Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

διαμαρτυρία για τετράδια πολύχρωμα

Δημοσίευσηαπό tseagori » 02 Οκτ 2010, 13:28

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ . ΣΤΗΝ Α ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΑΝΕΧΤΕΙΤΕ . ΠΑΝΤΑ ΤΟΥΣ ΤΟΝΙΖΩ ΟΤΙ ΣΕ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΜΑΘΗΣΗΣ ΑΡΜΟΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟΙ. ΓΙΑΤΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΣΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΔΟΥΝ ΕΝΑ ΔΑΣΚΑΛΟ Ή ΔΑΣΚΑΛΑ ΠΟΥ" ΠΑΤΑΕΙ ΓΕΡΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ" ΔΕΝ ΤΟΛΜΟΥΝ ΝΑ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΥΝ.ΔΕΙΞΤΕ ΜΕ ΤΗ ΣΤΑΣΗ ΣΑΣ ΟΤΙ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ!!!!
Άβαταρ μέλους
tseagori
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2009, 01:00

Re: διαμαρτυρία για τετράδια πολύχρωμα

Δημοσίευσηαπό hi-vani » 06 Οκτ 2010, 17:22

Απίστευτο αυτό που έζησασ ήμερα στην πρώτη συνάντηση γονέων.Μάνα μαθητή μου έκανε θέμα γιατί ζήτησα πούχρωμα τετράδια!ο λόγος που έδωσε ήταν γιατί δε μαθαίνουν τα παιδια να να διαβάζουν τις ετικέτες λες και από εκεί κρίνεται η αναγνωστική ικανότητα.Πέιτε μου είναι το θέμα αστείο ή δεν είναι;


Ποια τάξη έχεις;


Δ ΄τάξη,αλλά τι σημασία έχει;
Συνάδελφοι και στην Στ ζητάνε πολύχρωμα ο καθένας για τους λόγους του.
Απλά συνεχίζω το ίδιο μοτίβο με πέρυσι που τα είχα εγώ τα παιδιά και μάλιστα κάποια συνεχίζουν στα περσινά τετράδια .Φέτος θυμήθηκε να παραπονεθεί;
Άβαταρ μέλους
hi-vani
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2006, 01:00

Re: διαμαρτυρία για τετράδια πολύχρωμα

Δημοσίευσηαπό EMILI » 07 Νοέμ 2011, 17:48

Απίστευτο αυτό που έζησασ ήμερα στην πρώτη συνάντηση γονέων.Μάνα μαθητή μου έκανε θέμα γιατί ζήτησα πούχρωμα τετράδια!ο λόγος που έδωσε ήταν γιατί δε μαθαίνουν τα παιδια να να διαβάζουν τις ετικέτες λες και από εκεί κρίνεται η αναγνωστική ικανότητα.Πέιτε μου είναι το θέμα αστείο ή δεν είναι;


Ποια τάξη έχεις;


Δ ΄τάξη,αλλά τι σημασία έχει;
Συνάδελφοι και στην Στ ζητάνε πολύχρωμα ο καθένας για τους λόγους του.
Απλά συνεχίζω το ίδιο μοτίβο με πέρυσι που τα είχα εγώ τα παιδιά και μάλιστα κάποια συνεχίζουν στα περσινά τετράδια .Φέτος θυμήθηκε να παραπονεθεί;


Θα ήθελα να θέσω το θέμα των χρωματιστών τετραδίων και κάτω απο ένα άλλο πρίσμα,χωρίς να παίρνω το μέρος κανενός,απλώς θέτοντας μια άλλη οπτική:ένα απλό τετράδιο κοστίζει 0,35 ενώ ένα χρωματιστό 1,40,1,50 κ.α.Η λίστα με τα υλικά για το σχολείο κοστίζει πάνω κάτω απο 30 εως 50 ευρώ!Σ αυτούς τους χαλεπούς καιρούς ,με τόσο κόσμο άνεργο και με μειωμένους μισθούς,είναι ένα σεβαστό ποσό και δεν έχουν όλοι την δυνατότητα να το διαθέσουν!Έχοντας 2 ή ακόμη και τρία παιδιά το ποσό αυτό αντιλαμβάνεστε ότι ''βαραίνει''πολύ ένα γονιό που νιώθει πολύ άσχημα που δεν μπορεί να ανταποκριθεί στις ανάγκες των παιδιών του.Ισως απο κει να ξεκινά η αντίδραση και όχι απο την διάθεση παρέμβασης στο έργο του δάσκαλου!
Άβαταρ μέλους
EMILI
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 05 Φεβ 2011, 01:00

Δημοσίευσηαπό xixixi » 07 Νοέμ 2011, 19:57

Παρατηρείται μια γενικότερη υποβάθμιση του ρόλου του σχολειού και μια έντονη επιθετικότητα γονέων μέσα στα πλαίσια της οικονομικής κρίσης. Ακόμη και με την αίσθηση (στο υποσυνείδητο) ότι απευθύνονται σε άτομα(δάσκαλους) που βρίσκονται στην ασφάλεια της σταθερής δουλειάς .Υπομονή συνάδελφοι……..ερχόμαστε σε πολύ τακτική επαφή ….. ως δημόσια υπηρεσία με το ευρύ κοινό………. 8O
Άβαταρ μέλους
xixixi
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2006, 01:00

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Διαμαρτυρίες γονέων

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες