Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΑΛΛΑΓΗ ΤΜΗΜΑΤΟΣ

ΑΛΛΑΓΗ ΤΜΗΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό Sophy » 17 Ιαν 2009, 22:09

Γεία σας!
:?: :?: :?: Στο σχολείο που δουλεύω υπάρχουν 2 τμήματα της ίδιας τάξης. Αρχικά το Ε1 είχε 16 παιδιά και το Ε2 είχε 15. Λίγες μέρες μετά την επιστροφή από τις χριστουγεννιάτικες διακοπές, έφυγε ένα παιδί από το Ε2 για άλλο σχολείο με αποτέλεσμα να μείνουν 14. Η συνάδελφος του πρώτου τμήματος επιμένει πως πρέπει να αλλάξει τμήμα ένας από τους μαθητές της (η πιο δύσκολη περίπτωση παιδιού με έντονα μαθησιακά προβλήματα) εντελώς αυθαίρετα, αφού ο χωρισμός των τμημάτων δεν έγινε αλφαβητικά. Ο συνάδελφος του Ε2 δεν το δέχεται με τίποτα και λέει πως αυτό δεν είναι παιδαγωγικά ορθό. Στο σχολείο έχουμε χωριστεί σε 2 "στρατόπεδα",κάποιοι υποστηρίζουν τη μία και κάποιοι τον άλλο. Σε καμία περίπτωση δε θέλουν να φτάσει το θέμα μέχρι τον προϊστάμενο (δεν ξέρω γιατί). Δεν θέλω να πάρω θέση-αν και πιστεύω πως δεν είναι σωστό για το παιδί να αλλάξει τμήμα στη μέση της χρονιάς. Θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζει κάποιος από εσάς τι συμβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις. Δε ζητάω τη γνώμη σας,αλλά αν κάποιος γνωρίζει στα σίγουρα τι είναι υποχρεωτικό να συμβεί σε αυτή την περίιπτωση. Δεν υπάρχει κάποια πρόβλεψη; Ποιος αποφασίζει τελικά;
Ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
Sophy
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό stamger » 18 Ιαν 2009, 16:18

Νομίζω πως ο νόμος σε αυτή την περίπτωση (στα μέσα της χρονιάς) δεν το προβλέπει.Παιδαγωγικά σωστό είναι το παιδί να μείνει στο ίδιο, γνωστό του περιβάλλον (να μην αλλάξει τμήμα δηλαδή).
Έτσι, θα πρέπει ο Σύλλογος Διδασκόντων να πάρει θέση με ψηφοφορία και βέβαια να γραφτεί στο Πρακτικό.
Αν αποφασιστεί να αλλάξει τμήμα μαθητής, θα πρέπει να γίνει με κλήρωση κι όχι επιλεκτικά - σε καμμία περίπτωση -.
Προσωπική μου άποψη είναι πως δεν πρέπει να τα θέλουμε όλα δικά μας...
Να βάζουμε στην άκρη το Εγώ μας και να σκεφτόμαστε και λίγο τους μαθητές μας, όπως βέβαια και να μη δίνουμε τροφή για σχόλια αρνητικά εναντίον μας από τους γονείς και την τοπική κοινωνία.
Εξάλλου τάξεις με 14 -16 μαθητές, σε πολλές περιοχές συνάδελφοι δεν τις βλέπουν ούτε στα πιο τρελά τους όνειρα...
Άβαταρ μέλους
stamger
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 22 Ιαν 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό skoulina » 16 Δεκ 2009, 21:37

Συνάδελφοι,
να σας διαφωτίσω με το θέμα, γιατί μας απασχόλησε στην αρχή της χρονιάς και το ψάξαμε εξονυχιστικά:
Λοιπόν, αλλαγή τμήματος κάποιου παιδιού ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ σε καμία περίπτωση, εκτός και αν είναι εξαιρετική περίπτωση (δημιουργεί πολλά προβλήματα, κλπ.) που και πάλι γίνεται πολύ δύσκολα και μόνο με την έγκριση του Συμβούλου! Η συναδέλφισσα που θέλει να "ξεφορτωθεί" το παιδί με τις μαθησιακές δυσκολίες και να το "φορτώσει" στην άλλη συνάδελφο, το ίδιο το παιδί το έχει σκεφτεί καθόλου; Πώς θα νιώσει αν αλλάξει τμήμα, συνήθειες, και απομακρυνθεί από τους φίλους του; Τώρα, αν έχουν φύγει παιδιά από το άλλο τμήμα, αυτό είναι άλλο ζήτημα! Απλώς, από εδώ και πέρα οποιαδήποτε καινούρια εγγραφή θα πάει κατευθείαν στο τμήμα με τα λιγότερα παιδιά!
Αυτά, για να ξέρετε τι γίνεται!
Άβαταρ μέλους
skoulina
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό dimigo » 17 Δεκ 2009, 16:42

... συμφωνώ με το να μην γίνει αλλαγή τμήματος στη μέση της χρονιάς λόγω διαφορετικού αριθμού μαθητών, αφού και τα δυο τμήματα είναι κάτω από το όριο των 25 μαθητών ανά τμήμα ...

Όμως, επειδή γράφτηκαν διάφορα για την αλλαγή τμήματος λόγω κακής συμπεριφοράς, σας παραθέτω την Παρ. 8, β-δ, άρθρο 13 του Π.Δ. 201/1998:
"β. Προβλήματα συμπεριφοράς αποτελούν αντικείμενο συνεργασίας μεταξύ του διευθυντή και των εκπαιδευτικών με τους γονείς και με τους σχολικούς συμβούλους, για την καλύτερη δυνατή παιδαγωγική αντιμετώπιση του θέματος.
Σε κάθε περίπτωση και πριν από οποιαδήποτε απόφαση, λαμβάνεται σοβαρά υπόψη η βασική αρχή του σεβασμού της προσωπικότητας και των δικαιωμάτων του παιδιού.
γ. Oι σωματικές ποινές δεν επιτρέπονται.
δ. H αλλαγή περιβάλλοντος του μαθητή είναι μέτρο παιδαγωγικού ελέγχου και μπορεί να γίνει με απόφαση του συλλόγου διδασκόντων, όταν πρόκειται για αλλαγή τμήματος ή με τη συναίνεση του γονέα, όταν πρόκειται για αλλαγή σχολείου."

Επειδή από τα παραπάνω φαίνεται ότι η αλλαγή τμήματος αποτελεί ΚΑΙ μια σοβαρή μορφή τιμωρίας, σκεφτείτε το καλά πριν το κάνετε, γιατί αν οι γονείς διαφωνούν με την αλλαγή αυτή μπορεί το θέμα να έχει και συνέχεια ....
Άβαταρ μέλους
dimigo
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Οκτ 2006, 00:00
Τοποθεσία: Ptolemaida

Δημοσίευσηαπό efiadonis » 20 Δεκ 2009, 23:19

Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΔΕ ΦΤΑΝΕΙ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ(ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟ-ΣΥΜΒΟΥΛΟ) ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΕ ΤΕΤΟΙΑ ΑΛΛΑΓΗ.ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΧΟΛΙΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΚΟΙΤΑΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΥΛΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΜΗΜΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ...ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΛΑΚΙ ΔΙΚΟ ΜΑΣ...ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΛΕΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΕΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ Η ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΣΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΜΑΘΗΤΗΣ ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΣΕ ΣΤΑΘΕΡΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΤΑΞΗΣ...ΕΓΩ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΧΩΡΙΣΤΩ ΣΕ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ(ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΜΑΣ ΣΧΕΣΕΙΣ)ΘΑ ΖΗΤΟΥΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΦΕΡΟΥΝ ΤΟ ΝΟΜΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΝΑ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΣΥΜΒΟΥΛΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΡΩΤΗΣΕΙ Η ΜΑΜΑ(ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΚΑΝΑ)ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΓΙΑΤΙ ΕΠΙΛΕΧΘΗΚΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΜΗΜΑ ΚΙ ΟΧΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ...ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΤΟΝ ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΝ ΒΡΕΙ ΑΝΕΝΗΜΕΡΩΤΟ ΝΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣΕΤΕ
Άβαταρ μέλους
efiadonis
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 06 Απρ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό ToniaIrakl » 26 Φεβ 2011, 21:13

Στην περίπτωση που το ένα τμήμα της Τετάρτης έχει 20 παιδιά και το άλλο λόγω μετεγγραφών έχει μείνει με 15, τι μπορεί να γίνει; Μπορεί την επόμενη σχολική χρονιά να γίνει ανακατανομή των μαθητών;
Άβαταρ μέλους
ToniaIrakl
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό Spyridoula » 27 Φεβ 2011, 18:15

Αποκλείεται να γίνεται κάτι τέτοιο, γιατί πώς μπορείς να υποχρεώσεις το μαθητή να χάσει την παρέα του και με ποιο κριτήριο θα φύγει από το τμήμα ο α' ή β' μαθητής;
Άβαταρ μέλους
Spyridoula
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό gerath » 11 Μαρ 2011, 00:12

Μάλλον η δασκάλα χρειάζεται αλλαγή επαγγέλματος και όχι το παιδί αλλαγή τμήματος!
Άβαταρ μέλους
gerath
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 12 Απρ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό nina19gr » 30 Μαρ 2011, 22:15

gerath νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο έχω διαβάσει! Το παιδί δεν πρέπει να αλλάξει τμήμα. Όσον αφορά για το αν θα φτάσει το θέμα στον Προϊστάμενο...το μόνο σίγουρο είναι ότι θα φτάσει μόλις το παιδί αλλάξει τμήμα.
Άβαταρ μέλους
nina19gr
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 30 Μαρ 2011, 00:00

Τροποποιηση τμηματος

Δημοσίευσηαπό pinkflamingo » 31 Μαρ 2011, 05:42

Σας χαι!ρετω ολους !Καλο Πασχα σε ολυς με Υγεια και χαρα!Ειναι συνηθισμενο φαινομενο να τροποποιουν πολλες δασκαλες την συσταση του Τμηματος τους απομακρυνοντας μαθητες οχι καλους και βαζοντας τους σε αλλα τμηματα. :cry:
Άβαταρ μέλους
pinkflamingo
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 27 Μαρ 2011, 01:00

Επόμενο

Επιστροφή στο Διαμαρτυρίες εκπαιδευτικών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες