Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΤΑΞΕΩΝ

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΤΑΞΕΩΝ

Δημοσίευσηαπό theodorasapoutzi » 09 Σεπ 2010, 20:28

ΣΤΟΣΧΟΛΕΙΟ ΜΟΥ ΜΙΑ <<ΠΑΛΙΑ >> ΠΑΙΡΝΕΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΣΤΗ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ Α΄ΤΑΞΗ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΦΕΤΟΣ ΦΟΙΤΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ. ΈΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ; ΑΥΡΙΟ ΣΥΝΕΔΡΙΑΖΟΥΜΕ! ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠ' ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ!! ΕΠΕΙΓΟΝ!!!!!!
Άβαταρ μέλους
theodorasapoutzi
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 03 Ιαν 2010, 01:00

Δημοσίευσηαπό jim_sdtv » 09 Σεπ 2010, 20:59

Είναι παράνομο... όπου κι αν το δεις!!!!
Άβαταρ μέλους
jim_sdtv
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 20 Οκτ 2006, 00:00
Τοποθεσία: Ν.Έβρου

Δημοσίευσηαπό mekmekt » 09 Σεπ 2010, 21:13

Είναι παράνομο... όπου κι αν το δεις!!!!


Παράνομο δεν είναι σίγουρα γιατί σε κανένα νόμο δεν υπάρχει κάτι τέτοιο!
Προβλέπεται όμως σε έγγραφο του υπουργείου, και προτείνεται να μην παίρνουν οι συνάδελφοι τις τάξεις με τα παιδιά τους!!!
Στον προγραμματισμό της προπέρσινης χρονιάς το θυμάμαι οτι αναφερόταν, γιατί ο διευθυντής το χρησιμοποίησε αρκετά έντονα για να αποτρέψει συνάδελφο να πάρει το παιδί της!!!!

Εγώ θα θίξω άλλο θέμα όμως. Τι θα πει παίρνει καθε χρόνο πρώτη τάξη???
Αυτό είναι αντιπαιδαγωγικό και οι σύμβουλοι είναι αντίθετοι σ΄αυτό!!!
Ολοι ξέρουμε ότι όλοι επιμένουν στα δύο χρόνια που πρέπει να κρατάμε την κάθε τάξη μας και όχι παραπάνω, ακριβώς το ίδιο ισχύει και για τη μια χρονιά!!!!
Μου το εχει κάνει θεμα προσωπικά η σύμβουλος παλιότερα και γι΄αυτό το αναφέρω, μήπως και βοηθήσει αυτό την κατάσταση!!!

Εύχομαι καλό μοίρασμα και κυρίως με ηρεμία και συναδελφικότητα!!!
Άβαταρ μέλους
mekmekt
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 01:00
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη

ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΤΑΞΕΩΝ

Δημοσίευσηαπό theodorasapoutzi » 09 Σεπ 2010, 22:07

ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ Ά - ΄Β ΤΑΞΗ ΓΙΑ 8 ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ. ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΙΝΑΙ 6ΘΕΣΙΟ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΠΕΦΤΕΙ Η ΣΤ΄ ΜΕΝΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΚΑΙ Η Γ΄ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΠΑΙΡΝΑ. ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΑΛΛΗ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΔΑΣΚΑΛΑ . ΔΕ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ Η ΣΤ΄ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΈΧΩ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ. ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ Ε΄ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΙΧΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ!!!ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΑΣΧΗΜΑ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΩΝ ΤΑΞΕΩΝ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΟΙΤΑΕΙ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΥΠΟΨΗ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ. ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΝΑ ΛΕΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΑΞΙΟΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΡΑΤΑΕΙ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ ; ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ : ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΑΣ . ΕΚΑΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ. ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΑΝ ΑΛΛΑΞΩ ΣΧΟΛΕΙΟ ΘΑ ΦΡΟΝΤΙΣΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ . ΤΙ ΦΤΑΙΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ; ΠΡΕΠΕΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΑΣ; ΚΑΙ ΟΙ ΑΓΑΜΟΙ Ή ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΑΤΥΧΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΕΩΝΟΝΤΑΙ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΤΑΞΕΙΣ;
Άβαταρ μέλους
theodorasapoutzi
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 03 Ιαν 2010, 01:00

Δημοσίευσηαπό jim_sdtv » 09 Σεπ 2010, 23:24

Καμία ή κανένας σχολικός σύμβουλος δε θα δεχτεί δασκάλα ή δάσκαλος να έχει το παιδί του/της στη τάξη!!!! Έτυχε περίπτωση -που γνωρίζω- να ξαναμοιραστούν τάξεις εξαιτίας καταγγελίας από γονέα...

Στην περίπτωση του 6θεσιου δε μπορεί να υπάρξει καμία εξαίρεση...

Για το άλλο... είναι εντάξει η δασκάλα αν παίρνει μία χρονιά πρώτη και μετά δευτέρα. Στη συνέχεια γυρίζει πάλι πρώτη κ.τ.λ.

Σ` αυτό δε μπορείς να πεις και πολλά!!!
Άβαταρ μέλους
jim_sdtv
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 20 Οκτ 2006, 00:00
Τοποθεσία: Ν.Έβρου

Δημοσίευσηαπό marialypaki » 10 Σεπ 2010, 10:01

Ως μαθήτρια δημοτικού είχα δασκάλα τη θεία μου. Πάντα έπρεπε να είμαι το καλό παιδί, η καλή μαθήτρια για μην την εκθέσω. Του χρόνου ο γιος μου θα πάει Α΄ δημοτικού και θα τον γράψω σε άλλο σχολείο από αυτό που διδάσκω. Θέλω να αισθάνεται ελεύθερος και ανεξάρτητος, να είναι ο εαυτός του και όχι ο γιος της δασκάλας!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
marialypaki
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 19 Μαρ 2007, 01:00

Re: ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΤΑΞΕΩΝ

Δημοσίευσηαπό fofi » 11 Σεπ 2010, 14:50

ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ "ΣΟΥ ΠΕΦΤΕΙ"?ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΨΗ?ΔΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΠΟΙΑ ΤΑΞΗ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ?ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΗ ΚΑΙ 3Η ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΟΥ.ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 3 ΧΡΟΝΙΕΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΠΕΣΕ ΤΑΞΗ.ΕΙΠΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΑΜΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ Κ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΤΑΞΗ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ.ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΗΘΕΛΑΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΑΞΗ ΚΛΗΡΩΣΗ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑΣ!ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΑΣΚΑΛΟΙ Κ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ.-
Άβαταρ μέλους
fofi
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 10 Σεπ 2008, 00:00

κατανομη ταξεων

Δημοσίευσηαπό betami » 21 Ιουν 2011, 23:49

Που οριζεται τελικα πως πρεπει να κατανεμονται οι ταξεις????
Υπαρχει καποιος νομος???? Μου ειπαν για τον 201/98 αλλα δε βρηκα κατι σχετικο. Ειμαι στο σχολειο 8 χρονια και ηρθαν περσυ και φετος 2 συναδελφοι οι οποιοι ειναι 2 χρονια παλαιοτεροι απο μενα, με αποτελεσμα να διαλεγουν πριν απο μενα και εγω να παιρνω οτι περισσευει!!!! Υπαρχει καποια λογικη σ' αυτο??? Εγω προυπηρχα στο σχολειο για 6 χρονια!!!!
Άβαταρ μέλους
betami
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό parastak » 22 Ιουν 2011, 14:46

Για τον τρόπο κατανομής των τάξεων δεν υπάρχει σχετική εγκύκλιος αλλά αποφασίζει ο Σύλλογος Διδασκόντων για αυτόν. Στα περισσότερα σχολεία, απ'ό,τι ξέρω ισχύει η αρχαιότητα.
Άβαταρ μέλους
parastak
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 23 Σεπ 2009, 00:00


Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες