Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΜΑΘΗΜΑ ΦΥΣΙΚΗΣ Ε΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

ΜΑΘΗΜΑ ΦΥΣΙΚΗΣ Ε΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Δημοσίευσηαπό nikos86 » 17 Σεπ 2009, 22:07

ΕΧΩ ΦΕΤΟΣ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ. ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ?
Άβαταρ μέλους
nikos86
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 19 Δεκ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό sofianthimou » 18 Σεπ 2009, 15:59

ΚΑΙ ΓΩ ΦΕΤΟΣ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΧΩ ΜΕ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΒΙΒΛΙΑ.ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΝΑΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΑΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ .ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ....
Άβαταρ μέλους
sofianthimou
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: THESSALLONIKI

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 18 Σεπ 2009, 16:51

Ούτε και εγώ μπορώ να σου απαντήσω με βεβαιότητα...
[i60]πρωτάκι και εγώ στην Ε[/i60]

Για την ώρα έχω θέσει ως στόχο να ολοκληρώνουμε όλα τα πειράματα.
Τα πρώτα κεφάλαια είναι εύκολα και με απλά υλικά.
Αν δω αργότερα ότι δεν μπορώ να τα κάνουμε ή μας λείπουν βασικά υλικά θα κανω τις επιλογές μου.
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό potamda » 18 Σεπ 2009, 17:13

Έχοντας δουλέψει δυο χρόνια τη Φυσική της Ε΄, πιστεύω ότι τα περισσότερα πειράματα είναι καλό και ωραίο να γίνουν. Ενθουσιάζονται τα παιδιά και μαθαίνουν πραγματικά. Υπάρχουν βέβαια και πειράματα τόσο προφανή που ίσως είναι χάσιμο χρόνου. Λίγα είναι τα "δύσκολα" πειράματα,δηλαδή που δεν πετυχαίνουν εύκολα (π.χ. στο Πεπτικό και στη Θερμότητα), και γι'αυτό χρειάζεται οπωσδήποτε να δοκιμαστούν από πριν. Επίσης, κάτι που με βοήθησε πολύ με τη Φυσική ήταν να έχω στο Πρόγραμμα δύο συνεχόμενες ώρες Φυσική και μάλιστα τη μέρα που δεν είχα Γλώσσα, ώστε να μην αγχώνομαι με την ώρα. Καλή επιτυχία!!!
Άβαταρ μέλους
potamda
 
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό gkatsao » 18 Σεπ 2009, 17:16

Δεν είναι υποχρεωτικό να γίνονται όλα τα πειράματα στη Φυσική της Ε΄και ούτε με τον τρόπο που θέλει το βιβλίο, για παράδειγμα στην ενότητα της μάζας δεν είναι δυνατό να φέρουμε το μισό σούπερ-μάρκετ στο σχολείο. Τα πειράματα που αρέσουν στα παιδιά είναι κυρίως αυτά του ηλεκτρισμού, στον οποίο και θα αφιερώσω αρκετό χρόνο.
Άβαταρ μέλους
gkatsao
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 29 Ιαν 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό stefaki » 18 Σεπ 2009, 21:30

Potamba αν κάποια στιγμή το Φ.Ε. βγαίνει σε μία ώρα κάνεις και δεύτερο;Η ύλη με αυτό τον τρόπο βγαίνει;
Άβαταρ μέλους
stefaki
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό Irini7 » 19 Σεπ 2009, 13:25

Αυτο με το συνεχόμενο 2ωρο Φυσικής ακούγεται πολύ καλό! Τα πειράματα, κατά τη γνώμη μου, πρέπει να γίνονται ως επί το πλείστον γιατί
1. γίνονται με πολύ απλά υλικά (τα περισσότερα)
2. οι μαθητές μπαίνουν στη φιλοσοφία της έρευνας, παρατηρούν και συμπεραίνουν μόνοι τους, οπότε τι καλύτερο για να πετύχουμε την ενεργό μάθηση;
Το λεώ αυτό γιατί πρόπερσι στις Πρακτικές του Πανεπιστημίου με είχαν στείλει στην Στ' Δημοτικού και τις πρώτες 2 εβδομάδες παρακολουθούσαμε τη δασκάλα. Λοιπόν, στη Φυσική, καθόταν στην έδρα, έβγαζε πάνω το βοήθημα (!!!!!) και έλεγε στα παιδιά: "Ας υποθέσουμε ότι κλείνετε ένα κλωναράκι μέσα σε ένα μπουκάλι με ασβεστόνερο και το αφήνετε εκεί. Τι θα γίνει;" Και αυτό ήταν η διδασκαλία της Φυσικής!!! Αίσχος! Οπότε, όσο μπορεί ο καθένας απο έμας, καλό είναι να προσπαθεί να κάνει τα πειράματα.
Μικρές ομαδούλες μαθητών με τα υλικά τους και το μάθημα βγαίνει αβίαστα.
Άβαταρ μέλους
Irini7
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 23 Αύγ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό potamda » 19 Σεπ 2009, 18:01

Potamba αν κάποια στιγμή το Φ.Ε. βγαίνει σε μία ώρα κάνεις και δεύτερο;Η ύλη με αυτό τον τρόπο βγαίνει;


Γενικά stefaki, η ύλη βγαίνει αρκετά εύκολα. Τα τελευταία κεφάλαια του βιβλίου (πίεση) οι συγγραφείς προτείνουν να μη γίνουν και μάλλον έχουν δίκιο, οπότε κι από εκεί γλιτώνεις 6-8 ώρες.
Κάθε φορά μπορείς να διαχειριστείς διαφορετικά το χρόνο στο δίωρο. Είτε επιμένεις σε κάτι δύσκολο (υπάρχουν Φ.Ε. που απαιτούν δίωρο!), είτε κάνεις δυο Φ.Ε. μαζί, αν ταιριάζει η ύλη, είτε αφιερώνεις χρόνο στο Βιβλίο Μαθητή ή σε οπτικοακουστικό υλικό, είτε γράφεις τεστ, αλλά προχωράς κιόλας...εξαρτάται! Πάντως, αξίζει να αφιερώσεις χρόνο σ' αυτό το μάθημα, γιατί πραγματικά το απολαμβάνεις μαζί με τα παιδιά, αρκεί να τους δώσεις ρόλο στη διαδικασία της μάθησης.
Άβαταρ μέλους
potamda
 
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό stefaki » 19 Σεπ 2009, 21:20

Πολύ ωραία τότε.Πιο πολύ σε σχέση με την ύλη ήθελα να μάθω.Ευχαριστώ!
Συμφωνώ απόλυτα με τα πειράματα πως το καλύτερο είναι να γίνονται.Το θέμα είναι να υπάρχουν κ σχολεία με εξοπλισμό.Για παράδειγμα το δικό μου δεν έχει ζυγό σύγκρισης, και πολλά άλλα, και είναι απ'τα υλικά που δεν είναι εύκολο να τα ζητήσεις απ'τα παιδιά.Παίρνω πρώτη φορά Πέμπτη και πιστεύω πως η Φυσική είναι απ'τα μαθήματα που θα μπορέσουν εύκολα να αγαπήσουν τα παιδιά.
Άβαταρ μέλους
stefaki
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 20 Σεπ 2009, 09:33

Ζυγό σύγκρισης ούτε εμείς είχαμε...
Τι και αν έτρεξα στα jumbo και τα μεγάλα σουπερμάρκετ μήπως έβρισκα κάποιο παιχνίδι, τζίφος!

Τελικά έφερα στο σχολείο μια ζυγαριά ακριβείας και τους ζήτησα να βρουν ζεύγη αντικειμένων που να ζυγίζουν ίσα, ώστε αν είχαμε το ζυγό σύγκρισης να υπήρχε ισορροπία.

Ήμουν τυχερή διότι τα περισσότερα παιδιά είχαν δει ταινίες που χρησιμοποιούσαν ζυγό και κατάλαβαν τι ζητούσε το πείραμα.

Πάντως είναι γεγονός ότι μετά την πρώτη μου εβδομάδα στην Ε, το μάθημα της Φυσικής είναι και το δικό μου αγαπημένο... :oops: :cry:
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Επόμενο

Επιστροφή στο Ε' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

cron