Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Στο ξεκίνημα της χρονιάς ... ιδέες για μια όμορφη σχολ. τάξη

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Στο ξεκίνημα της χρονιάς ... ιδέες για μια όμορφη σχολ. τάξη

Δημοσίευσηαπό Spyridoula » 08 Σεπ 2009, 20:24

Καλή σχολική χρονιά σε όλους!
Φέτος έχω Α΄ τάξη. Θα ήθελα, την πρώτη μέρα του σχολικού έτους οι μικροί μου μαθητές να μπουν σε μια τάξη μου όσο γίνεται πιο όμορφη και ελκυστική (και όχι με άδειους τοίχους όπως είναι αυτή τη στιγμή). Πώς μπορεί να γίνει αυτό; Έχει κάποια πρόταση κάποιος συνάδελφος; Μήπως κάποιες ζωγραφιές (μέσω υπολογιστή πάντα, δεν έχω καλλιτεχνικές τάσεις) και πού μπορώ να τις βρω;
Άβαταρ μέλους
Spyridoula
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό marialypaki » 08 Σεπ 2009, 21:13

στο site www.cosycorner.gr υπάρχουν αυτοκόλλητα για τους τοίχους με διάφορα θέματα.Την παραγγελία μπορείς να την κάνεις μέσω internet και η παράδοση μπορεί να γίνει μέσα σε δύο με τρεις εργάσιμες μέρες.
Άβαταρ μέλους
marialypaki
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 19 Μαρ 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό mariakar » 08 Σεπ 2009, 23:45

Την περασμένη χρονιά είχα κι εγώ Πρώτη τάξη. Είχα παρόμοια απόψη με 'σένα. Ζήτησα λοιπόν από τον διευθυντή να αγοράσω καινούρια βελουτέ χαρτιά μετρου σε διάφορα φωτεινά χρώματα και έντυσα τους 4 πίνακες φελιζόλ. Πάνω σε κάθε πίνακα σε πινακίδα χαρτονιού έγραψα το μάθημα, του οποίου οι εργασίες θα τοιχοκολλούνταν εκεί. (Γλώσσα, Μαθηματικά, Εικαστικά, Μελέτη) και πάντα με χρώμα. Είπα λοιπόν στους μαθητές μου την πρώτη μέρα, ότι ως το τέλος της χρονιάς θα έχουν κάνει τόσες ωραίες εργασίες που θα γέμιζαν οι πίνακες. Επίσης εκτύπωσα σε μεγένθυνση σε φωτογραφικό χαρτί τους ήρωες της γλώσσας και των μαθηματικών με τα ονόματά τους και τους κόλλησα σε έναν από τους πίνακες, με τον τίτλο "Η παρέα μας". Εκτύπωσα και μια δική μου φωτογραφία "Η δασκάλα μας κυρία Μαρία". Την ημέρα του αγιασμού ζήτησα από τους γονείς να φωτογραφίσω τα παιδιά για να μπει και η δική τους φωτογραφία στην "Παρέα" μαζί με το καρτελάκι που έγραφε το όνομά τους. Τους κέρασα καραμελίτσες, τους χάρισα και από ένα μολυβάκι. Κάπως έτσι τα οργάνωσα εν ολίγοις. Σίγουρα υπάρχουν και πολλές άλλες ιδέες, οι οποίες εξαρτώνται και από το υλικό που υπάρχει στο σχολείο. Εγώ δεν βρήκα τίποτα και έτσι στα γρήγορα μόνο αυτά σκέφτηκα.
Άβαταρ μέλους
mariakar
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 31 Οκτ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό kolovouelen » 09 Σεπ 2009, 03:01

Επειδή η ώρα είναι περασμένη γράφω στα γρήγορα και αν σε ενδιαφέρει κάτι με ρωτάς:

1. Ενα τρενακι για τα μαθηματικά. (Σε κάθε βαγόνι γράφω τον αριθμό, κολλάμε τόσες εικόνες ή κάνουμε σφραγίδες π.χ για το 3 κολλάμε 3 λουλουδια. Αργότερα γράφουμε τα "ζευγαράκια" 1+2=3)
2. Μια κάμπια ή σαρανταποδαρούσα, από συνεχόμενους κύκλους, για τα γράμματα
3. Ένα σακί όπου κολλάμε καρτελάκι με τη συλλαβή ή το γραμμα που μαθαινουμε. Μπορείς να βάζεις συλλαβή για να την αναγνωρίσουν τα παιδιά ή να ζητάς να βάλουν τη συλλαβή που ακούνε
4. ένα δέντρο όπου θα κολλήσεις το πρόγραμμα
5. ένα σχολικό λεωφορείο ή πολλα αερόστατα που θα βάζεις τις φωτογραφίες των παιδιών και τα καρτελάκια με το όνομα...
6. Εικόνες από τις 4 εποχες
Άβαταρ μέλους
kolovouelen
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό ierapetra » 09 Σεπ 2009, 12:53

Καλημέρα!!!

Ωραιες ιδεες εχει ενα περιοδικο εκπαιδευτικο που κυκλοφορει και διμηνο..Εχει και πατρον με τις καταστευες γιατι και εχω δεν εχω ταλεντο καθολου μα καθουλου!!!Αν σε ενδιαφερει πες μου να στο στειλω με μηνυμα γιατι δε ξερω αν επιτρεπεται να πω ονομα -μη θεωρηθει διαφημιση....

Εγω για παρουσιολογιο ειχα κανει ενα σχολικο λεωφορειο καποια στιγμη , άλλη ενα αεροστατο κτλ κτλ...

Μην αγχωνεσαι η ταξη θα στολιστει σιγα σιγα βαζοντας πραγματα που μαθαινεται μερα με τη μερα...
Τρενακι και μπαλονι για αριθμους παραδειγμα....
Εγω ειχα φτιαξει και 24 πεταλουδες και απο κατω κρεμοταν με κλωστη καρτελακι με γραμμα....
Αλλα αυτα δεν υπηρχαν την πρωτη μερα...Την πρωτη μερα ήταν αδεια η ταξη και γεμιζε σιγα σιγα....


Καλη χρονια
Άβαταρ μέλους
ierapetra
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό pefani1971 » 10 Σεπ 2009, 16:09

Επίσης ωραίες ιδέες θα βρεις στη διευθυνση www.asrtopeleki.gr Είναι ιδέες εύκολες και χαριτωμένες .Καλή αρχή
Άβαταρ μέλους
pefani1971
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00


Επιστροφή στο Α' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες