Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ωράριο δασκάλων

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

Δημοσίευσηαπό elenimakri » 24 Σεπ 2010, 22:06

Όλα όσα διαβάζω αντικατοπτριζουν πλήρως αυτό που συμβαίνει και στο δικό μας σχολείο. Το τραγικό στη δική μας περίπτωση είναι οτι οι υλικοτεχνικές υποδομές είναι ανύπαρκτες! Κυριολεκτικά! Απορώ με ποια κριτήρια επέλεξαν ένα σχολείο του Μενιδίου κατασκευασμένο από προκάτ όπου οι αίθουσες ειναι 12 ακριβώς συν ένα υποτυπώδες γραφείο δασκάλων ούτε 40 τ.μ. Το κτίριο (!) είναι απαράδεκτο. Πλέον ΔΕΝ χωραμε! Φυσικά δεν υπάρχει αίθουσα τελετών ή μουσικής ή εργαστήριο φυσικής! Ο δάσκαλος πληροφορικής περιφέρει τα λιγοστά λαπτοπ, η μουσικός το αρμόνιο και παει λέγοντας! Τόσα χρόνια οι γιορτές γίνονταν στο υπόστεγο του προαυλίου για να καταλάβετε!!! Απορουμε όλοι καθημερινα πώς βρεθήκαμε μες στα 800. Με δυσκολίες τα καταφέρναμε ως τώρα. Φέτος όμως είναι τραγικά τα πράγματα. Δεν ξέρω σε τι αποσκοπούν όλα αυτά. Σίγουρα πάντως η παιδεία δεν αναβαθμιζεται....
Άβαταρ μέλους
elenimakri
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό marialypaki » 24 Σεπ 2010, 23:35

Απ` ότι φαίνεται και οι ειδικότητες στα νέα ολοήμερα βρίσκουν την κατάσταση τραγική!!!!!!!!!!! Οι μόνοι που δεν το αντιλαμβάνονται είναι όσοι κάθονται στα γραφεία τους και κάνουν σχέδια χωρίς να έχουν καμία επαφή με τη σχολική πραγματικότητα. Αξίζει να διαβάσετε το παρακάτω:

http://trelokouneli.blogspot.com/2010/0 ... _2498.html
Άβαταρ μέλους
marialypaki
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 19 Μαρ 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό pefani1971 » 25 Σεπ 2010, 08:27

Διαβαζοντας ολα τα παραπανω παιρνω κουραγιο.......Δεν ειμαι εγω η παραξενη που βλεπω τα πραγματα χάλια . Επισης ειμαι σιγουρη οτι την αποτυχια του προγραμματος θα τη ρίξουν σε εμάς . Πάλι εμείς θα πληρωσουμε τις λαμπρες ιδεές της υπουργού και των συνεργατών της . Αλήθεια υπάρχει κάποιος στο υπουργείο που να ξέρει τι συμβαίνει πραγματικά μέσα στις τάξεις;;;;;;;; Ή νομίζουν ότι τα διδακτορικά και μόνο αυτά , τους κάνουν ικανούς να εισηγηθούν τέτοιες αλλαγές;;;;;;;;; Τις δικές μας εισηγήσεις θα τις λάβουν υπόψιν τους ποτέ;;;
Άβαταρ μέλους
pefani1971
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό elenisakkou » 25 Σεπ 2010, 14:49

polu apla, oi allages erxontai apo atoma pou den exoun mpei pote stin taxi na doune pos ginetai to mathima...
Άβαταρ μέλους
elenisakkou
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 27 Απρ 2009, 00:00

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες