ΤΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΤΟΝ Λ.ΚΟΥΡΕΤΖΗ!ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Ο ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΤΟΥ!.......


Απλά, σε ζηλεύω....
Άβαταρ μέλους
despoinaki
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2008, 01:00


Επιστροφή στο Α' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

cron