Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΜΑΘΗΜΑ ΦΥΣΙΚΗΣ Ε΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Δημοσίευσηαπό MIKRILOULOU » 21 Σεπ 2009, 21:44

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΕΜΠΤΗ ΚΑΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΖΥΓΟ ΣΥΓΚΡΙΣΗΣ...ΣΗΚΩΣΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΑΠΛΩΣΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΖΥΓΟ. ΕΒΑΖΑ ΣΤΙΣ ΠΑΛΑΜΕΣ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΓΕΡΝΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΒΑΡΟΣ...ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΑΝ ΠΟΛΥ!!!! ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΤΗ ΦΥΣΙΚΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΩ ΣΤΟ ΚΕΝΟ ΜΟΥ.
Άβαταρ μέλους
MIKRILOULOU
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό pls214 » 22 Σεπ 2009, 00:18

Και εμένα με βοηθάει το δίωρο απ'ότι διαπίστωσα. Το πρόβλημα μόνο είναι οτι, ενώ η Φυσική είναι ομαδικό μάθημα, τώρα με τα νέα μέτρα κατά της γρίπης δεν έχουμε τα παιδιά μας σε ομάδες. Εσείς τι κάνατε:
Άβαταρ μέλους
pls214
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 22 Σεπ 2009, 17:01

Αρχικά έλεγα να παρακούσω την εγκύκλιο και να βάλω τα παιδιά σε ομάδες.
Το συζητήσαμε στο σχολείο και ο σύλλογος αποφάσισε για τον πρώτο καιρό τουλάχιστον να ξεκινήσουμε με μετωπική διάταξη των θρανίων, για να μην έχουμε διάφορα παρατράγουδα με γονείς.

Για αυτό το λόγο όλα τα πειράματα τα πραγματοποιούμε ως πειράματα επίδειξης.
Στη μέση της αίθουσας έχω και δεύτερη έδρα, συγκεντρώνω εγώ τα υλικά και τα παιδιά σηκώνονται με τη σειρά και πραγματοποιούν το πείραμα (τις μετρήσεις συγκεκριμένα στην 1η ενότητα). Από το διάλειμμα έχω φτιάξει τα πινακάκια και στον πίνακα και τα συμπληρώνουμε όλοι μαζί.

Πάντως αν μέχρι το τέλος Σεπτεμβρίου όλα πάνε καλά, θα την αλλάξω τη διάταξη στα θρανία. Χάνεται και το νόημα της μεθόδου αν μόνο ένα παιδάκι πραγματοποιεί το πείραμα και το λεει και στα υπόλοιπα.
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό Irini7 » 23 Σεπ 2009, 22:08

Πολύ βασικό πρόβλημα αυτό με τη γρίπη, είναι απαράδεκτο που τα παιδάκια δεν μπορούν να δουλέψουν σε ομάδες. Ωστόσο, επειδή όχι μόνο είναι αντι-παιδαγωγική η μετωπική διδασκαλία αλλά και επειδή δεν έχω μάθει να διδάσκω με τέτοια μέθοδο έχω βάλει τα παιδιά σε "πι". Όσον αφορά στη Φυσική, σήμερα που κάναμε τον όγκο, στο πείραμα που βουτάνε αντικείμενα στο νερό κάθε παιδάκι είχε φέρει τα δικά του και είχα μοιράσει ογκομετρικούς κυλίνδρους ανα 2 παιδάκια, ώστε να μπορούν να δουλέψουν έστω με άλλο ένα άτομο. Σχετικά με τη ζυγαριά, κι εγώ είχα σκεφτεί να σηκώνω κάθε παιδάκι και να παριστάνει τη ζυγαριά, αν και το ίδιο θα μπορούσε να γίνει με μία ζωγραφιά ζυγαριάς στον πίνακα και κάθε παιδάκι να ζωγραφίζει αντικείμενα κτλ...
Άβαταρ μέλους
Irini7
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 23 Αύγ 2009, 00:00

Για την ύλη της πέμπτης

Δημοσίευσηαπό Theodorakar » 26 Σεπ 2009, 10:48

Πράγματι διάβασα όλους που έγραψαν για τα Μαθηματικά , τη Φυσική και την παραγωγή γραπού λόγου στην Ε΄.
Να σας πω κι εμείς στη Ρόδο δεν έχουμε τα βιβλία μαθηματικών , κι εγώ φέτος κάνω για πρώτη φορά την πέμπτη με τα καινούρια βιβλία, έχω βγάλει φωτοτυπίες από το βιβλίο, περίπου τελείωνω την τρίτη ενότητα, χησιμοποιώ τον πίνακα και τους δίνω και δικό μου υλικό, με ενδιαφέρει να μάθουν περισσότερο παρά να προλάβω να τελειώσω το βιβλίο.Πιστεύω αν γίνεται με μεθοδικό τρόπο θα βγει.
Για την Φυσική κάνουμε τα πειράματα γιατί το σχολέιο έχει Χημείο, δουλεύω στα Πειραματικά , τα ενθούσιασε η ιδέα των πειραμάτων και το να φέρνουν μόνοι τους κάποια υλικά, αυτή τη βδομάδα θα κάνουμε την πυκνότητα.
Για την παραγωγή γραπτού λόγου, παρακολουθούμε τα θέματα που έχει το βιβλίο τώρα τελειώνουμε αυτή τη βδομάδα την ενότητα περιβαλλον, έχουν γράψει για το δάσος , για την περιγραφή ενός κτιρίου, και θα γράψουν για ένα απειλούμενο είδος, επιμένω στην παραγωγή , γράφουν και μικρές περιλήψεις, από τις ασκήσεις των βιβλίων κάνω κάποιες επιλογές.
Άβαταρ μέλους
Theodorakar
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 30 Αύγ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό marinamal » 25 Νοέμ 2009, 11:16

Καλημέρα συνάδελφοι.Γνωρίζετε πού μπορώ να αγοράσω θερμόμετρα οινοπνεύματος για τα πειράματα και πόσο πε΄ριπου κοστίζουν?
Άβαταρ μέλους
marinamal
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Απρ 2007, 00:00

Re: ΜΑΘΗΜΑ ΦΥΣΙΚΗΣ Ε΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Δημοσίευσηαπό sarigiannis » 25 Νοέμ 2009, 17:40

ΕΧΩ ΦΕΤΟΣ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ. ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ?
:) :D :)
Άβαταρ μέλους
sarigiannis
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2009, 01:00

Φυσική - υλικά και τιμές

Δημοσίευσηαπό jim_sdtv » 25 Νοέμ 2009, 19:26

Κι εγώ αγόρασα τα θερμόμετρα για τα πειράματα...

Θερμόμετρο υδραργύρου 6,46 Euro και οινοπνεύματος 5,78 Euro με ΦΠΑ.

Μια έτοιμη λυχιολαβή με βάση έτοιμη... κάνει 6,20 Euro (λίγο ακριβή)

Είναι τιμές από κατάστημα με επιστημονικά όργανα και συσκευές....
Άβαταρ μέλους
jim_sdtv
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 20 Οκτ 2006, 00:00
Τοποθεσία: Ν.Έβρου

Re: Φυσική - υλικά και τιμές

Δημοσίευσηαπό marinamal » 25 Νοέμ 2009, 20:10

Κι εγώ αγόρασα τα θερμόμετρα για τα πειράματα...

Θερμόμετρο υδραργύρου 6,46 Euro και οινοπνεύματος 5,78 Euro με ΦΠΑ.

Μια έτοιμη λυχιολαβή με βάση έτοιμη... κάνει 6,20 Euro (λίγο ακριβή)

Είναι τιμές από κατάστημα με επιστημονικά όργανα και συσκευές....


Σ'ευχαριστώ πολύ ! Μπορείς να μου αναφέρεις και το κατάστημα.Αν όχι από εδώ, στείλε μου σε παρακαλώ private.
Άβαταρ μέλους
marinamal
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Απρ 2007, 00:00

Δημοσίευσηαπό sofianthimou » 28 Νοέμ 2009, 19:01

ΕΙΜΑΙ ΠΕΠΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.
ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΟΥΚΙΑ ΨΩΜΙΟΥ-ΣΑΛΙΟ-ΙΩΔΙΟ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΤΕ;
ΤΑ ΣΑΛΙΑ ΛΟΓΩ ΓΡΙΠΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ;;;
(ΑΝ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΟΤΙ Ο ΙΟΣ ΚΟΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 7 ΜΕΤΡΩΝ....)
Άβαταρ μέλους
sofianthimou
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: THESSALLONIKI

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ε' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες