Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Φωτο μαθητων σε σελιδες κοινωνικης δικτυωσης

Φωτο μαθητων σε σελιδες κοινωνικης δικτυωσης

Δημοσίευσηαπό Sunny » 01 Μαρ 2013, 12:23

Ειλικρινα με ενδιαφερει να διαβασω γνωμες για το παρακατω θεμα...ειμαι και εκπαιδευτικος και γονιος. Παρατηρω λοιπον τον τελευταιο καιρο το εξης φαινομενο:συναδερφοι μου αναρτουν σε σελιδες κοινωνικης δικτυωσης φωτογραφιες απο τα παιδια της ταξης τους την ωρα που καταπιανονται σε διαφορες δραστηριοτητες.Σε πολλες απο αυτες τις φωτογραφιες(σε ολες θα ελεγα) φαινονται καθαροτατα τα προσωπα των μαθητων...επισης σχεδον ολες τις φορες αναφερεται και ο τοπος οπως και το ονομα του σχολειου.
Σαν δασκαλα καταλαβαινω αυτοματα το σκοπο που εχει αυτη η κινηση...οταν λεω καταλαβαινω,δεν εννοω επικροτω...ειναι καθαρα η προβολη της δουλειας του εκπαιδευτικου.Σαν γονιος ομως που εχω παιδι που παει στο σχολειο,λεω οτι θα με ενοχλουσε ιδιατερα να δω φωτογραφια του παιδιου μου σε σελιδα κοινωνικης δικτυωσης επειδη ο συναδερφος θελει να κανει το κομματι του...εγω διατηρω προσωπικη σελιδα στην οποια εκφραζω πολλες μου σκεψεις...παρολο που κοινοποιω τα παντα μονο σε φιλους και επιλεγμενα ατομα ,δεν εχω αναρτησει ουτε μια φωτογραφια των παιδιων μου για τους δικους μου λογους.Με ποιο δικαιωμα ενας συναδερφος θα προχωρουσε σε μια τετοια αναρτηση απλα και μονο για να αυτοπροβληθει;Γνωριζουμε ολοι μας τους κινδυνους τους διαδικτυου και της αναρτησης παιδικων φωτογραφιων οπως και τις οδηγιες που δινονται απο τη διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος και αλλων ειδικων να μην αναρτουμε φωτογραφιες των παιδιων μας και να μην γνωστοποιουμε τις τοποθεσιες που ειμαστε καθε φορα...να πω φυσικα οτι το να εχει ενα σχολειο μια ιστοσελιδα στο διαδικτυο και να ανακοινωνει τις δρασεις του με βρισκει πολυ πιο θετικη...παρολο που και παλι εχω τις συστολες μου στην αναρτηση φωτογραφιων οπου φαινονται τα παιδικα προσωπα,τουλαχιστον ως σκοπος ειναι κατι τελειως διαφορετικο...αλλα το να βαζω τους μαθητες μου την ωρα που κανουν χειροτεχνια στην προσωπικη μου ιστοσελιδα για να μου γραφουν απο κατω "μπραβο,τετοιους εκπ/κους θελουμε" ε,αυτο μου κακοφαινεται,πολυ, βρε παιδια...αμφιβαλλω αν εχουν παρει αδεια απο ολους τους γονεις...θα ηθελα γνωμες και απο εκπ/κους και απο γονεις...
Άβαταρ μέλους
Sunny
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 01 Μαρ 2013, 12:11

Re: Φωτο μαθητων σε σελιδες κοινωνικης δικτυωσης

Δημοσίευσηαπό sioram » 03 Μαρ 2013, 19:21

Αν δεν έχεις γραπτώς τη σύμφωνη γνώμη των γονιών μπορείς να βρεθείς πολύ εύκολα σε μπελάδες. Εγώ τώρα που ένα πρόγραμμα ήθελε φωτογραφίες και βίντεο δεν μπορώ να το ανεβάσω γιατί δεν συμφώνησαν όλοι οι γονείς!
Άβαταρ μέλους
sioram
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 11 Σεπ 2011, 00:00

Re: Φωτο μαθητων σε σελιδες κοινωνικης δικτυωσης

Δημοσίευσηαπό anna_kriti » 03 Μαρ 2013, 23:06

Θα συμφωνήσω μαζί σου...Είμαι εκπαιδευτικός ( γονιός δεν είμαι) και με ενοχλεί και με παραξενεύει να βλέπω φωτογραφίες παιδιών σε σελίδες συναδέλφων...στο φέις μπουκ ( με ανοιχτά προφίλ)
Εγώ έχω ιστολόγιο που βάζω εργασίες/δραστηριότητες που κάνουμε στην τάξη. Ποτέ δεν έχω αναφέρει το σχολείο, ποτέ δεν γράφω ονόματα των παιδιών και φυσικά δε βάζω τα πρόσωπα τους. Φτιάξαμε γλυκά; Θα δεις χεράκια μόνο , τίποτα άλλο. Πολλές φορές μάλιστα αναρωτιούνται, "μα κυρία γιατί βγάζεις μόνο τα χέρια μας" κτλ ( τους βγάζω και κανονικές βέβαια αλλά μένουν σε μένα) Τους έχω εξηγήσει πως κάποιες απο αυτές τις δείχνω σε άλλους δασκάλους και είναι επικίνδυνο να κυκλοφορήσουν απο εδώ και απο εκεί οι φωτογραφίες τοτς. Πρέπει να είμαστε προσεκτικοί. Δε μπορώ να λέω στα εκτάκια μου τους κινδύνους που κρύβονται στο διαδίκτυο και μετά να κάνω όσα τους αποτρέπω να κάνουν
Άβαταρ μέλους
anna_kriti
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 02 Δεκ 2006, 01:00

Re: Φωτο μαθητων σε σελιδες κοινωνικης δικτυωσης

Δημοσίευσηαπό Ioan911 » 05 Μαρ 2013, 19:33

Καλησπέρα. Φιλοσοφία δική μου είναι ότι πρέπει να μετράς το γιατί κάνεις κάτι, τις προθέσεις και τον επιδιωκόμενο σκοπό, το κατά πόσο η κάθε ενέργεια θα φέρει αλλαγές που θα σε κάνουν να τρέχεις και να μην προλαβαίνεις. Δε θέλω να σκεφτώ το πού μπορεί να φτάσει μια φωτογραφία ανήλικου και το πως θα σταθώ ως δασκάλα που εξαιτίας της έχει εκτεθεί ένα παιδί, πρώτα μπροστά στο ίδιο το παιδί αλλά και μπροστά στη συνείδησή μου. Και για ποιο λόγο; Για να φανώ ως 'καλός' εκπαιδευτικός; Για να μαζέψω χειροκροτήματα; Για επιβράβευση των παιδιών ίσως πει κάποιος. Αυτή είναι η μόνη επιβράβευση; Αξίζει τόσο κόστος; Για μένα όχι. Είμαι εκπαιδευτικός (όχι γονιός).Συγχωρέστε με, μα πιστεύω πως πρέπει να σταθούμε ως Δάσκαλοι μέσα στην τάξη, που κοιτάνε την ουσία, - το είμαι και όχι το φαίνομαι.
Άβαταρ μέλους
Ioan911
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2010, 01:00

Re: Φωτο μαθητων σε σελιδες κοινωνικης δικτυωσης

Δημοσίευσηαπό Sunny » 11 Μαρ 2013, 17:09

Eυχαριστω για τις απαντησεις.Φυσικα συμφωνω με τους προβληματισμους των συναδερφων που απαντησαν.Ειλικρινα θα με ενδιεφερε ομως να διαβασω και την οπτικη καποιου συναδερφου που εφαρμοζει αυτο το οποιο μας προβληματιζει εδω...ειναι τοσοι πολλοι εξαλλου οσοι γεμιζουν την προσωπικη τους σελιδα με φωτογραφιες των μαθητων τους που αποκλειω ενας να μην εχει διαβασει το θεμα που ανερτησα...και ειλικρινα με ενδιαφερει να δω πώς σκεφτονται και γιατι το κανουν...αν ειναι κατι αλλο περαν της επιδειξης και της τασης για αυτοπροβολη...και πώς θα πρεπει να αντιμετωπισω εγω που ειμαι και συναδερφος ενδεχομενη εμπλοκη του παιδιου μου σε αναλογη περιπτωση...ποιος ειναι ο πιο ενδεδειγμενος τροπος να πεις στο συναδερφο οτι σε ενοχλει αυτη η πραξη χωρις να προσβληθει και να θεωρει οτι το κανεις για λογους αντιζηλιας.
Άβαταρ μέλους
Sunny
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 01 Μαρ 2013, 12:11

Re: Φωτο μαθητων σε σελιδες κοινωνικης δικτυωσης

Δημοσίευσηαπό htsopelas » 14 Μαρ 2013, 20:02

δεν θα το έκανα ποτέ,θεωρώ οτι εκθέτω τα παιδια αλλα και εμένα τον ιδιο σε μία σελίδα κοινωνικής δικτύωσης που το μόνο που κάνουν είναι να κοτσομπολεύουν (sorry δεν θελω να προσβάλλω οσους έχουν facebook)
Άβαταρ μέλους
htsopelas
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 13 Φεβ 2013, 13:02

Re: Φωτο μαθητων σε σελιδες κοινωνικης δικτυωσης

Δημοσίευσηαπό studiokristo » 14 Ιούλ 2018, 01:19

Πραγματικά παιδιά θεωρώ πως το θέμα του ανεβάσματος φωτογραφιών στο διαδίκτυο είναι ιδιαίτερα πολύπλοκο. Από τη μία πλευρά οι γονείς ανεβάζουν φωτογραφίες των παιδιών τους στο διαδίκτυο από τη γέννησή τους και από την άλλη διαμαρτύρονται για τα προσωπικά τους δεδομένα. Τα φακελώνουν δηλαδή με το καλημέρα! Ενώ και τα ίδια τα παιδιά δεν φαίνεται να έχουν αίσθηση της κατάστασης. Αν μπείτε στο facebook θα δείτε παιδιά κάθε ηλικίας να ανεβάζουν κάθε λεπτομέρεια της προσωπικής τους ζωής. Δε φαντάζεστε πόσο με λυπεί το συγκεκριμένο γεγονός και από ό,τι φαίνεται δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι στο σύντομο μέλλον.
Η φωτογραφία είναι μία υπέροχη τέχνη που αποτελεί κίνητρο ή αφορμή στο να ωθεί τους ανθρώπους να μην κλείνονται στα σπίτια τους.
Άβαταρ μέλους
studiokristo
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2018, 00:54


Re: Φωτο μαθητων σε σελιδες κοινωνικης δικτυωσης

Δημοσίευσηαπό juiweasley » 23 Μάιος 2023, 13:16

Η δημοσίευση βρίσκεται προς έγκριση Η δημοσίευση βρίσκεται προς έγκριση

Από την οπτική γωνία των γονέων, οι ανησυχίες για την διαδικτυακή παρουσία των παιδιών τους ισχύουν. Πολλοί γονείς είναι προσεκτικοί σχετικά με την κοινή χρήση προσωπικών πληροφοριών και εικόνων των παιδιών τους στο διαδίκτυο λόγω πιθανών κινδύνων και ζητημάτων απορρήτου. Μπορεί να έχουν διάφορους λόγους για να θέλουν να διατηρήσουν το απόρρητο του παιδιού τους, όπως η προστασία της ταυτότητάς τους ή η προστασία τους από ανεπιθύμητη προσοχή.

mapquest driving directions
Άβαταρ μέλους
juiweasley
 
Δημοσιεύσεις: 0
Εγγραφή: 23 Μάιος 2023, 12:42


Επιστροφή στο Ελεύθερη εκπαιδευτική σκέψη και έκφραση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης