Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΠΑΡΑΣΤΑΤΩΝ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗ ΣΗΜΑΙΑ

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΠΑΡΑΣΤΑΤΩΝ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗ ΣΗΜΑΙΑ

Δημοσίευσηαπό gataki76 » 19 Μαρ 2010, 17:13

ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΠΑΡΑΤΑΣΣΟΝΤΑΙ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΗΜΑΙΟΦΟΡΟ.(ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΚΑ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΘΑΡΑ ΔΕΚΑΡΙΑ).ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Άβαταρ μέλους
gataki76
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 17 Αύγ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό aggelakarakosta » 19 Μαρ 2010, 22:20

Στο δικό μου σχολείο έγινε κλήρωση από την αρχή της χρονιάς και για τις δύο παρελάσεις για τη θέση των παραστατών.
Δεν ξέρω αν αυτό ισχύει γενικότερα.
Άβαταρ μέλους
aggelakarakosta
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 26 Φεβ 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό dimigo » 20 Μαρ 2010, 10:39

... απ' ότι ξέρω, δεν προβλέπεται κάτι σχετικά με τις θέσεις των παραστατών: Όλες έχουν την ίδια αξία. Μια καλή λύση είναι και η "αισθητική" του τμήματος, ανάλογα με τον αριθμό αγοριών κοριτσιών...
Άβαταρ μέλους
dimigo
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Οκτ 2006, 00:00
Τοποθεσία: Ptolemaida

Δημοσίευσηαπό mekmekt » 20 Μαρ 2010, 13:33

Καταρχάς να ρωτήσω τον/gataki 76 είναι συνάδελφος ή γονιός;

Γιατί αν είναι γονιός συγγνώμη αλλά δεν είναι τοσο ουσιώδες αυτό με το οποίο ασχολείται!!!!!
Η αξία ενος παιδιου δεν φαινεται από την θέση που έχει σαν παραστάτης στην παρέλαση, αλλά από την πορεία του στην ζωή του!!!!!

Αν είναι συνάδελφος/ισσα, έχω να πω ότι είναι θέμα του γυμναστή να βαλει τα παιδιά σε θεσεις!!!
Επίσης συμφωνώ και με την άποψη του/της dimigo για ομοιομορφία και αισθητική διαταξη αγοριών κοριτσιών!!!!
Αν πάλι θέλετε να μην "αδικήσετε"κανενα παιδί βάλτε κληρωση!!!
(το θεωρώ όμως ανούσιο και περιττό να ασχοληθεί κάποιος μ΄αυτό το θεμα!!!)
Άβαταρ μέλους
mekmekt
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 01:00
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gataki76 » 20 Μαρ 2010, 19:00

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΑΝΟΥΣΙΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΘΕΛΗΣΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.ΤΟ Ο,ΤΙ ΘΥΜΩΣΑΝ ΚΑΙ ΓΟΝΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΠΟΣΟ ΕΓΩΙΣΤΙΚΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΟΛΟΙ ΧΑΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ.ΤΟ ΠΙΟ ΑΣΧΗΜΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΑΝ ΑΥΤΟ.ΚΡΙΜΑ...
Άβαταρ μέλους
gataki76
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 17 Αύγ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό vegos » 21 Μαρ 2010, 02:23

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΘΡΕΠΤΗΣ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ. ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΑΝΟΥΣΙΑ.ΑΦΟΥ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΑΡΙΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ , ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΙΣΩ. ΕΓΩ ΘΑ ΤΑ ΕΒΑΖΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΙΣΘΗΤΙΚΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΔΙΝΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ ΓΙΑ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ. ΑΛΛΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΟΥΣΙΑ. ΤΟ ΠΡΑΣΑ ΚΙ ΕΓΩ ΦΕΤΟΣ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΕ ΤΗ ΣΗΜΑΙΑ . ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ Μ΄ΑΥΤΗ, ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ. ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΠΟΥ ΟΡΙΖΕΙ Η ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ.ΕΛΕΟΣ... Η ΣΗΜΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝ?
Άβαταρ μέλους
vegos
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 08 Δεκ 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό dimigo » 21 Μαρ 2010, 11:31

Βασικός κανόνας: ...μη γράφετε με κεφαλαία στα forum, είναι σαν να ουρλιάζετε...
Άβαταρ μέλους
dimigo
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Οκτ 2006, 00:00
Τοποθεσία: Ptolemaida

Re: ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΠΑΡΑΣΤΑΤΩΝ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗ ΣΗΜΑΙΑ

Δημοσίευσηαπό desk » 14 Απρ 2010, 16:44

ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΠΑΡΑΤΑΣΣΟΝΤΑΙ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΗΜΑΙΟΦΟΡΟ.(ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΚΑ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΘΑΡΑ ΔΕΚΑΡΙΑ).ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Αν και καθυστερημένα μια καλή λύση είναι ο ορισμός των θέσεων από πριν. Έτσι αφού ο σημαιοφόρος βγαίνει με κλήρωση (αν όλοι έχουν 10) τότε με τη σειρά κλήρωσης, ο καθένας καταλαμβάνει τη θέση.
Μια άλλη λύση και ίσως πιο σωστή, είναι αυτή τη δουλειά να την κάνει ο γυμναστής που είναι ο αρμοδιότερος για τη συγκρότηση του τμήματος παρέλασης και τελειώνει εδώ κάθε προστριβή μεταξύ των διεκδικητών.
Άβαταρ μέλους
desk
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 20 Φεβ 2007, 01:00

Re: ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΠΑΡΑΣΤΑΤΩΝ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗ ΣΗΜΑΙΑ

Δημοσίευσηαπό irinivasia » 19 Μαρ 2013, 21:35

gataki76 έγραψε:ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΠΑΡΑΤΑΣΣΟΝΤΑΙ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΗΜΑΙΟΦΟΡΟ.(ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΚΑ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΘΑΡΑ ΔΕΚΑΡΙΑ).ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!


Τί γίνεται όμως στην περίπτωση που παραστάτρια με βαθμό καθαρό δεκάρι μπαίνει στην πίσω τριάδα ενώ οι υπόλοιποι παραστάτες μπροστά και πίσω δεν έχουν λάβει καθαρό δεκάρι (είχαν και 9 άρια στα τρίμηνα).Δεν αδικείται η μαθήτρια αυτή; Δεν πρέπει να μπαίνουν πρώτα μπροστά οι παραστάτες με τα καθαρά δεκάρια και μόνο εφόσων δεν αρκούν να μπαίνουν και 9άρια;
Άβαταρ μέλους
irinivasia
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 19 Μαρ 2013, 21:06

Re: ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΠΑΡΑΣΤΑΤΩΝ ΓΥΡΩ ΑΠΟ Τ- Η ΣΗΜΑΙΑ

Δημοσίευσηαπό gkotrotsio » 21 Μαρ 2013, 18:22

Στο δικό μας σχολείο ορίζονται με κλήρωση πρώτα οι σημαιοφόροι κι έπειτα οι παραστάτες(σε περίπτωση ισοβαθμίας φυσικά). Όλοι οι μαθητές είναι παρόντες στη διαδικασία,καθώς επίσης κι ένας εκπρόσωπος από το σύλλογο γονέων.Κάθε φορά που κληρώνεται ένας μαθητής επιλέγει σε ποια θέση θέλει να είναι και ποια χρονική περίοδο(28η ή 25η). Έτσι -ευτυχώς- δε διαμαρτύρεται κανένας! Και κάτι ακόμη... Επειδή εκτός από δασκάλα είμαι και μαμά, αντιμετώπισα πολύ έντονο πρόβλημα με την κόρη μου στην Ε΄τάξη, παρόλο που στο σπίτι μας δεν ασχοληθήκαμε ποτέ με το συγκεκριμένο θέμα! Το τμήμα της είχε πολλούς άριστους μαθητές με έντονο ανταγωνισμό μεταξύ τους, που την επηρρέασαν πολύ.Να μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για παιδιά...
Άβαταρ μέλους
gkotrotsio
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 08 Σεπ 2007, 00:00

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες