Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Τοποθετησεις

Τοποθετησεις

Δημοσίευσηαπό despina83 » 02 Δεκ 2008, 17:04

Μου ανακοινωσαν οτι θα πρεπει να φυγω απο το σχολειο που υπηρετω γιατι επιστρεφει εκπαιδευτικος απο την αδεια μητροτητας. Επειδη ειμαι νεοδιοριστη, θελω να μαθω κατα ποσο αυτο ειναι νομικα κατωχυρωμενο... Δε θα επρεπε να με ειχαν ενημερωσει απο οταν καναμε αιτηση για τοποθετηση?
Επισης ειναι θεμιτο να αλλαζει ο εκπαιδευτικος στη μεση της χρονιας? Δεδομενου οτι και εμεις και οι μαθητες εχουμε κανει κοπο για να φτασουμε στο σημειο που φτασαμε.
Επισης φαινεται να μη λογαριαζουν οτι αν με πανε μακρια, θα χρειαστει να νοικιασω σπιτι και ολη την ταλαιπωρια και την ψυχολογικη φθορα που θα εχω. Τα περασαμε ως αναπληρωτες, θα τα περναμε και ως μονιμοι? Ελεος! Τι φταιω??? :x
Εκτος αυτου θα φερω εις περας τη χριστουγεννιατικη γιορτη και ο κοπος μου φαινεται οτι τελικα δε θα εχει αντικρισμα. Ειμαι πολυ δυσαρεστημενη και εν τελει εχω ξενερωσει.
Οι μονοι που δε φταινε τελικα ειναι οι μαθητες μου, για τους οποιους θα συνεχισω σαν να μη συμβαινει τιποτα.
Δηλαδη τι θα πρεπει να γινει? Επειδη λογαριαζουν μονο τις μητερες, εμεις θα πρεπει να παντρευομαστε απο τοσο νωρις?
Άβαταρ μέλους
despina83
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 17 Αύγ 2008, 00:00
Τοποθεσία: Chalkidiki

Δημοσίευσηαπό mekmekt » 02 Δεκ 2008, 20:53

Έχεις δίκιο από την μεριά σου να είσαι θυμωμένη και στεναχωρημένη, όμως είμαστε απ΄ τις λίγες χώρες που δεν προσφέρουμε και κάποια ιδιαίτερα προνόμια στις μητέρες, γι΄ αυτό δεν θα έπρεπε να δυσανασχετείς στο θέμα των "προνομίων" που αφορούν τις μητέρες. Προφανώς είσαι νεότατη και δεν έχεις μπει στην διαδικασία να σκεφτείς τι σημαίνει να μεγαλώνεις ένα παιδί και να δουλεύεις και να κρατάς και το σπίτι. Όταν θα έρθει με το καλό αυτή η ώρα τότε θα δικαιολογήσεις και την συνάδελφο σου που επιστρέφει στην θέση της.
Όσο για το αν δικαιούται να επιστρέψει φυσικά και ναι. Η οργανική δεν παύει να είναι οργανική (φαντάσου να συνέβαινε σε σένα; Δεν θα έφευγες με τίποτε από την οργανική σου).
Βέβαια σε πολλές περιπτώσεις υπάρχει η δυνατότητα να παραμείνεις στο σχολείο και να κρατήσεις την τάξη σου, με εντολή προϊσταμένου, όμως ο νόμος προβλέπει ότι μένει αυτός που έχει οργανική.
Πάντα θα τα βλέπεις και από τις δύο πλευρές τα πράγματα όσο και να σε πληγώνει αυτό. Εντελώς φιλικά οι συμβουλές από κάποια που έχει βιώσει και τις δύο καταστάσεις.
:)
Άβαταρ μέλους
mekmekt
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 01:00
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη

apantisi..stin despoina...

Δημοσίευσηαπό marialekaki » 16 Μάιος 2009, 19:15

:D katarxin na min stenoxoriesai synaderfissa-symvainoun se olous afta i exoun symvei sto parelthon...!..Apla ..tha eprepe..noritera na exeis enimerothei ...gia to poso kairo tha meineis ..se afto to sxoleio..oste na min talaiporitheis....!...Eprepe na sou to exoun pei apo tin arxi afto kai paraleipsi tous...! :roll:
Άβαταρ μέλους
marialekaki
 
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 24 Ιαν 2009, 01:00

Πως να το αντιμετωπισω-Περιεργη συμπεριφορα κατοικων

Δημοσίευσηαπό coraline » 26 Νοέμ 2009, 23:37

:D Ειναι η πρωτη χρονια φετος που πηρα μεταθεση στην μικρη επαρχιακη πολη διπλα στη δικη μου με πολυ κλειστους κατοικους και οχι ιδιαιτερα φιλοξενους.Απο την πρωτη μερα ειδα μια περιεργη συμπεριφορα και των συναδερφων μου πετανε σποντες γιατι ..διαλεξα την πολη τους (-δεν μπορω να δουλεψω στη δικη μου?-με ρωτησαν ..και γενικα επεκτινεται αυτη η συμπεριφορα και στους υπαλληλους του γραφειου οπου και ερχομαι και σε δυσκολη θεση να παω τα χαρτια μου βλεπω οτι ανακατευονται ..(δεν θελουν τους ξενους η δεν ξερουν πως να συμπεριφερθουν?)..η οταν παω στο γραφειο με αντιμετωπιζουν...σε στυλ...Γιατι ηρθες εσυ απο τη διπλανη ποληκλπ...?Επειδη ειμαι απειρη και πρωτη φορα βλεπω τεοιες αφυσικες συμπεριφορες ...(ακομα και απο τον προισταμενο !)..μηπως μπορει καποιος να με συμβουλεψει ...σε ποιον μπορω να απευθυνθω ...φοβαμαι να παω στο γραφειο για δηλωση τοποθετησης κλπ.Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
coraline
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2009, 01:00

Re: Πως να το αντιμετωπισω-Περιεργη συμπεριφορα κατοικων

Δημοσίευσηαπό tseagori » 01 Δεκ 2009, 19:46

ΝΑ ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΟΣΟΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΚΥΛΗΣΕΙ .ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΕ ΔΑΓΚΩΝΟΥΝ.ΚΑΝΕ ΑΦΟΒΑ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ.ΔΟΥΛΕΥΩ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ
Άβαταρ μέλους
tseagori
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό skoulina » 16 Δεκ 2009, 21:27

Despoina83,
έχεις δίκιο που είσαι θυμωμένη, όμως έτσι έχουν τα πράγματα: ο εκπαιδευτικός που έχει οργανική και γυρίζει στο μέσο της χρονιάς έχει δικαίωμα - αν το επιθυμεί - να επιστρέψει στην οργανική του, αντικαθιστώντας τον αναπληρωτή που είχε τη θέση του. Φυσικά, δεν είναι σωστό να αλλάζει ο δάσκαλος στη μέση της χρονιάς ή τουλάχιστον θα έπρεπε να το ξέρει! Στο σχολείο μας, πάντως, οι αναπληρωτές ξέρουν ότι θα δουλεύουν μέχρι να επιστρέψει ο δάσκαλος με την οργανική θέση. Φυσικά, όλα είναι θέμα προσωπικής ευσυνειδησίας: όταν βρέθηκα κι εγώ στην ίδια θέση μετά την άδεια ανατροφής μου, δήλωσα στην Πρωτοβάθμια ότι δεν επιθυμώ να επιστρέψω για το υπόλοιπο της χρονιάς στην οργανική μου, για να μην αναστατώσω την τάξη! Φυσικά, μια μητέρα θα κοιτάξει αυτό που βολεύει εκείνη, καθώς είναι πολύ δύσκολο να συνδυάσεις σχολείο με μωρό παιδί. Αν το κενό ήταν κάπου πολύ μακριά από το σπίτι μου, δε νομίζω ότι θα πήγαινα!
Υπομονή και μην τα αφήνεις αυτά να σε στενοχωρούν και να σε κάνουν να μη χαίρεσαι τη δουλειά σου, γιατί θα τα συναντάς συχνά! δυστυχώς αυτή είναι η μοίρα των αναπληρωτών στην Ελλάδα!
Άβαταρ μέλους
skoulina
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00

Δηλωσεις τοποθετησης-Ενσταση?

Δημοσίευσηαπό marialekaki » 28 Μάιος 2010, 22:04

Miα και τωρα ανακοινωνονται οι Δηλωσεις Τοποθετησης αυτων που ηρθαν απο Μεταθεση ,Διαθεση κλπ πως μπορει κανεις να δει εαν αυτοι που τοποθετηθηκαν οντως εγινε βαση μοριων και τι γινεται στην περιπτωση που νομιζει οτι καποιος αδικηθηκε.
Άβαταρ μέλους
marialekaki
 
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 24 Ιαν 2009, 01:00


Επιστροφή στο Διαμαρτυρίες εκπαιδευτικών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες