Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Eαν παιζει καποιο ρολο τα χρονια Αποσπασης στο Εξωτερικο

Eαν παιζει καποιο ρολο τα χρονια Αποσπασης στο Εξωτερικο

Δημοσίευσηαπό dimoupetra » 31 Δεκ 2010, 17:24

:wink: Kαλη και αισιοδοξη χρονια σε ολους με Υγεια ειρηνη προοδο! :lol: Θα ηθελα να ρωτησω εαν το στοιχειο της Αποσπασης σε σχολικες μοναδες του Εξωτερικου δλδ το να εχει υπηρετησει καποιος εαν παιζει καποιο ιδιαιτερο ρολο στην εξελιξη του! :wink:
Άβαταρ μέλους
dimoupetra
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό papadoa » 31 Δεκ 2010, 23:48

Καλη χρονιά και δημιουργική σ' εσένακαι σε όλους τους συναδέλφους. Σχετικά με το ερώτημά σου :εξελισσεται σε ....πιο πλούσιος απ΄ότι ξέρω! ! Σοβαρά τώρα , βαθμολογικά νομίζω ότι δεν έχει διαφορά.
Άβαταρ μέλους
papadoa
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό ioniosthess » 08 Ιαν 2011, 00:22

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Όχι, δεν παίζει κανένα ρόλο στην εξέλιξή κανενός,όσο για τον πλουτισμό αυτό είναι πολύ σχετικό,ανάλογα τη χώρα και το κόστος ζωής. Αυτό που θα πρέπει να ξέρετε είναι ότι το εκάστοτε ελληνικό προξενείο ή πρεσβεία δίνει ένα minimun συντηρητικό μέσο όρο κόστους ζωής της εκάστοτε χώρας και από εκεί καθορίζεται το επιμίσθιο. Επίσης λειτουργεί ως δέλεαρ ένα μεγαλύτερο επιμίσθιο για τις χώρες που δεν έχουν ζήτηση ή σε χώρες που, κατά κάποιον τρόπο, είναι υψηλού ρίσκου. Από προσωπική πείρα(με απόσπαση στην Αυστραλία), τα χρήματα που δίνονται εκεί είναι μηδαμινά(όπως φυσικά και σε άλλες χώρες) και δεν σου εξασφαλίζει το επιμίσθιο ούτε καν ένα αξιοπρεπή τρόπο διαβίωσης. Σε άλλες χώρες βέβαια είναι διαφορετικά. Λάβετε υπόψιν ότι τα επιμίσθια εδώ και περίπου δέκα χρόνια είναι τα ίδια, βάλτε την αύξηση από το 15% στο 20%της μηνιαίας παρακράτησης φόρου και την φορολόγηση του 50% του εναπομέιναντος επιμισθίου και τα συμπεράσματα δικά σας. Αθάνατη ελληνική πολιτική που ενδιαφέρεσαι για την παιδεία των Ελλήνων του εξωτερικού(μάλλον περισσότερο για τα κεφάλαια των Ελλήνων του εξωτερικού)!
Άβαταρ μέλους
ioniosthess
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Επιμισθια εξωτερικου

Δημοσίευσηαπό dimoupetra » 09 Ιαν 2011, 01:39

:wink: Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την απαντηση!Το κακο ειναι οτι με τα νεα μετρα των περικοπων μειωθηκαν και τα επιμισθια και πολλοι εκπ/κοι δεν αντεχουν το κοστος της ζωης σε ξενη χωρα και επεστρεψαν .Πολυ ενδιαφερουσα εμπειρια η Αυστραλια θα πρεπει να ηταν παντως!
Άβαταρ μέλους
dimoupetra
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό pask » 09 Ιαν 2011, 17:56

κανείς δεν επιστρεφει με τη θεληση του αντίθετα αρκετοί ζητάν να μείνουν και χωρίς το επιμίσθιο.
Άβαταρ μέλους
pask
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 14 Δεκ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό ioniosthess » 09 Ιαν 2011, 19:58

Καλησπέρα. για να απαντήσω στο τελευταίο σχόλιο ,ναι σίγουρα όιπου είναι καλές οι συνθήκες,κανείς δεν θέλει να επιστρέψει, αν και πέρυσι το 2010 το υπουργείο ανάγκασε πολλούς, μετά την συμπλήρωση τριετίας, να επιστρέψουν. Έχω τέτοιο άτομο στο σχολείο μου που τον έφεραν άρον άρον από τη Γερμανία. Όσο για παράταση της απόσπασης μην ξεχνάτε πως είναι πάντα στο χέρι του συντονιστή αν την εισηγηθεί ή όχι(με ή χωρίς επιμίσθιο). Όσο για το αν ήταν καλή εμπειρία,κρίνω πως ναι ήταν πολύ καλή. αν και το ωράριο ακολουθούσε αυτό του κολλεγίου στο οποίο ήμουν αποσπασμένος (8:45 π.μ.- 3:30μ.μ),διδιασκαλία ακόμα και σε νήπια,εξετάσεις. τεστ κλπ κλπ.
Άβαταρ μέλους
ioniosthess
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Επιστροφη απο εξωτερικο

Δημοσίευσηαπό dimoupetra » 12 Ιαν 2011, 00:18

:wink: Για ποιο λογο τωρα γυρισαν αυτοι αρον τον αρον κανεις δεν ξερει.Παντως φετος προκηρυχθηκαν Αιτησεις ΓΙΑ το εξωτερικο για τη χρονια 2011-12. :wink:
Άβαταρ μέλους
dimoupetra
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009, 00:00


Επιστροφή στο Διαμαρτυρίες εκπαιδευτικών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες