Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

"τι τραβάμε και δεν το μαρτυράμε"...

"τι τραβάμε και δεν το μαρτυράμε"...

Δημοσίευσηαπό iwannak » 30 Σεπ 2010, 18:52

καθημερινά παρατηρώ ότι αναρτούνται διάφορα για συμπεριφορά και αντιμετώπιση γονέων...
ειλικρινά είναι η τέταρτη χρονιά μου στο δημόσιο και έχω απλά απελπιστεί.
η κατάσταση είναι δραματική. στο σχολείο που είμαι φέτος οι γονείς είναι τόσο "κακομαθημένοι", κάνουν ό,τι θέλουν...
και ακόμα δεν μπορώ να καταλαβώ αφού βλέπω τους συναδέλφους να αγανακτούν γιατί το ανέχονται.
αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε. εκτός από το να "βγάζουμε το καπέλο" στους γονείς με τη δουλειά μας.
έχω επίσης την εντύπωση ότι και η πολιτεία, δε θέλω να σχολιάσω για το υπουργείο, είναι σαν να μας έχει δέσει τα χέρια και πρέπει να υπακοούμε σαν τα στρατιωτάκια...
τέλος δεν υποστηρίζουμε οι ίδιοι τον κλάδο μας. φαντάζομαι όλοι έχουμε συναντήσει στα σχολεία τα κλασικά πηγαδάκια με τις "καλοκουβέντες". δεν πιστεύω ότι είναι όλοι συμπαθητικοί υπάρχει όμως μια λέξη που λέγεται και διακριτικότητα. και στην τελική αν κάποιος έχει πρόβλημα με κάποιον γιατί δεν το αντιμετωπίζει αλλά απλά κάθεται και κουτσομπολεύει;;
και θέλω να κλείσω με μια ατάκα συναδέλφου: "μην αγχώνεσαι, έτσι είναι τα πράγματα εδώ, μην προσπάθεις να το αλλάξεις, θα πάθεις έμφραγμα"
αφιερωμένο σε όσους θέλουν καλύτερες εργασιακές και μαθησιακές συνθήκες...
Άβαταρ μέλους
iwannak
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00

Re: "τι τραβάμε και δεν το μαρτυράμε"...

Δημοσίευσηαπό prosakis » 15 Απρ 2013, 15:29

ΤΥΧΑΙΑ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΣΟΥ....ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ...
ΣΤΑ 2,5 ΧΡΟΝΙΑ ΣΧΕΔΟΝ ΠΟΥ ΜΕΣΟΛΑΒΗΣΑΝ...ΠΗΡΕΣ ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΣΟΥ?? :)
Άβαταρ μέλους
prosakis
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 27 Αύγ 2007, 00:00

Re: "τι τραβάμε και δεν το μαρτυράμε"...

Δημοσίευσηαπό xixixi » 29 Απρ 2013, 19:20

και οσο περναει ο καιρος τα πραγματα θα γiνονται πολυ χειροτερα!!!!!
για το δασκαλο και φυσικα για την εκπαιδευση και την κοινωνια ,ειναι τοσο ευθεως αναλογα αυτα τα μεγεθη.......πιο πολυ λυπαμαι για την ζουγκλα που ετοιμαζουν για τα παιδια μας :(
Άβαταρ μέλους
xixixi
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2006, 01:00

Re: "τι τραβάμε και δεν το μαρτυράμε"...

Δημοσίευσηαπό prosakis » 13 Μάιος 2013, 18:17

xixixi έγραψε:και οσο περναει ο καιρος τα πραγματα θα γiνονται πολυ χειροτερα!!!!!
για το δασκαλο και φυσικα για την εκπαιδευση και την κοινωνια ,ειναι τοσο ευθεως αναλογα αυτα τα μεγεθη.......πιο πολυ λυπαμαι για την ζουγκλα που ετοιμαζουν για τα παιδια μας :(



δυστυχώς... έχεις απόλυτο δικιο!!!...
Άβαταρ μέλους
prosakis
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 27 Αύγ 2007, 00:00

Re: "τι τραβάμε και δεν το μαρτυράμε"...

Δημοσίευσηαπό nidereeve » 02 Φεβ 2023, 05:26

Η δημοσίευση βρίσκεται προς έγκριση Η δημοσίευση βρίσκεται προς έγκριση

xixixi έγραψε:και οσο περναει ο καιρος τα πραγματα θα γiνονται πολυ χειροτερα!!!!!
για το δασκαλο και φυσικα για την εκπαιδευση και την κοινωνια ,ειναι τοσο ευθεως αναλογα αυτα τα μεγεθη.......πιο πολυ λυπαμαι για την ζουγκλα που ετοιμαζουν για τα παιδια μας :(

Ο χρόνος έχει αποδείξει. Τα πράγματα έγιναν πολύ χειρότερα
Άβαταρ μέλους
nidereeve
 
Δημοσιεύσεις: 0
Εγγραφή: 02 Φεβ 2023, 05:23

Re: "τι τραβάμε και δεν το μαρτυράμε"...

Δημοσίευσηαπό financecajole » 27 Μαρ 2023, 07:30

Η δημοσίευση βρίσκεται προς έγκριση Η δημοσίευση βρίσκεται προς έγκριση

xixixi έγραψε:και οσο περναει ο καιρος τα πραγματα θα γiνονται πολυ χειροτερα!!!!!
για το δασκαλο και φυσικα για την εκπαιδευση και την κοινωνια ,ειναι τοσο ευθεως αναλογα αυτα τα μεγεθη.......πιο πολυ λυπαμαι για την ζουγκλα που ετοιμαζουν για τα παιδια μας :(

Πολύ άτυχο πράγματι!
Άβαταρ μέλους
financecajole
 
Δημοσιεύσεις: 0
Εγγραφή: 27 Μαρ 2023, 07:24

Re: "τι τραβάμε και δεν το μαρτυράμε"...

Δημοσίευσηαπό lucidam » 30 Μάιος 2023, 05:07

Η δημοσίευση βρίσκεται προς έγκριση Η δημοσίευση βρίσκεται προς έγκριση

iwannak έγραψε:καθημερινά παρατηρώ ότι αναρτούνται διάφορα για συμπεριφορά και αντιμετώπιση γονέων...
ειλικρινά είναι η τέταρτη χρονιά μου fnaf στο δημόσιο και έχω απλά απελπιστεί.
η κατάσταση είναι δραματική. στο σχολείο που είμαι φέτος οι γονείς είναι τόσο "κακομαθημένοι", κάνουν ό,τι θέλουν...
και ακόμα δεν μπορώ να καταλαβώ αφού βλέπω τους συναδέλφους να αγανακτούν γιατί το ανέχονται.
αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε. εκτός από το να "βγάζουμε το καπέλο" στους γονείς με τη δουλειά μας.
έχω επίσης την εντύπωση ότι και η πολιτεία, δε θέλω να σχολιάσω για το υπουργείο, είναι σαν να μας έχει δέσει τα χέρια και πρέπει να υπακοούμε σαν τα στρατιωτάκια...
τέλος δεν υποστηρίζουμε οι ίδιοι τον κλάδο μας. φαντάζομαι όλοι έχουμε συναντήσει στα σχολεία τα κλασικά πηγαδάκια με τις "καλοκουβέντες". δεν πιστεύω ότι είναι όλοι συμπαθητικοί υπάρχει όμως μια λέξη που λέγεται και διακριτικότητα. και στην τελική αν κάποιος έχει πρόβλημα με κάποιον γιατί δεν το αντιμετωπίζει αλλά απλά κάθεται και κουτσομπολεύει;;
και θέλω να κλείσω με μια ατάκα συναδέλφου: "μην αγχώνεσαι, έτσι είναι τα πράγματα εδώ, μην προσπάθεις να το αλλάξεις, θα πάθεις έμφραγμα"
αφιερωμένο σε όσους θέλουν καλύτερες εργασιακές και μαθησιακές συνθήκες...

ok
Άβαταρ μέλους
lucidam
 
Δημοσιεύσεις: 0
Εγγραφή: 30 Μάιος 2023, 04:57


Επιστροφή στο Διαμαρτυρίες εκπαιδευτικών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

cron