Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Υποχρεωσεις Εφημερευοντων

Δημοσίευσηαπό teacher_08 » 07 Οκτ 2010, 15:03

θα ήθελα να σας ρωτήσω: ο εφημερε'υων δάσκαλος πρέπει να ανοίγει και τις πόρτες του σχολείου (αυλής και κτιρίου);Αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει. Σας ευχαριστώ


Εξαρτάται από την τακτική του κάθε σχολείου.Για παράδειγμα, στο περσινό μου σχολείο τις πόρτες τις άνοιγε πάντοτε η καθαρίστρια, οπότε οι εφημερεύοντες δεν χρειάζονταν να ασχοληθούν με αυτό.Στο σχολείο που είμαι φέτος όμως το άνοιγμα των πορτών είναι μέσα στα καθήκοντα των εφημερευόντων. Στο πρακτικό που υπογράψατε στην αρχή της χρονιάς θα το ξεκαθαρίζει αυτό,ρίξε μια ματιά.
Άβαταρ μέλους
teacher_08
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό dimigo » 07 Οκτ 2010, 15:28

Στο χωριό μου λένε ότι όποιος δε θέλει να ζυμώσει, δέκα μέρες κοσκινίζει... !!! :x

Έχει ειπωθεί πολλές φορές ότι οι υποχρεώσεις των εκπαιδευτικών που εφημερεύουν καθορίζονται από τον σύλλογο διδασκόντων.... Αλλά μην κολλάτε σε θέματα του τύπου: ποιος θα χτυπήσει το κουδούνι, ποιος θα ανοίξει την πόρτα κλπ κλπ,

Δηλαδή ποιος θέλετε να ανοίξει την πόρτα; Ο διευθυντής του σχολείου; Ποιος να ανεβάσει στα λεωφορεία τους μετακινούμενους μαθητές; ο διευθυντής του σχολείου; Δηλαδή ο διευθυντής θα πρέπει να γίνει ο επιστάτης που δεν υπάρχει στο σχολείο, ο συνοδός μαθητών, ο σχολικός τροχονόμος, ο πρόσθετος που θα καλύψει τις απουσίες των εκπαιδευτικών και δεν ξέρω τι άλλο ακόμη ...

Σας θυμίζω ότι σύμφωνα με το καθηκοντολόγιο, ο διευθυντής δεν είναι στο σχολείο για να κάνει ο ίδιος όλα όσα αρνούνται οι εκπαιδευτικοί, αλλά για να συντονίζει το έργο τους. Περισσότερα για τα καθήκοντά μας στην Φ.353.1./324/105657/Δ1/8-10-2002 (καθηκοντολόγιο).
Άβαταρ μέλους
dimigo
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Οκτ 2006, 00:00
Τοποθεσία: Ptolemaida

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Διαμαρτυρίες εκπαιδευτικών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες