Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΤΡΙΧΟΤΟΜΗΣΗ ΤΑΞΗΣ

ΤΡΙΧΟΤΟΜΗΣΗ ΤΑΞΗΣ

Δημοσίευσηαπό yannaf » 29 Σεπ 2015, 13:36

Καλησπέρα,
θα ήθελα να σας αναφέρω έναν προβληματισμό μου και να δω ποια είναι η άποψή σας πάνω σε αυτόν.
Στο δημοτικό σχολείο που φοιτά ο γιος μου, στην τάξη του, υπάρχουν 2 τμήματα των 24 παιδιών. Λόγω οτι υπάρχουν αρκετά παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες αποφασίστηκε την προηγούμενη χρονιά με τον σχολικό σύμβουλο και με τον σύμβουλο ειδικής αγωγής οτι θα πρέπει να γίνει τριχοτόμηση ώστε να μειωθεί ο αριθμός των μαθητών ανά τμήμα και να μοιραστούν αυτά τα παιδιά. Μέχρι αυτό το σημείο, όλα καλά. Δεν νομίζω πως υπάρχει γονιός που να μην προτιμάει το παιδί του να φοιτά σε τμήμα μικρότερα.
Αυτό που με προβληματίζει, με στενοχωρεί και με θυμώνει είναι ο τρόπος που μας λένε από το σχολείο πως θα γίνει αυτός το χωρισμός. Η δασκάλα που έχει το πρώτο τμήμα θα πάρει τα 16 πρώτα ονομάτα αλφαβητικά από το τμήμα της, η δασκάλα που έχει το δεύτερο θα πάρει επίσης τα 16 πρώτα ονομάτα αλφαβητικά από το τμήμα της και το νέο τρίτο τμήμα θα δημιουργηθεί με τα υπόλοιπα των 2 τμημάτων δηλαδή τα παιδιά που το όνομά τους αρχίζει από τα γράμματα Κ, Λ , Μ, Τ, Φ, και Χ. Υποθέτω πως ο λόγος που γίνεται αυτός ο επιλεκτικός "αλφαβητικός" διαχωρισμός είναι επειδή καμιά από τις 2 υπάρχουσες δασκάλες δεν θέλει στο τμήμα της συγκεκριμένο μαθητή που δημιουργεί πολλά προβλήματα στην τάξη και θέλουν να τον "πασάρουν" νεό εκπαιδευτικό που θα έρθει στον σχολείο. Ο γιός μου λόγω ονόματος δεν μπορεί να ξεφύγει από την συνύπαρξη με το συγκεκριμένο παιδί και δεν με ενοχλεί αυτό πραγματικά. Φοβάμαι όμως πως πηγαίνουν να δημιουργήσουν ένα τμήμα πως αποφυγή από όλους τους εκπαιδευτικούς του σχολείου αφού και θα έχει τον συγκεκριμένο μαθητή που κανείς δεν θέλει και θα είναι ένα τμήμα με δυσανάλογο αριθμό αγοριών και κοριτσιών (12 αγόρια με 4 κορίτσια).
Υπάρχει κάποιος κανόνας για το πως χωρίζονται οι μαθητές σε τμήματα? Μπορώ να κάνω κάτι εγώ ως γονιός?
Άβαταρ μέλους
yannaf
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 29 Σεπ 2015, 13:03

Re: ΤΡΙΧΟΤΟΜΗΣΗ ΤΑΞΗΣ

Δημοσίευσηαπό ifigeniakafaneli » 04 Οκτ 2015, 10:22

se ολα τα σχολεια πλεον ετσι γινεται ο διαχωρισμος
Άβαταρ μέλους
ifigeniakafaneli
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 04 Οκτ 2015, 10:21

Re: ΤΡΙΧΟΤΟΜΗΣΗ ΤΑΞΗΣ

Δημοσίευσηαπό jesse99 » 16 Φεβ 2024, 10:16

Η δημοσίευση βρίσκεται προς έγκριση Η δημοσίευση βρίσκεται προς έγκριση

You have the right to express your concerns to the school administration, including the principal, counselors, wordle unlimited and teachers involved. You can request a meeting to discuss your concerns and advocate for a more equitable and thoughtful approach to class placement.
Άβαταρ μέλους
jesse99
 
Δημοσιεύσεις: 0
Εγγραφή: 16 Φεβ 2024, 10:10

Re: ΤΡΙΧΟΤΟΜΗΣΗ ΤΑΞΗΣ

Δημοσίευσηαπό kalyl » 23 Φεβ 2024, 06:30

Η δημοσίευση βρίσκεται προς έγκριση Η δημοσίευση βρίσκεται προς έγκριση

Being able to manage your own soccer team, make strategic decisions Infinite Craft and compete in exciting matches sounds like a lot of fun. The fact that the game offers a retro experience with pixel graphics makes it even more charming.
Άβαταρ μέλους
kalyl
 
Δημοσιεύσεις: 0
Εγγραφή: 23 Φεβ 2024, 06:13


Επιστροφή στο Διαμαρτυρίες γονέων

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες