Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Πιλοτικα Σχολεια Διευρυμενου Ωραριου - Συμπληρωση ωρων

Πιλοτικα Σχολεια Διευρυμενου Ωραριου - Συμπληρωση ωρων

Δημοσίευσηαπό mariamtk » 12 Οκτ 2010, 20:26

Καλησπέρα!!

Το σχολείο που είμαι φέτος είναι ένα από τα 800 πιλοτικά σχολεία διευρυμένου ωραρίου.
Ήθελα να ρωτήσω τους συνάδελφους που δουλεύουν σε κάποιο απ αυτά τα σχολεία αν περισσεύουν ώρες απ τα σχολεία τους και αν ναι, με ποιο τρόπο καλύπτονται.
Υπάρχει κάποια απόφαση σύμφωνα με την οποία κάποιος δάσκαλος φεύγει από το σχολείο και πηγαίνει σε άλλο να συμπληρώσει ώρες;

Έχει ακουστεί ότι μπορεί να φεύγει δάσκαλος για μια ολόκληρη μέρα από το σχολείο του και να πηγαίνει να συμπληρώνει ώρες σε άλλο σχολείο. Τουλάχιστον, έτσι ακούστηκε σε μας.

Πειμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας!!!
Ευχαριστώ πολύ!!
Άβαταρ μέλους
mariamtk
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 27 Σεπ 2007, 00:00

Δημοσίευσηαπό tseagori » 12 Οκτ 2010, 21:07

ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΟΥ ΥΠΗΡΕΤΩ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΣΣΕΥΟΥΝ ΤΙΣ ΔΙΑΘΕΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗ ΣΦΑΙΡΑ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ!!!!!
Άβαταρ μέλους
tseagori
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 12 Οκτ 2010, 22:29

Δυστυχώς οι ιθύνοντες έχουν περίσσια φαντασία...

Στα 800 πιλοτικά σχολεία το πρόγραμμα για το δάσκαλο κάθε τάξης είναι 22 ώρες. Έτσι βρεθήκαμε να περισσεύουμε για 2 ή 1 ώρες. Ενισχυτική διδασκαλία δεν προβλέπεται σε εμάς διότι έχουμε τμήμα ένταξης και για την ώρα είμαστε στον αέρα. Από το γραφείο λένε ότι αν χρειαστεί θα συμπληρώσουμε και σε άλλο σχολείο, ο διευθυντής επικαλείται φόρτο εργασίας για να μην μας μετακινήσουν.

Μύλος η υπόθεση.
Η υπομονή είναι αρετή...<br>UHURU!<br>


και ευτυχώς πάντα ανταμοίβεται! ;-)
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό raulita » 12 Οκτ 2010, 23:38

Δυστυχώς οι ιθύνοντες έχουν περίσσια φαντασία...

Στα 800 πιλοτικά σχολεία το πρόγραμμα για το δάσκαλο κάθε τάξης είναι 22 ώρες. Έτσι βρεθήκαμε να περισσεύουμε για 2 ή 1 ώρες. Ενισχυτική διδασκαλία δεν προβλέπεται σε εμάς διότι έχουμε τμήμα ένταξης και για την ώρα είμαστε στον αέρα. Από το γραφείο λένε ότι αν χρειαστεί θα συμπληρώσουμε και σε άλλο σχολείο, ο διευθυντής επικαλείται φόρτο εργασίας για να μην μας μετακινήσουν.

Μύλος η υπόθεση.

Μια από τα ίδια.30 ώρες συνολικά περισσεύουν στο σχολείο μας από το σύνολο των εκπαιδευτικών!!!!Τι θα κάνουμε ακόμα δεν έχει διευκρινιστεί.Θα δούμε.Προς το παρόν συμπληρώνουμε ωράριο γτ δεν έχουν ρθει οι καθηγητές γαλλικών και γερμανικών.Ο διευθυντής μας είπε ότι θα μας κρατήσει στο σχολείο.Κάτι θα βρει.Όλα είναι θέμα διευθυντή.
Άβαταρ μέλους
raulita
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό tseagori » 13 Οκτ 2010, 13:42

ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΕΝΤΑΞΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ !!!!ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΜΗΜΑ ΕΝΤΑΞΗΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ .Η ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΛΛΕΙΨΕΙΣ ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΛΟΓΩ ΣΟΒΑΡΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ . ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΕΜΠΕΔΩΣΗ ΤΩΝ ΓΝΩΣΕΩΝ.
Άβαταρ μέλους
tseagori
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό pefani1971 » 13 Οκτ 2010, 15:31

Το ίδιο πρόβλημα έχουμε και εμείς . Τις ώρες όμως που θα πρέπει να κάνουμε ενισχυτική διδασκαλία θα πρέπει λέει να μας τις εγκρίνει η σύμβουλος .Και μας είπαν ότι δε θα εγκρίνει 2 ώρες ενισχυτική . Γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο;;;;;
Άβαταρ μέλους
pefani1971
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό mariamtk » 13 Οκτ 2010, 16:47

Δυστυχώς η σφαίρα της φαντασίας είναι τελικά πολύ κοντά στην πραγματικότητα..

Μια φίλη μου 3 φορές τη βδομάδα έχει ωράριο 10.00 - 16.00 και από τις 14.00 και μετά πηγαίνει σε άλλο σχολείο για να κάνει το ολοήμερο.Κι έχει Δευτέρα...

Κι εμένα μου είπαν ότι η τάξη μου πρέπει να αποδεσμευτεί ( ; ) έτσι ώστε αν χρειαστεί να μπορώ να πάω μια μέρα τη βδομάδα σε άλλο σχολείο. Κάτι που έγινε (για μια μέρα μόνο) σε άλλο σχολείο της περιφέρειάς μου.

Όσο για το τμήμα υποδοχής κι εμείς το προτείναμε και παρόλο που εχουμε και τμήμα ένταξης, εγκρίθηκε αλλά είπαν ότι θα στείλουν άλλο δάσκαλο...

Θεωρώ ότι όλο αυτό είναι μεγάλη αδικία γιατί εξαναγκαζόμαστε οι δάσκαλοι να κουκουλώσουμε το λάθος σχεδιασμό αυτών που σχεδίασαν το πρόγραμμα και δεν μπόρεσαν να προβλέψουν όλες τις παραμέτρους.

Και βέβαια μην ξεχνάμε ότι στις τάξεις που θα επιβαρυνθούν κάνουν μάθημα παιδιά που έχουν δικαίωμα στη σωστή εκπαίδευση...Πώς θα μπορέσουν αυτά τα τμήματα να μπουν σε σειρα;

(Συγνώμη για τον τόνο μου αλλά εκτός του ότι είμαι ΠΛΗΡΩΣ απογοητευμένη από όλα αυτά, είμαι και αγχωμένη γιατί πολύ φοβάμαι πως ο κλήρος θα πέσει σε μένα σε μια περίοδο που πολλά βασανίζουν το μυαλό μου).

Ελπίζω όλα να λήξουν καλα...

Υ.Γ. Έχω μεγάλη περιέργεια να δω πώς θα συμπληρώνουμε ώρες όταν -όπως λένε- όλα τα σχολεία γίνουν έτσι...
Άβαταρ μέλους
mariamtk
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 27 Σεπ 2007, 00:00

Δημοσίευσηαπό misa » 14 Οκτ 2010, 17:06

Γεια σας !
Στο δικό μου - επίσης ένα από τα 800 με αναμορφωμένο πρόγραμμα - σχολείο , αδυνατούμε να βγάλουμε μόνιμο πρόγραμμα.
Υπάρχουν μετακινήσεις ακόμη και μόνιμων συναδέλφων! Αρχικά μας ζητήθηκε ένας συνάδελφος για 6 ώρες ( 3 ώρες για δυο μέρες ) και σήμερα αποφάσισαν να πάρουν μια συνάδελφο εξ ολοκλήρου. Μέχρι τώρα είχε κανονική τάξη. Με την καθυστέρηση των ειδικοτήτων, είχαμε δασκάλα για τη συμπλήρωση ωραρίου - διαφορετικά δεν έβγαιναν οι 35 ώρες σε κάθε τάξη. Αφού ήρθαν πλέον όλοι οι συνάδελφοι ειδικοτήτων, περισσεύουν ώρες και ο σύμβουλος είναι ανένδοτος να υπογράψει ενισχυτική διδασκαλία παρόλο που υπάρχουν σοβαρές και διαγνωσμένες περιπτώσεις μαθητών που έχουν ανάγκη. Τελικά σε κάθε περίπτωση οι νόμοι είναι "λάστιχο" και τεντώνουν ή μαζεύουν κατά βούληση! Κουράγιο σε όλους μας... ! s1
Άβαταρ μέλους
misa
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό eleniathanasiou » 14 Οκτ 2010, 21:25

Και στο δικό μας σχολείο η δασκάλα της ΣΤ τάξης συμπληρώνει 5 ώρες σε άλλο σχολείο της πόλης (όχι κοντά στο δικό μας).
Το αξιοπερίεργο είναι πως το κάνει αυτό σε τρεις ημέρες , από 2, 2 και 1 ώρα αντίστοιχα.
Ποιος τους είπε πως διαθέτει αυτοκίνητο ή έχει την άνεση να πληρώνει ταξί και να μετακινείται μέσα σε ένα διάλειμμα από το ένα σχολείο στο άλλο!!!!!
Άβαταρ μέλους
eleniathanasiou
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό Spyridoula » 20 Οκτ 2010, 20:02

Στο δικό μου σχολείο αρχικά είχε λεχθεί ότι θα μετακινούνται δάσκαλοι σε 12/θέσιο σχολείο της πόλης μας, στο οποίο υπάρχουν αρκετοί συνάδελφοι με υποχρεωτικό ωράριο 21-22 ώρες και κάνουν υπερωρίες. Τελικά δε συνέβη. Απλά τις επιπλέον ώρες κάνουμε ενισχυτική (μας βγαίνει από 1 έως 3 ώρες στον καθένα) ενώ ταυτόχρονα λειτουργεί και το τμήμα ένταξης.
Άβαταρ μέλους
Spyridoula
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2006, 01:00

Επόμενο

Επιστροφή στο Διαμαρτυρίες εκπαιδευτικών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες