Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

εφημερίες τριτέκνων

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

εφημερίες τριτέκνων

Δημοσίευσηαπό melinakot » 18 Σεπ 2011, 09:30

Συνάδελφοι, μήπως κάποιος γνωρίζει αν δικαιούται να εξαιρεθεί των εφημεριών τρίτεκνη εκπαιδευτικός; Είχα διαβάσει στο διαδίκτυο πριν 2 χρόνια ότι αν υπηρετεί σε 12/θέσιο και άνω σχολείο μπορεί να μην κάνει εφημερία, με τη σύμφωνη γνώμη του Συλλόγου Διδασκόντων, δε θυμάμαι όμως πού και τώρα δεν το βρίσκω. Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει;
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
melinakot
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό dimigo » 18 Σεπ 2011, 11:07

... υπάρχει διάταξη που προβλέπει κάποιες απαλλαγές των πολύτεκνων (με τέσσερα παιδιά και πάνω κι εφόσον φοιτούν στις δυο πρώτες βαθμίδες της εκπαίδευσης) και όχι των τρίτεκνων...
Άβαταρ μέλους
dimigo
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Οκτ 2006, 00:00
Τοποθεσία: Ptolemaida

Δημοσίευσηαπό melinakot » 18 Σεπ 2011, 17:12

Ευχαριστώ για την απάντηση, όμως υπάρχει σίγουρα κάτι γιατί το είχα διαβάσει...
Άβαταρ μέλους
melinakot
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό Spyridoula » 18 Σεπ 2011, 20:46

Απ' ό,τι ξέρω, επειδή παλιότερα υπήρξε ανάλογο θέμα-πρόβλημα στην περιοχή μου με πολύτεκνο συνάδελφο, υπάρχει κάποια διάταξη σχετικά με εφημερίες-γιορτές κλπ. γι' αυτούς (δεν ξέρω για τους τρίτεκνους), η οποία όμως λέει ότι "όπου είναι δυνατόν".
Άβαταρ μέλους
Spyridoula
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό dimigo » 19 Σεπ 2011, 16:44

Φ.350 / 12 / 59201 / Δ1/ 7 - 5 - 2008

ΘΕΜΑ: «Απαλλαγή πολύτεκνων εκπαιδευτικών από εξωδιδακτικές εργασίες»

Με αφορμή ερωτήματα που μας υποβλήθηκαν σχετικά με το ωράριο των πολύτεκνων εκπαιδευτικών της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης και λαμβάνοντας υπόψη τις ιδιαιτερότητες της βαθμίδας ( αντιστοιχία ενός εκπαιδευτικού ανά τμήμα, μονοθέσια και ολιγοθέσια δημοτικά σχολεία και νηπιαγωγεία κ.λ.π. ) παρέχονται εφεξής στους πολύτεκνους εκπαιδευτικούς που υπηρετούν στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση οι εξής διευκολύνσεις –απαλλαγές:
1. Στους πολύτεκνους εκπαιδευτικούς που υπηρετούν σε σχολεία Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης οργανικότητας άνω του έξι (6), παρέχεται συνεχές ωράριο διδασκαλίας και απαλλαγή από την οργάνωση εορταστικών, αθλητικών, πολιτιστικών εκδηλώσεων και περιπάτων. Η απαλλαγή αυτή όμως δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι οι πολύτεκνοι εκπαιδευτικοί δεν εμφανίζονται καθόλου στο σχολείο. Αντίθετα, η παραμονή τους στο σχολείο για χρόνο ίσο με το διδακτικό τους ωράριο είναι υποχρεωτική, όταν πρόκειται να εκτελέσουν συγκεκριμένο έργο που τους ανατίθεται από τα όργανα διοίκησης του σχολείου. Επιπλέον απαλλάσσονται και από τις ακόλουθες εξωδιδακτικές εργασίες: τήρηση βιβλίων του σχολείου, εκτέλεση διοικητικών εργασιών, εφημερίες, καθήκοντα υπευθύνου βιβλιοθήκης. Δεν απαλλάσσονται όμως από τις εξωδιδακτικές εργασίες που έχουν άμεση σχέση με τα διδακτικά τους καθήκοντα ( υποχρέωση ενημέρωσης γονέων και παράδοση βαθμολογίας ).
2. Στους πολύτεκνους εκπαιδευτικούς που υπηρετούν σε σχολεία Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης οργανικότητας έξι (6) και κάτω, παρέχεται συνεχές ωράριο διδασκαλίας και απαλλαγή από τις ανωτέρω εξωδιδακτικές εργασίες, όπου αυτό είναι δυνατό χωρίς να παρακωλύεται η ομαλή λειτουργία των σχολείων.


Οι παραπάνω διευκολύνσεις παρέχονται στους πολύτεκνους εκπαιδευτικούς μέχρι τα παιδιά τους να αποφοιτήσουν από τη δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.

Ο ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ



ΑΝΔΡΕΑΣ Θ. ΛΥΚΟΥΡΕΝΤΖΟΣ
Άβαταρ μέλους
dimigo
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Οκτ 2006, 00:00
Τοποθεσία: Ptolemaida

Απαλλαγή πολυτέκνων

Δημοσίευσηαπό GES » 21 Σεπ 2011, 15:50

Καλησπέρα σε όλους,
σχετικά με το θέμα της απαλλαγής πολυτέκνων από τις εφημερίες ισχύει καινούργια εγκύκλιος που λέει τα εξής:

Δημητρακόπουλος Γιώργος – Αναπληρωματικός Αιρετός Κ.Υ.Σ.Π.Ε. (Οκτώβριος 2010)

Απαλλαγή πολυτέκνων από εξωδιδακτικές εργασίες
1)Στους πολυτέκνους εκπαιδευτικούς (4 και πάνω παιδιά) που υπηρετούν σε 6/θέσια
και άνω σχολεία παρέχεται συνεχές ωράριο διδασκαλίας και απαλλαγή από την
οργάνωση εορταστικών, αθλητικών, πολιτιστικών εκδηλώσεων και περιπάτων.
Επιπλέον, απαλλάσσονται και από τις ακόλουθες εξωδιδακτικές εργασίες: τήρηση
βιβλίων του σχολείου, εκτέλεση διοικητικών εργασιών, εφηερίες, καθήκοντα
υπεύθυνου βιβλιοθήκης..
2)Στους πολυτέκνους εκπαιδευτικούς που υπηρετούν σε 6/θέσια και κάτω σχολεία
παρέχεται συνεχές ωράριο διδασκαλίας και απαλλαγή από τις ανωτέρω εξωδιδακτικές
εργασίες, όπου αυτό είναι δυνατό, χωρίς να παρακωλύεται η ομαλή λειτουργία
των σχολείων.
ΠΡΟΣΟΧΗ:
Οι παραπάνω διευκολύνσεις παρέχονται στους πολυτέκνους εκπαιδευτικούς μέχρι τα
παιδιά τους να αποφοιτήσουν από τη ∆ευτεροβάθμια εκπαίδευση Φ.350/12/69201/∆1/7A05A
08, εγκύκλιο του Υπ.Π.∆.Β.Μ.Θ.). Με νεότερο έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας (αρ. πρωτ.
139629/∆1/10A11A09) διευκρινίζεται ότι τις διευκολύνσεις αυτές δικαιούνται οι πολύτεκνοι
εκπαιδευτικοί των οποίων και τα τέσσερα παιδιά φοιτούν στις δύο πρώτες βαθμίδες της
εκπαίδευσης (Α/θμιας και Β/θμιας).
[ue8][/ue8]
Άβαταρ μέλους
GES
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 01 Δεκ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό mekmekt » 21 Σεπ 2011, 19:45

Aυτά νομίζω ισχύουν για τους πολύτεκνους, για τους τρίτεκνους δεν ισχύει κάτι αντίστοιχο. το ξέρω γιατί πέρσι έγινε θέμα στο σχολείο μου για συνάδελφο τρίτεκνο.
Άβαταρ μέλους
mekmekt
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 01:00
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη

Re: εφημερίες τριτέκνων

Δημοσίευσηαπό bastardgrin » 11 Ιούλ 2023, 10:27

Η δημοσίευση βρίσκεται προς έγκριση Η δημοσίευση βρίσκεται προς έγκριση

Πιστεύω ότι υπάρχει πρόβλεψη για εφημερίες κ.λπ. για αυτούς (δεν ξέρω για τα τρίτεκνα), αλλά υποδηλώνει ότι «όπου είναι δυνατόν» γιατί παρόμοιο θέμα-πρόβλημαcoreball παρουσιάστηκε στην περιοχή μου με έναν συνάδελφο που έχει πολλά παιδιά.
Άβαταρ μέλους
bastardgrin
 
Δημοσιεύσεις: 0
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2023, 06:34


Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες