Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ωράριο δασκάλων

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

ωράριο δασκάλων

Δημοσίευσηαπό kristy » 23 Σεπ 2010, 21:34

συνάδελφοι, καλησπέρα σας! έχω μια απίστευτη οργή για τον κλάδο μας και συγχρόνως νιώθω απέραντα απογοητευμένη. Αφού περίμενα οχτώ χρόνια για να διοριστώ με το γνωστό μπλοκάρισμα της επετηρίδας για όσους ξέρουν, στα δεκαπέντε χρόνια υπηρεσίας μου πια ανήκω σε ένα από τα περίφημα οχτακόσια ολοήμερα δημοτικά και συνειδητοποιώ πως η πρωτοβάθμια έχασε το χαρακτήρα της. Στο σχολείο μας γίνεται το έλα να δεις από άτομα που μπαινοβγαίνουν σε τμήματα. στέλνουν ειδικότητες με ελάχιστες ώρες, άρα δεν μπορουν να πάρουν ευθύνες στο σχολείο. επομένως το βάρος πέφτει σε μας....η τάξη πια δεν υφίσταται για το δάσκαλο, αφού είναι και αυτός μια ειδικότητα στις πολλές...τα άτομα που έρχονται έχουν ελάχιστα χρόνια και κάνουν μέχρι είκοσι μία ώρες, ενώ εμείς παραμένουμε στις 24,23,22,21...και υποχρεούμαστε να συμπληρώνουμε σε τμήματα..ολοήμερο και άλλα σχολεία. ΚΑΙ ΑΠΟΡΩ...μόνο στο δικό μας σχολείο συμβαίνουν όλα αυτά; γιατί ο κλάδος μας δεν κάνει κάτι υπέρ μας; τουλάχιστον να μειωθούν και μας οι ώρες μας; ο δάσκαλος χάνει την τάξη του, δε μας νοιάζει καθόλου αυτό; γιατί ζητάνε να κάνουμε απεργίες όταν στα εργασιακά μας δεν έχουμε καμία υποστήριξη; τι στην οργή; οι δάσκαλοι δεν έχουν φωνή; όλα τα δεχόμαστε πια; ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
kristy
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 30 Οκτ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 23 Σεπ 2010, 22:03

Συναδέλφισσα, νομίζω ότι σε όλα τα Νεα Σχολεία το ίδιο συμβαίνει.
Και εδώ το ίδιο μπάχαλο.
Η υπομονή είναι αρετή...<br>UHURU!<br>


και ευτυχώς πάντα ανταμοίβεται! ;-)
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό teacher_08 » 23 Σεπ 2010, 22:56

Κι εγώ νομίζω ότι σε όλα τα ''νέα σχολεία'' το ίδιο χάος επικρατεί!Και στο δικό μου σχολείο υπάρχει ένας πανικός και ο διευθυντής δυσκολεύεται να βγάλει και το πρόγραμμα!Δεν το συζητώ για μαθήματα όπως τα Μαθηματικά που μπορεί να βρεθούν και τελευταίες ώρες και άντε να προσέξουν τα παιδιά!
Άβαταρ μέλους
teacher_08
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό nina1 » 23 Σεπ 2010, 23:07

Και σε μας τα ίδια...
Ή μπορεί να βρεθούν μουσικές και εικαστικά πρώτη ώρα...
Άβαταρ μέλους
nina1
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό ioniosthess » 23 Σεπ 2010, 23:46

Συναδέλφισσα kristy ακομα δεν κατάλαβες ότι οι ίδιοι εμείς έχουμε απαξιώσει το λειτούργημά μας;Είτε με κάποιους συναδέλφους είτε με τις κάθε λογής παραταξιακές πτέρυγες και με τους κάθε είδους αιρετούς καρεκλοκένταυρους, όπου ο καθένας επαίρεται για την ορθότητα της δικής του και μόνο θέσης ή ιδεολογίας και όπου το ρουσφέτι ζει και βασιλεύει. Πως να υπάρξει λοιπόν κοινή γραμμή για τον κλάδο όταν επικρατούν τέτοιες καταστάσεις; Βούτυρο στο ψωμί τους φυσικά. Εδω και χρόνια ο κλάδος άγεται και φέρεται ανάλογα με το που φυσάει ο εκάστοτε κυβερνητικός ή ιδεολογικός άνεμος. Για μένα , όπως και για πολλούς εδώ μέσα όπως πιστεύω, αν θέλουμε να καταφέρουμε κάτι, πριν να είναι αργά (αν δεν είναι ήδη), πρέπει να διεκδικούμε ενωμένοι. Αλλιώς θα μας επιβάλλονται πράγματα και καταστάσεις και δεν θα έχουμε καμία δύναμη ή θέληση έστω να τα αντρέψουμε.
Άβαταρ μέλους
ioniosthess
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό marialypaki » 24 Σεπ 2010, 12:17

Συνάδελφοι που δουλευετε στα 800 ολοημέρα γιατί δε γράφετε την άποψη σας στην καινουργια προσωπική ιστοσελίδα του προέδρου της ΔΟΕ να τον ενημερώνετε για τα προβλήματα που υπάρχουν έτσι ώστε την επόμενη φορά που θα βγει στην τηλεόραση να συνομιλήσει με την υπουργό παιδείας να ξέρει τι να πει και όχι σε προτροπή της υπουργού να δηλώσει ότι φέτος ξεκινήσαμε με τα λιγότερα δυνατά κενά ενώ το αυτονόητο είναι την ημέρα του αγιασμού να λειτουργούν τα πάντα αν θέλουμε να είμαστε συνεπείς απέναντι στα παιδιά μας.
Άβαταρ μέλους
marialypaki
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 19 Μαρ 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό pefani1971 » 24 Σεπ 2010, 14:42

Και στο δικο μας σχολειο συναδελφοι συμβαινουν ακριβως τα ιδια!!!!!!!! .Θεωρω ομως μεγαλυτερο προβλημα το να κανω 3 - 4 ωρα γλωσσα ή 6 -ωρα μαθηματικα παρα να εξισωθει το ωραριο μου με των συναδελφων απο τη δευτεροβαθμια !!!Πως θα μαθει το πρωτακι να διαβαζει και να κανει πραξεις την 5 ωρα;;;;;;;Σαφως και ολες οι ειδικοτητες χρειαζονται αλλα επιτελους ας αποφασισει το υπουργειο τι ειδους παιδεία θελει .Και λυπάμαι που το λέω αλλά η ΔΟΕ σίγουρα τα γνωριζει όλα αυτά . Τώρα γιατί δεν αντιδρά ................ είναι γνωστό .Κουράγιο σε όλους μας .
Άβαταρ μέλους
pefani1971
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό kristy » 24 Σεπ 2010, 18:49

συνάδερφοι, είμαστε δάσκαλοι! ο δάσκαλος θέλει την τάξη του, τουλάχιστον εγώ αυτή τη νοοτροπία έχω, αλλιώς όταν μπήκα στο πανεπιστήμιο θα πήγαινα σε άλλη σχολή. δε θέλω να είμαι ειδικότητα! και αν για να παραμείνω στην τάξη ο μόνος τρόπος είναι να μειωθεί το ωράριό μας πρέπει η ΔΟΕ να αρχίσει να το συζητάει. και αν πιστέψω πως ο κύριος Μπράτης δεν ξέρει τι γίνεται στα σχολεία και περιμένει να του τα πούμε από την ιστοσελίδα τη βάψαμε. δηλαδή κανείς δεν είδε στο πρόγραμμα των 800 σχολείων πως ο δάσκαλος περιορίζεται μόνο στις είκοσι δύο ώρες; εγώ γιατί το έχω καταλάβει από την πρώτη στιγμή που το διάβασα; περίμενα όμως πως στις συζητήσεις που γίνονταν όλο το καλοκαίρι κάποιος θα το έθιγε και θα το σκεφτόταν!
Άβαταρ μέλους
kristy
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 30 Οκτ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό christinadede » 24 Σεπ 2010, 20:09

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΣΑΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΩΡΑΡΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΤΥΠΙΚΑ ΕΡΓΑΣΙΑΚΟ; ΣΧΟΛΑΤΕ ΣΤΙΣ 2.00 Ή ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΣΑΣ;[/b]
Άβαταρ μέλους
christinadede
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 24 Σεπ 2010, 20:42

Εχθές ήμουν τόσο κουρασμένη, που δεν μπορούσα να επεκταθώ.

Σήμερα όμως εν μέρει χαίρομαι που διαβάζω τα παραπάνω μηνύματα διότι είχα αρχίσει να ανησυχώ για τις αντοχές μου και μήπως εγώ είμαι η περίεργη και η γκρινιάρα.

Η κατάσταση είναι ένα βήμα πριν το τραγική.
Πρόγραμμα δεν έχουμε σταθερό. Κάθε πρωί μαθαίνω ποια άλλη ειδικότητα και πότε θα μπει στην τάξη μου. Η διεύθυνση περιμένει μέχρι το απόγευμα μήπως ελεήσει το γραφείο και στείλει και άλλους δασκάλους. Κατά τα άλλα δεχόμαστε πιέσεις να λειτουργήσει το σχολείο μέχρι τις 2.
Αλήθεια, υπάρχει σχολείο που λειτουργεί μέχρι τις 2; :x

Οι συνάδελφοι της δευτεροβάθμιας κουβαλούν ακόμα τη νοοτροπία της βαθμίδας τους. Βγαίνουν από την τάξη, προτού βγουν όλα τα παιδιά. :roll:

Οι παραινέσεις να μην φεύγουν όλοι οι συνάδελφοι την τελευταία ώρα αν μπει ειδικότητα στο τμήμα τους έγιναν ξαφνικά οδηγίες να μένουν όλοι μέχρι τις 2.

Μην βάζετε δουλειά πολλή στο σπίτι, μη βάζετε επαναληπτικά κριτήρια.

Στο παλιό κλασικό ολοήμερο ή ώρα της μελέτης είναι μόλις ένα 45λεπτο, ούτε για ζήτω δεν φτάνει! (παραμερίζω το γεγονός ότι ακόμα υπολειτουργεί μόνο με ένα τμήμα για τα μικρά αφού η συνάδελφος είναι μια).

Κατά τα άλλα βγαίνει η ηγεσία του υπουργείου και τα βλέπει όλα καλύτερα από πέρσι. Ήθελα να ήξερα πως θα αξιολογηθεί αυτό το "νέο σχολείο" και με τι κριτήρια θα επεκταθεί η λειτουργεία του σε όλα τα υπόλοιπα.

Το βασικό όμως είναι αυτό που έγραψες στο πρώτο κι όλας μήνυμα, kristy, να έχουμε φωνή! Να μην τα δεχόμαστε όλα έτσι αδιαμαρτύρητα!
Η υπομονή είναι αρετή...<br>UHURU!<br>


και ευτυχώς πάντα ανταμοίβεται! ;-)
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες