Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΚΑΥΓΑΣ ΣΤΟ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

ΚΑΥΓΑΣ ΣΤΟ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό petpem » 29 Σεπ 2008, 15:59

Έχω αγόρι στην Α' τάξη και κόρη στην Δ' τάξη του Δημοτικού Σχολείου. Ο μικρός είναι παιδί ήπιων τόνων και υπάκουο γενικά σ' όλες τις εκδηλώσεις του. Από την αρχή της σχολικής χρονιάς διαμαρτυρήθηκε ότι κάποιο παιδάκι τον χτυπάει, αλλά δεν έδωσα σημασία. Το μόνο που έκανα ήταν να το επισημάνω στον δάσκαλο της τάξης. Όμως συνέβη το εξής: Κατά την διάρκεια του διαλείμματος, σύμφωνα με την περιγραφή του παιδιού μου, το άλλο παιδάκι του επιτέθηκε, του έπιασε το λαιμό, το δικό μου δεν μπορούσε να αναπνεύσει και μπόρεσε ξέφυγε πέφτοντας κάτω με αποτέλεσμα να μουσκέψει το παντελόνι του και να αντιληφθώ και γω ότι κάτι συνέβη (σημειώνω ότι το άλλο παιδάκι ξεπερνά το δικό μου κατά 20 πόντους τουλάχιστον και 10 κιλά και μαθαίνει καράτε). Ενημέρωσα για το συμβάν το δάσκαλο και το Δ/ντη του Σχολείου.
Θα ήθελα την άποψή σας πως να αντιμετωπίσω την κατάσταση που έχει δημιουργηθεί.
Τι μπορώ να κάνω έτσι ώστε να μην αντιμετωπίσω στο μέλλον παρόμοια κατάσταση.
Άβαταρ μέλους
petpem
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 06 Φεβ 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό dimitris96 » 17 Δεκ 2008, 16:20

Φίλτατε,

Τέτοιες περιπτώσεις συμβαίνουν συχνά. Είμαι μαθητής Γ' Γυμνασίου και τα μάτια μου έχουν δει αρκετά στο δημοτικό. Το να μιλήσεις άγρια στο παιδί που τον πειράζει δεν θα ωφελήσει. Μετά από καμιά βδομάδα θα τον ξαναδείς να κάνει τα ίδια, τα 'χω περάσει :wink: ! Λυπάμαι που το λέω, αλλά στην άγρια κοινωνία όπου ζούμε, τα παιδιά μαθαίνουν στην βία. Φαντάζομαι θα ξέρεις για τα βιντεοπαιχνίδια, LineAge, GTA κλπ. Αυτά επηρεάζουν κατα πολύ σε βαθμό τα παιδιά. (Μου έχει τύχη τέτοια περίπτωση, που το παιδί συμπεριφέρεται σαν τον spiderman :lol: :roll: ) Πες στον γιό σου να του μιλήσει και να του τρίξει τα "δόντια", όπως λέμε, να τον κάνει δλδ να κλ@σει π@τ@τες. (πιστεύω κατάλαβες) Επειδή τα 'χω περάσει, αν δεν του κόψει το βήχα, θα συνεχίσει. Και αν η κατάσταση φτάσει στο έπακρο, ας του χώσει και τίποτα. "Όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος" όπως λέει και ο αρχαίος ρήτωρ.

Αυτά...
BB
Άβαταρ μέλους
dimitris96
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 17 Δεκ 2008, 01:00

..antimetopisi tou kavga....

Δημοσίευσηαπό marialekaki » 17 Μάιος 2009, 01:44

:roll: Polles fores kavgadizoun ta paidia sto dialeimma giafto kai stin efimeria...exoume matia 14!...S to daskalo prepei na vriskoun ta paidia mia katefthinsi ...pros tin filiki epilisi legontas tous oti..prepei na eimaste oloi filoi.klp.
Άβαταρ μέλους
marialekaki
 
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 24 Ιαν 2009, 01:00


Επιστροφή στο Διαμαρτυρίες γονέων

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες