Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Ίδια τάξη για 3η χρονιά

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

Ίδια τάξη για 3η χρονιά

Δημοσίευσηαπό Spyridoula » 09 Σεπ 2011, 17:30

Αγαπητοί συνάδελφοι, καλή χρονιά! Θα ήθελα να με βοηθήσετε στο εξής: Στο σχολείο που υπηρετώ (οργανικά) χωρίσαμε τάξεις τον Ιούνιο και πήρα, με τη σύμφωνη προφορική γνώμη του συμβούλου, την ίδια τάξη για 3η συνεχόμενη χρονιά. Σήμερα όμως, κυριολεκτικά στο "παρά πέντε", ο διευθυντής με κάλεσε για να μου πει ότι μετά από ενόχληση προς το σύμβουλο κάποιων γονέων, υπάρχει πρόβλημα και δεν μπορώ να συνεχίσω την τάξη μου. Στο συγκεκριμένο σχολείο, πρέπει να πω, υπάρχει τεράστιο πρόβλημα με τους γονείς, το οποίο δημιουργείται από τα κουτσομπολιά κάποιων συναδέλφων του σχολείου προς εμάς τους υπόλοιπους. Είμαι απολύτως βέβαιη ότι το θέμα κινήθηκε από κάποιον από αυτούς προκειμένου να αναλάβει το τμήμα μου, το οποίο έχει πολύ καλό υλικό μαθητών, σε αντίθεση με κάποια άλλα τμήματα που έχουν παιδιά με προβληματική συμπεριφορά. Γι' αυτούς τους λόγους λοιπόν, κυρίως, αντέδρασα και είπα ότι εγώ δεν αλλάζω επ'ουδενί τάξη.
Θα ήθελα, σας παρακαλώ θερμά, να μου πει κάποιος, σε περίπτωση που δε λυθεί το πρόβλημα διαφορετικά και κληθεί να αποφασίσει ο σύλλογος διδασκόντων, ο διευθυντής και ο σχολικός σύμβουλος, ποιος τελικά απ' αυτούς αποφασίζει (και επομένως είμαι υποχρεωμένη να πειθαρχήσω), σύμφωνα με το νόμο; Γνωρίζω ότι ο νόμος προβλέπει ότι θα πρέπει να αποφεύγεται η ίδια τάξη για 3η συνεχόμενη χρονιά, όμως στην περιφέρειά μου (στην οποία είναι ο ίδιος σχολικός σύμβουλος) συχνά συμβαίνει. Οπότε σκέφτομαι, αν έχω δίκιο, να το κυνηγήσω το θέμα, αφού δεν μπορεί ο νόμος να ισχύει ή να καταστρατηγείται κατά το προσωπικό μας συμφέρον.
Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Spyridoula
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό SBARNIARHS » 10 Σεπ 2011, 12:06

Καλημέρα, για να πάρεις τρίτη συνεχόμενη χρονιά το ίδιο τμήμα χρειάζεται απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων για την οποία θα συνταχτεί και πρακτικό στο οποίο θα εξηγούνται οι παιδαγωγικοι λόγοι που επιβάλλουν κάτι τέτοιο. Επίσης χρειάζεται η σύμφωνη γνώμη του συμβούλου.
Εγώ προσωπικά είμαι αντίθετος με την ιδέα να παίρνει κάποιος συνάδελφος για τρίτη φορά το τμήμα του. Επειδή όμως δεν γνωρίζω τι συμβαίνει στο σχολείο σου η διαδικασία είναι η παραπάνω που σου περιέγραψα. Αν πιστεύεις ότι ο Σύλλογος θα συμφωνήσει στο αίτημά σου και ο σύμβουλος είναι υπέρ, προσπάθησέ το.
Άβαταρ μέλους
SBARNIARHS
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 07 Σεπ 2007, 00:00

Δημοσίευσηαπό Spyridoula » 10 Σεπ 2011, 14:44

Ευχαριστώ για την απάντηση. Συντάχτηκε πρακτικό τον Ιούνιο, στο οποίο γράφτηκε ότι υπήρξε η σύμφωνη γνώμη του συμβούλου, όμως δεν αναφέραμε τους παιδαγωγικούς λόγους. Οπότε ο σύμβουλος λέει μεν ότι θέλει παιδαγωγική τεκμηρίωση, ταυτόχρονα όμως δεν είναι διατεθειμένος, ακόμη κι αν την έχει, να μου επιτρέψει να πάρω την τάξη. Το πρόβλημα, λοιπόν, δεν είναι η τεκμηρίωση, είναι ότι, καθαρά "υπογείως" έχουν υποσχεθεί το τμήμα - "φιλέτο" αυτό σε άλλο συνάδελφο του σχολείου μου. Κι εκείνος για να πετύχει το στόχο του χωρίς να φαίνεται ποιος είναι, έχει βάλει γονείς να ανακατεύονται, στους οποίους, δυστυχώς, οι ανώτεροί μου τους δίνουν δικαιώματα, που φυσικά δεν έχουν, στην επιλογή δασκάλου του τμήματος.
Άβαταρ μέλους
Spyridoula
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2006, 01:00


Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες