Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

α τάξη

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

α τάξη

Δημοσίευσηαπό mane » 25 Ιαν 2009, 21:59

Καλή χρονιά σε όλους. Γυρίσαμε από διακοπές και αναρωτιέμαι που είστε στα μαθήματα.Εγώ αύριο ξεκινώ το αι και στα μαθηματικα το 31. Πάντως έχουν γυρίσει τα παιδάκια μου άλλοι άνθρωποι, πιο άνετοι οπότε λέω να επιταχύνω. Δεν ξέρω με τα καινούρια βιβλία αν πάω αργά ή γρήγορα.
Άβαταρ μέλους
mane
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 26 Φεβ 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό thetheodora » 25 Ιαν 2009, 23:35

Καλησπέρα κι από μένα.Νομίζω οτι είσαι μια χαρά.
Στη γλώσσα είμαι στο μπ(θα το κάνω αύριο σε μια μέρα)ενώ μαθηματικά θα μπω στο 26.Καθυστέρησα τις προηγούμενες μέρες και στh γλώσσα και στα μαθηματικά.Επειδή όμως είχα και πέρυσι πρώτη ,ξέρω οτι στη γλώσσα είμαι καλά ενώ στα μαθηματικά ίσως ζοριστώ.Αλήθεια μελέτη κάνετε καθόλου;
Άβαταρ μέλους
thetheodora
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2007, 01:00
Τοποθεσία: ??????????

Δημοσίευσηαπό stratoula » 26 Ιαν 2009, 00:34

Καλησπέρα εγώ αύριο στη γλώσσα μπαίνω στο "τσ" και μαθηματικά είμαι στο 31. Μελέτη κάνουμε άλλα προχωράμε πολύ αργά. Είναι η πρώτη χρονία που έχω την Α΄τάξη και τρίτη που δουλεύω και θα ήθελα να ρωτήσω σε αυτή τη χρονική στιγμή η αναγνωστική ικανότητα των παιδιών πως θα πρέπει να είναι? Γιατί αν και τα περισσότερα παιδάκια μου διαβάζουν πολύ καλά έχω και δύο που δυσκολεύονται αρκετά.
Άβαταρ μέλους
stratoula
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 13 Δεκ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό mane » 26 Ιαν 2009, 15:00

Με τα καινούρια βιβλία και 25 παιδιά, οριακά κάνω κάθε μέρα γλώσσα και μαθηματικά. Μελέτη ελάχιστα κ εικαστικά καθόλου από το βιβλίο.
Άβαταρ μέλους
mane
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 26 Φεβ 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό pefani1971 » 26 Ιαν 2009, 15:23

Εγώ γλώσσα θα μπω αυριο στο β τεύχος . Μαθηματικά είμαι στο 29 μάθημα . Δε νομίζω ότι πρέπει να βιαζόμαστε αν και αυτό το καθορίζει και η τάξη σε μεγάλο βαθμό . Έτσι και αλλιώς μετά από μερικά μαθήματα στη γλώσσα μπαίνει περισσότερη γραμματική και τα πράγματα γίνονται πιο απαιτητικά . Καλή δύναμη συνάδελφοι .
Άβαταρ μέλους
pefani1971
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό athina » 26 Ιαν 2009, 18:48

Εγώ ως το τέλος αυτής της εβδομάδας θα μπω στο δεύτερο τεύχος και στη γλώσσα και στα μαθηματικά.
Το βιβλίο των εικαστικών δεν πρόλαβα να το χρησιμοποιήσω ακόμη.
Όσο για τη μελέτη, την κάνουμε, στα πεταχτά βέβαια, 3-4 φορές την εβδομάδα. Τους την κάνω συνήθως το πρωί, με το που μπαίνουμε στην τάξη, πριν τη γλώσσα, έστω και για ένα τέταρτο της ώρας, ενώ εγώ ταυτόχρονα ετοιμάζω τα τετράδιά τους της γλώσσας ή των μαθηματικών. Το έχω βρει αυτό ως μια καλή λύση, γιατί κι εγώ κερδίζω χρόνο αλλά και τα παιδιά είναι ήρεμα και με ενδιαφέρον και κάνουμε τη μελέτη καλύτερα:)
Άβαταρ μέλους
athina
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Íáýðáêôïò

Δημοσίευσηαπό teaching » 26 Ιαν 2009, 19:44

Καλησπέρα, εγώ στα μαθηματικά είμαι στο 31 και στη γλώσσα στο ντ. Αυτή την εβδομάδα θα κάνω και το επαναληπτικό στη γλώσσα (οι δύο φίλοι) και θα προχωρήσω την επόμενη βδομάδα παρακάτω.

Πόσο χρόνο αφιερώνετε στο κάθε μάθημα;; Στο α' τεύχος έκανα το κάθε μάθημα για δύο μέρες αλλά τώρα, ειδικά απο την έβδομη ενότητα και μετά, νομίζω πως δε θα με παίρνει να σφιερώνω δυο μέρες.. :roll:

Μελέτη κάνω όσο προλαβαίνω.. μια-δυο φορες τη βδομάδα συνήθως.. Το σχολείο μου είναι διθέσιο οπότε έχω ακόμη πιο περιορισμένο χρόνο..! :?

Όσο για τα εικαστικα.. πολύ σπάνια και όχι τόσο απο το βιβλίο!!
Άβαταρ μέλους
teaching
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 02 Φεβ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό araki » 27 Ιαν 2009, 10:59

:lol: Συνάδελφοι, μη βιάζεστε...Έχω ξαναπάρει Α τάξη με τα καινούρια βιβλία.Σήμερα 27 /1 είμαι στο "Όλοι στο οικόπεδο" και θα μείνω και αύριο. Η ύλη βγαίνει άνετα.
Άβαταρ μέλους
araki
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό mane » 27 Ιαν 2009, 16:57

Δεν έχω ξανακάνει πρώτη με τα καινούρια βιβλία και δεν μπορώ να υπολογίσω την ύλη στη γλώσσα μετά από τα αυ - ευ που ξεκινάει η γραμματική. Έχει κρατήσει κάποιος χρόνο από πέρσυ;
Άβαταρ μέλους
mane
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 26 Φεβ 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό athina » 27 Ιαν 2009, 18:52

Να ρωτήσω κάτι, άσχετο ίσως: στα πουπουλένια σύννεφα, μαθαίνουν τα παιδιά να λένε απέξω ολόκληρη την αλφαβήτα;
Άβαταρ μέλους
athina
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Íáýðáêôïò

Επόμενο

Επιστροφή στο Α' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες