Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό stefoup » 14 Ιαν 2012, 00:33

ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΑΣ ΟΤΑΝ ΛΕΙΠΕΙ ΣΥΝΝΑΔΕΛΦΟΣ ΠΟΥ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΣΑΣ ΩΡΑ?ΕΠΙΣΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΟΤΑΝ ΛΕΙΠΕΙ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ?
Άβαταρ μέλους
stefoup
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 12 Οκτ 2011, 00:00

Δημοσίευσηαπό kristy » 14 Ιαν 2012, 22:08

αν λείπει ειδικότητα μοιράζονται τα παιδιά. αν λέιπει δάσκαλος, μοιράζονται, εκτός αν έχει πολυήμερη άδεια. μετά την τρίτη ημέρα μπαίνουμε οι δάσκαλοι εκ περιτροπής και μοιράζεται εκάστοτε το κάθε τμήμα.
Άβαταρ μέλους
kristy
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 30 Οκτ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό nickbouk » 15 Ιαν 2012, 17:41

ο/η stefoup μάλλον δεν είναι συνάδελφος διαφορετικά θα είχε κάποια σχετική περίπτωση στα σχολεία που θα είχε εργαστεί.

Αγαπητέ/η Kristy αυτό με το μοίρασμα των παιδιών δεν το βρίσκω και πολύ σωστό, γνωρίζω όμως ότι εφαρμόζεται σε πολλά σχολεία. Ευτυχώς στο δικό μου δεν εφαρμόζεται ποτέ. Σε εμάς μπαίνει ο δ/ντής και όποιος δάσκαλος έχει κενό. Αυτό που γράφεις για την απουσία ειδικότητας - αν κατάλαβα καλά - το βρίσκω γελοίο. Δηλαδή αντί να κράτήσει τα παιδιά ο δ/λος της τάξης την ώρα της απουσίας γυμναστή/μουσικού/αγγλικών, τα μοιράζετε σε άλλες τάξεις για να κάνει ο δ/λος το κενό του; Super σας βρίσκω.
Άβαταρ μέλους
nickbouk
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό tseagori » 17 Ιαν 2012, 19:35

ΑΓΑΠΗΤΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕ ΑΝΑΜΟΡΦΩΜΕΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ , ΓΙ ΑΥΤΟ ΣΧΟΛΙΑΖΕΙΣ . ΕΛΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ 7ΩΡΟ ΜΕ ΕΝΑ ΚΕΝΟ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ!!ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΙΡΑΣΕΙΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ .ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΙΝΑΙ 16ΘΕΣΙΟ ΟΠΩς ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΛΕΙΠΟΥΝ 2-3 ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΩΤΟΜΠΕΙ Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ;;ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ, ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΙΝΟΤΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΣΥ ΚΑΙ ΜΑΣ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ ΝΑ ΧΩΡΙΣΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.
Άβαταρ μέλους
tseagori
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό kristy » 18 Ιαν 2012, 17:42

αγαπητέ/η nickbouk, αν είσαι συνάδερφος παραβλέπεις νομίζω το διδακτικό μας ωράριο. όταν μπαίνεις και απασχολείς παιδιά καταστρατηγείς το διδακτικό σου ωράριο, όχι το εργασιακό. από την άλλη έχετε ένα πλεονέκτημα στο σχολείο σας. έναν διευθυντή που δίνει το καλό παράδειγμα. όσο για το πόσο απαράδεκτο είναι να χωριστούν τα παιδιά...πρώτον δε νομίζω πως τα παιδιά παθαίνουν κάτι, όταν το χώρισμα γίνεται με προσοχή και ευσυνειδησία. στα σχολεία πάντως που τελειώνουν 2 η ώρα οι ειδικότητες λείπουν συνεχώς και η νοοτροπία αυτή "βοηθάει" τους αποπάνω να δίνουν λύσεις εις βάρος μας και ξέρεις έχουμε πολλά χρόνια ακόμα για να αντέξουμε. αν τόσα χρόνια δεν τους διευκολύναμε τόσο, ίσως και να μην είχαμε φτάσει σε αυτό το χάλι.
Άβαταρ μέλους
kristy
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 30 Οκτ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό dimigo » 18 Ιαν 2012, 20:38

... επειδή βλέπω ότι είναι αρκετοί αυτοί που λένε όχι στη μια λύση (συγχώνευση τμημάτων) κι όχι στην άλλη (απασχόληση από διαθέσιμο εκπαιδευτικό) και με δεδομένο (νομοθεσία) ότι κανένα παιδί δεν αποχωρεί από το σχολείο πριν την προκαθορισμένη ώρα (14:00 για τα σχολεία ΕΑΕΠ) περιμένω να δω και προτάσεις αν όχι για τη δημιουργική απασχόληση των παιδιών τουλάχιστον για την ασφαλή διαμονή τους στο σχολείο....

Όλοι μπορούμε να κρίνουμε μια κατάσταση, μπορούμε όμως να δίνουμε λύσεις;

Θυμίζω ότι ο τρόπος αναπλήρωσης εκπαιδευτικού που απουσιάζει αποφασίζεται στην αρχή της χρονιάς σε συνεδρίαση του συλλόγου διδασκόντων. Βασικό κριτήριο αποτελεί η ασφάλεια των παιδιών και σε περίπτωση που δεν βρεθεί λύση ο διευθυντής μπορεί να αναθέσει την απασχόληση σε διαθέσιμο εκπαιδευτικό (καθηκοντολόγιο). Η πρόταση της ΔΟΕ είναι κανένας εκπαιδευτικός να μη μπαίνει στην τάξη αν δεν έχει πάρει γραπτή εντολή κλπ κλπ ...

Δεν θέλω να επεκταθώ περισσότερο στο τι ισχύει με βάση τη νομοθεσία ή τις συνδικαλιστικές θέσεις αλλά θα κλείσω με μια βασική παρατήρηση: θα πρέπει το σχολείο να είναι το δεύτερο σπίτι μας και ο σύλλογος διδασκόντων η δεύτερη οικογένειά μας. Για μια αρμονική συνεργασία θα πρέπει όλοι να προσφέρουμε και να κάνουμε και τις απαραίτητες υποχωρήσεις. Ο διευθυντής ως αρχηγός αυτής της οικογένειας που λέγεται σχολείο μπαίνει μπροστά δίνοντας το παράδειγμα και οι άλλοι ακολουθούν.... και αν κάποια στιγμή αισθανόμαστε ριγμένοι το λέμε και αν είναι έτσι κάποια άλλη φορά μπορεί να ευνοηθούμε ...

Υ.Γ.: Στην Β/θμια βλέπω ότι αφήνουν τα παιδιά ελεύθερα και πολλές φορές κόβουν βόλτες ακόμη κι εκτός σχολείου. Αυτό είναι απαράδεκτο κι επικίνδυνο. Ελπίζω στις προτάσεις σας να μην υπάρχουν τέτοιες λύσεις!
Άβαταρ μέλους
dimigo
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Οκτ 2006, 00:00
Τοποθεσία: Ptolemaida

Δημοσίευσηαπό kristy » 18 Ιαν 2012, 22:12

λύσεις; ποιος δεν έδωσε λύσεις; μήπως τελικά η νομοθεσία θα έπρεπε να προβλέπει; ή μήπως η νομοθεσία θα έπρεπε να είναι πιο δίκαιη; οι νόμοι γίνονται από τους ανθρώπους για τους ανθρώπους. τα λάθη διορθώνονται όταν οι αρμόδιοι ξέρουν να ακούν.
Άβαταρ μέλους
kristy
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 30 Οκτ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό stefoup » 21 Ιαν 2012, 16:23

nickbouk ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΜΟΥ.ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΟΤΑΝ ΕΛΕΙΠΕ ΣΥΝ. 'Η΄ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΑΣ ΚΑΛΥΠΤΕ Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ-ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΜΠΑΙΝΑΜΕ ΕΜΕΙΣ- ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΑΛΛΑΞΑΜΕ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΠΟΥΣΙΑΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ.ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΑΣ ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΕΦΟΡΜΟΖΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ?
Άβαταρ μέλους
stefoup
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 12 Οκτ 2011, 00:00

Δημοσίευσηαπό skoulina » 11 Φεβ 2012, 19:55

Το ζήτημα είναι περίπλοκο και η νομοθεσία δεν είναι ξεκάθαρη! Σίγουρα το να μοιράζουμε τα παιδιά δεν είναι και το καλύτερο, όχι τόσο για τα παιδιά, όσο για το δάσκαλο που τα υποδέχεται στην τάξη του και πρέπει να κάνει μάθημα με άλλα 5 - 6 παιδιά στην πλάτη του που δεν έχουν αντικείμενο και - τις περισσότερες φορές - κάνουν φασαρία. Από την άλλη, όταν έχω 1 κενό για να διορθώσω, να βγάλω τις φωτοτυπίες μου, να κάνω τον προγραμματισμό μου, να ξεκουραστώ βρε αδερφέ, σε καμία περίπτωση δεν μπαίνω στην τάξη να αναπληρώσω συνάδελφο! Ας μπει ο διευθυντής, ας μοιραστούν ή ας ζητήσει δάσκαλο από τη διεύθυνση,αν η απουσία είναι μεγαλύτερη της μιας ημέρας. Μας έχουν καταρρακώσει τους μισθούς μας, βάλανε πιο πολλή δουλειά στην πλάτη μας, ας μη δεχτούμε να μας καταστρατηγήσουν και τα βασικά μας εργασιακά δικαιώματα! Ούτως ή άλλως, αυτό το θέμα αποφασίζεται στην αρχή της χρονιάς από το σύλλογο διδασκόντων, οπότε ο καθένας ας προσέχει τι ψηφίζει και σε τι συμφωνεί!
Άβαταρ μέλους
skoulina
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό nickbouk » 20 Φεβ 2012, 00:16

Όλων οι απαντήσεις εμπεριέχουν ψύγματα της αλήθειας, της πραγματικότητας:

"....... ο σύλλογος διδασκόντων είναι η δεύτερη οικογένειά μας.... ο διευθυντής πρέπει να μπαίνει μπροστά....."

"......όταν έχω 1 κενό για να διορθώσω, να βγάλω τις φωτοτυπίες μου, να κάνω τον προγραμματισμό μου, να ξεκουραστώ βρε αδερφέ....."

".....ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΑΛΛΑΞΑΜΕ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΠΟΥΣΙΑΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ....."

"....ο τρόπος αναπλήρωσης εκπαιδευτικού που απουσιάζει αποφασίζεται στην αρχή της χρονιάς σε συνεδρίαση του συλλόγου διδασκόντων. Βασικό κριτήριο αποτελεί η ασφάλεια των παιδιών και σε περίπτωση που δεν βρεθεί λύση ο διευθυντής μπορεί να αναθέσει την απασχόληση σε διαθέσιμο εκπαιδευτικό (καθηκοντολόγιο)....."

"........από την άλλη έχετε ένα πλεονέκτημα στο σχολείο σας. έναν διευθυντή που δίνει το καλό παράδειγμα......"

"......ΑΓΑΠΗΤΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕ ΑΝΑΜΟΡΦΩΜΕΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ...."

Όλα τα παραπάνω ισχύουν. Η ΟΥΣΙΑ:
ΠΟΛΕΜΑΜΕ καθημερινά με ίδια μέσα και κυριολεκτώ στο ρήμα που επέλεξα να γράψω με κεφαλαία. Ο ΝΟΜΟΘΕΤΗΣ είναι μάγκας Έλληνας και επίτηδες άφησε στις κείμενες διατάξεις πολλά παραθυράκια και ασάφειες όσον αφορά την αναπλήρωση απόντος εκπ/κού. Κοινώς ΠΙΑΣΤ' ΑΥΓΟ ΚΑΙ ΚΟΥΡΕΦ' ΤΟ.
Από την άλλη έχουμε να κάνουμε με παιδιά και όχι με εμπορεύματα, λογιστικά βιβλία ή τραπεζοκαθίσματα, αν με αντιλαμβάνεστε. Με τα ΙΔΙΑ μέσα που διαθέτετε, την άποψή σας και την πυγμή σας διεκδικήστε το καλύτερο για εσάς και τους μαθητές του σχολείου σας. Και μην ξεχνάτε: η ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ και η ΓΝΩΣΗ είναι δύναμη.

Και μην ακούω για "καταρράκωση μισθών". Δε χωρούν τέτοια στην τάξη. Την αξιοπρέπειά σας προσέξτε να μη σας καταρρακώνουν.
Άβαταρ μέλους
nickbouk
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009, 00:00


Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες