Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ ΤΑΞΗΣ

Αναζήτηση εκπαιδευτικού υλικού από τα μέλη μας.

ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ ΤΑΞΗΣ

Δημοσίευσηαπό katerinapan » 22 Νοέμ 2008, 14:05

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!! ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΡΙΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΦΕΤΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΤ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ! ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΔΙΑΚΚΟΣΜΗΣΗ ΤΑΞΗΣ;;;;; ΓΕΝΙΚΑ!
Άβαταρ μέλους
katerinapan
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό Sofiadimotiko » 22 Νοέμ 2008, 19:01

Καλησπέρα συναδέλφισσα και καλή αρχή!Μπορείς να στολισεις την τάξη σου βάζοντας τους μαθητές σου να κάνουν κολλάζ σε χαρτί του μέτρου, με φωτογραφίες που οι ίδιοι θα έχουν φέρει, από χώρες παράδειγμα, από άγρια ζώα ή ο,τιδήποτε άλλο σκεφτούν τα παιδιά.Επίσης μπορείς να φτιάξεις ένα δεντρο και κάθε εποχή να βάζεις άλλα φύλλα πάνω.Μία άλλη πολύ καλή ιδέα είναι να ζητήσεις από τα παιδιά να σου φέρουν μικρές φωτογραφίες, ή να τα βγάλεις εσύ(άνα δύο και να τις κόψεις) και να τις βάλεις στα κλαδιά των δέντρων.Εγώ έχω μικρή τάξη και το έχω κάνει με τρενάκι.Και στα παράθυρα,
επειδή έιναι 4 έχω φτιάξει και έχω κολλήσει σε κάθε παράθυρο εικόνες για τις 4 εποχές του χρόνου.Στο ένα ομπρελίτσες και κίτρινα φύλλα, στο αλλο χιονάνθρωπους και γυμνά δέντρα, στο άλλο λουλούδια και στο άλλο ψαράκια κτλ.
Ελπίζω να σε βοήθησα.
Άβαταρ μέλους
Sofiadimotiko
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό vegos » 22 Νοέμ 2008, 19:43

Έχω κι εγώ έκτη τάξη και τη διακοσμώ μόνο με εργασίες μαθητών. π.χ. φέτος κάναμε μια εργασία με το ηλιακό σύστημα. Ζωγραφίσαμε, φέραμε πληροφορίες και έγινε πολύ όμορφη. Στη φυσική κάθε παιδί έκανε μια πινακίδα και ζωγράφισε κάτι για το πώς εξοικονομούμε ενέργεια ή κάναμε κολάζ το πώς φανταζόμαστε το λεωφορείο με φυσικό αέριο. Όλα τα μαθήματα έχουν πολλά θέματα για τέτοιες εργασίες. Πιστεύω να βοήθησα
Άβαταρ μέλους
vegos
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 08 Δεκ 2007, 01:00

ευχαριστω!!!

Δημοσίευσηαπό katerinapan » 22 Νοέμ 2008, 21:15

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ..... Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΗ..... ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕΓΙΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΝ ΦΤΙΑΞΕΙ ΠΟΛΥ ΤΕΛΕΙΕΣ ΑΦΙΣΕΣ..... ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΤΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΗΔΗ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙ.... ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΕΝΩΝΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΔΗΛ. ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ, ΟΜΑΔΙΚΟΤΗΤΑ ΚΤΛ... :D
Άβαταρ μέλους
katerinapan
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό katerrina » 22 Νοέμ 2008, 21:49

ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΙΚΡΕΣ ΤΑΞΕΙΣ ΕΙΝΑΙ=
ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΖΩΓΡΑΦΙΣΕΙ ΤΗΝ ΠΑΛΑΜΗ ΤΟΥ ΣΕ ΠΡΑΣΙΝΟ ΓΥΑΛΙΣΤΕΡΟ
ΧΑΡΤΙ.ΘΑ ΤΙΣ ΚΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΙΣ ΚΟΛΛΗΣΕΙΣ ΑΝΑΠΟΔΑ[ΜΕ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ] ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΡΜΟ ΔΕΝΤΡΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΚΟΨΕΙΣ ΣΕ ΧΡΥΣΟ ΧΑΡΤΟΝΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΛΛΑ.ΚΑΤΕΡΙΝΑ[/b]
Άβαταρ μέλους
katerrina
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 09 Μάιος 2008, 00:00
Τοποθεσία: ??????????

Διακόσμηση τάξης

Δημοσίευσηαπό katpreka » 23 Νοέμ 2008, 11:15

Καλή αρχή κι από εμένα συναδέλφισσα!
Εκτός από τις εργασίες σας καλή ιδέα θεωρώ ότι είναι και η ιστορική γραμμή.
Κι εγώ βρήκα το ανάλογο υλικό εδώ σε μορφή Power Point και το εκτύπωσα (το βιβλιοπωλείο δηλαδή) σε μεγάλο σχετικά χαρτόνι.
Επίσης, αν δουλεύεις σε ομάδες, βάλε κάθε ομάδα να φτιάξει το χαρτόνι της με το όνομά της και να το διακοσμήσουν όπως αυτοί επιθυμούν.
Άβαταρ μέλους
katpreka
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Re: ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ ΤΑΞΗΣ

Δημοσίευσηαπό lena_m » 01 Νοέμ 2013, 13:03

Θα πρότεινα ένα brainstorming ζωγραφικής από τους μαθητές.
Άβαταρ μέλους
lena_m
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2013, 12:58

Re: ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ ΤΑΞΗΣ

Δημοσίευσηαπό kalyl » 23 Φεβ 2024, 06:19

Η δημοσίευση βρίσκεται προς έγκριση Η δημοσίευση βρίσκεται προς έγκριση

Choose a topic that interests you or is related to the content you teach. For example, Among Us you can choose a theme such as natural places, seasons, animals or even fairy tales.
Άβαταρ μέλους
kalyl
 
Δημοσιεύσεις: 0
Εγγραφή: 23 Φεβ 2024, 06:13


Επιστροφή στο ΕΥΡΕΣΗ ΥΛΙΚΟΥ (για τα μέλη)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες