Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΜΤΠΥ ΣΟΣ

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

ΜΤΠΥ ΣΟΣ

Δημοσίευσηαπό skaradi » 23 Σεπ 2010, 10:43

Καλημέρα σας.Πλήρωσε κανείς ΔΕΗ ή ΟΤΕ με κράτηση ΜΤΠΥ;΄΄Εχει κανείς εμπειρία;
Άβαταρ μέλους
skaradi
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό dimigo » 23 Σεπ 2010, 15:30

Πλήρωσα ΔΕΗ και ΟΤΕ στις αρχές Σεπτεμβρίου. Στον ΟΤΕ έδωσα τον λογαριασμό και την βεβαίωση για το ποσό που παρακράτησα και τα δέχτηκαν χωρίς αντίρρηση. Στη ΔΕΗ, πήγα πρώτα στο λογιστήριο, όπου έδωσα την βεβαίωση και μου έβγαλαν νέο λογαριασμό στον οποίο αφαίρεσαν το ΜΤΠΥ. Με τον νέο λογαριασμό πλήρωσα στο ταμείο....

Και κάτι διαφορετικό για το ίδιο θέμα: Σήμερα επικοινώνησα με τη Vegga spor για να κάνω μια παραγγελία και μου πρότειναν να αυξήσουν τις τιμές τους κατά το ποσό της παρακράτησης και να επιβαρυνθώ εγώ το ΜΤΠΥ. Φυσικά δεν το δέχτηκα, γιατί η εγκύκλιος είναι ξεκάθαρη: η επιβάρυνση του ΜΤΠΥ είναι του προμηθευτή και όχι της Σχολικής Επιτροπής... Προσοχή λοιπόν τι μας χρεώνουν!!
Άβαταρ μέλους
dimigo
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Οκτ 2006, 00:00
Τοποθεσία: Ptolemaida

Δημοσίευσηαπό skaradi » 23 Σεπ 2010, 18:31

Ευχαριστώ για την απάντηση.Η
Τη βεβαίωση την είχες από καποιο υπόδειγμα ή απλή βεβαίωση;
Άβαταρ μέλους
skaradi
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό dimigo » 25 Σεπ 2010, 10:35

... την ανέβασα πριν λίγες μέρες στο site. Ψάξε την και χρησιμοποίησε τα φύλλα που σε βολεύουν. Προσοχή στη συγκεντρωτική, γιατί μπορεί να σε μπερδέψει ο φόρος. Όσο για την απόδοση των κρατήσεων ακούγεται ότι θα τις αποδίδουμε δυο φορές το χρόνο: Δεκέμβριο και Ιούνιο... θα δούμε!
Άβαταρ μέλους
dimigo
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Οκτ 2006, 00:00
Τοποθεσία: Ptolemaida

Δημοσίευσηαπό e-selides » 25 Σεπ 2010, 12:08

e-selides team ©
Άβαταρ μέλους
e-selides
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006, 00:00
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ - Greece

ΜΤΠΥ ΣΟΣ

Δημοσίευσηαπό skaradi » 27 Σεπ 2010, 21:38

Ευχαριστώ πολύ.Είστε αστέρια!
Άβαταρ μέλους
skaradi
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2008, 01:00

ΜΤΠΥ

Δημοσίευσηαπό skaradi » 13 Οκτ 2010, 18:55

Καλησπέρα συνάδελφοι.Ήθελα να ρωτήσω κάτι διευκρινιστικό για το ΜΤΠΥ.Σε όσους κάνουμε την κράτηση θα τους επιστραφεί το ποσό από κάπου; Π.χ εφορία; Για αυτό και χορηγούμε βεβαίωση παρακράτησης; Ρωτώ γιατι πολλοί δ/ντές στα δημοτικά λένε πως φουσκώνουν το τιμολόγιο τοσο όσο είναι το ΜΤΠΥ και δεν κάνουν παρακράτη απο τον εκαστοτε και δε δινουν βεβαιωση .Δηλ αν ένα τιμολογιο είναι 100 ευρώ αντι να πληρώσουν 97 περιπου το ανεβαζουν στα 103 μενουν τα 3 ευρω και τα αποδιδουν στην τραπεζα.Και αναρωτιεμαι οταν γίνει η κατάθεση ή έλεγχος ,ο πάροχος του τιμολογίου πχ βιβλιοπωλης, δεν θα χει προβληματα;
Συγνώμη αν σας ζαλιζω αλλα το δικο μας γραφειο δεν εχει βοηθησει σε αυτο το θεμα καθως είναι ,λεει, ευθύνη μας να βρούμε την ακρη,
Άβαταρ μέλους
skaradi
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2008, 01:00

ΜΤΠΥ SOS

Δημοσίευσηαπό desk » 13 Οκτ 2010, 23:06

ακολουθείστε μια συμβουλή. εφαρμόστε το νόμο. αν κάποιος δεν δέχεται προχωρείστε στον επόμενο. η εφαρμογή του νόμου μας προστατεύει από περίεργα σχόλια του τύπου ¨ο δάσκαλος έφαγε χρήματα κλπ"
ΚΑΘΑΡΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΚΑΘΑΡΑ ΧΕΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
desk
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 20 Φεβ 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό dimigo » 14 Οκτ 2010, 17:42

... οι κρατήσεις βαρύνουν τους προμηθευτές και δεν είναι σωστό να επωμίζονται την κράτηση οι σχολικές επιτροπές. Η συγκεκριμένη κράτηση είναι ένα είδος κοινωνικής πολιτικής των προμηθευτών προς τους δημοσίους υπαλλήλους - συνεργάτες, αφού το ΜΤΠΥ δίνει μέρισμα στους συνταξιούχους. Την βεβαίωση που δίνουμε την χρησιμοποιούν για να μειώσουν το εισόδημά τους και δεν παίρνουν χρήματα πίσω όπως γίνεται με τον φόρο...

Πολλοί συνάδελφοι για να γλιτώσουν την αναζήτηση προμηθευτών, δέχονται να αυξηθεί το τιμολόγιο, όπως αναφέρεις στο παράδειγμα...

Εγώ αντιμετώπισα πρόβλημα με την προμήθεια πετρελαίου θέρμανσης, επειδή σε δυο πρατήρια που τηλεφώνησα μου είπαν ότι δεν δέχονται την συγκεκριμένη εισφορά. Έστειλα mail στο ΜΤΠΥ ([email protected]) και ανέφερα το πρόβλημα. Σας προτείνω να κάνετε κι εσείς το ίδιο. Όσα περισσότερα μηνύματα λάβουν τόσο πιο ζεστά θα δούνε το θέμα.... Γνωστοποιήστε το πρόβλημα και στο γραφείο, δεν είναι κακό.


ΥΓ.: Και κάτι άσχετο με το θέμα: Οι εκπαιδευτικοί που διαχειρίζονται σχολικές επιτροπές είναι οι μοναδικοί υπάλληλοι του δημοσίου τομέα οι οποίοι δεν πληρώνονται ούτε ένα ευρώ για την οικονομική διαχείριση του σχολείου. Για να μην αναφερθώ και στα επιδόματα λάθους μερίδας υπαλλήλων.... Και μη βιαστείτε να μου αναφέρετε το επίδομα του διευθυντή ή του προϊσταμένου, γιατί αυτό δεν έχει σχέση με την συγκεκριμένη εργασία. Η προσφορά μας στις σχολικές επιτροπές σχετίζεται με τους δήμους και θα πρέπει να διεκδικήσουμε αποζημίωση τόσο για τις συνεδριάσεις της ΣΕ όσο και για τη διαχείριση του ταμείου. Αν υπάρχουν κι άλλοι διαχειριστές ΣΕ στο φόρουμ προτείνω να στείλουμε μια επιστολή διαμαρτυρίας στη ΔΟΕ και να ρωτήσουμε την άποψη κι ενός δικηγόρου.
Άβαταρ μέλους
dimigo
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Οκτ 2006, 00:00
Τοποθεσία: Ptolemaida

Δημοσίευσηαπό avramidoud » 21 Οκτ 2010, 21:30

Καλησπέρα συνάδελφοι, επειδή ανέλαβα πρόσφατα το ταμείο του σχολείου και έχουν περάσει πέντε χρόνια από τότε που είχα ξανά την οικονομική διαχείρηση μιας σχολικής μονάδας, δε γνώριζα για το ΜΤΠΥ, ώσπου ενημερώθηκα πρόσφατα γι'αυτό. Έψαξα στο internet να βρω μια άκρη (εγκυκλίους, φόρμες κρατήσεων κλπ), στο πρωτόκολλο αλληλογραφίας του σχολείου δε βρήκα τίποτα, αλλά το θέμα μου είναι ότι δεν είχα ενημέρωση από τον προηγούμενο διευθυντή, ο οποίος στα τιμολόγια που πλήρωσε από τον Ιούνιο που είδα ότι ισχύει ο νόμος δεν έχει κρατήσει το φόρο και έχω ήδη πληρώσει ένα λογαριασμό ΟΤΕ και δυο τιμολόγια χωρίς να ξέρω για την ύπαρξη αυτού του φόρου. Έχει κανείς ιδέα τι μπορώ να κάνω τώρα;
Άβαταρ μέλους
avramidoud
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 28 Φεβ 2010, 01:00

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες