Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

διάγνωση για κέντρο λογοθεραπείας

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

διάγνωση για κέντρο λογοθεραπείας

Δημοσίευσηαπό stelanio21 » 15 Μάιος 2011, 17:26

Καλησπέρα!Μου ζητήθηκε τισ προάλλες απο μια μητέρα μια εκθεση για το παιδί της που δεν θα περάσει την Α δημοτικού,να της τη δώσω γιατι την ζητάει τον κέντρο λογοθεραπείας οπού θα παρακολουθεί το παιδί.Μήπως μπορείται να με βοηθήσετε με ενα δείγμα για το πως ακριβώς να το γράψω? δεν έχω ξανατύχει σε παρόμοιο περιστατικό ! Σας ευχαριστώ! :D
Άβαταρ μέλους
stelanio21
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 15 Μάιος 2011, 00:00

Δημοσίευσηαπό hkolesia » 15 Μάιος 2011, 20:46

Μην αγχώνεσαι δεν είναι τόσο τρομερό ούτε χρειάζεσαι κάποιο δείγμα. Γράψε με λίγα λόγια τις παρατηρήσεις σου για το παιδί στο μαθησιακό (τι μπορεί, τι δεν μπορεί, τι ξέρει καλά, τι λιγότερο καλά κλπ) και από άποψη συμπεριφοράς, προσαρμογής, σχέσεις με άλλα παιδιά ή ότι άλλο νομίζεις ότι θα χρειαστεί ο λογοθεραπευτής για να βοηθήσει το παιδί. Υποτίθεται ότι ένα χρονο που γνωρίζεις το παιδί μπορείς να περιγράψεις με σχετική ακρίβεια την κατάστασή του.
Άβαταρ μέλους
hkolesia
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό marialypaki » 15 Μάιος 2011, 23:15

Μπορείς να ζητήσεις από τον διευθυντή σου το έγγραφο που συμπληρώνουμε όταν κάνουμε παραπομπή σε ΚΕΔΔΥ. Θα σε βοηθήσει να σκιαγραφήσεις το προφίλ του μαθητή σου.
Άβαταρ μέλους
marialypaki
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 19 Μαρ 2007, 01:00

Re: διάγνωση για κέντρο λογοθεραπείας

Δημοσίευσηαπό vagelistolis » 25 Μάιος 2011, 15:22

Eπίσης ανάλογες φόρμες διαθέτουν συνήθως και οι συνάδελφοι της ειδικής αγωγής,αν βέβαια έχετε τέτοια ειδικότητα στο σχολείο σας ή αν γνωρίζεις κάποιον..
Άβαταρ μέλους
vagelistolis
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό gkotrotsio » 25 Μάιος 2011, 15:48

ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ.ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΖΗΤΗΘΗΚΕ ΣΕ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ!
Άβαταρ μέλους
gkotrotsio
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 08 Σεπ 2007, 00:00

Διαγνωση μονο απο ΚΕΔΔΥ

Δημοσίευσηαπό dominique » 25 Μάιος 2011, 16:24

:wink: Νομιζω οτι τετοιες διαγνωσεις κανει μονο το ΚΕΔΔΥ.
Άβαταρ μέλους
dominique
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 09 Μάιος 2011, 00:00

Δημοσίευσηαπό athpap » 25 Μάιος 2011, 17:27

Είναι φρονιμότερο να μη δίνουμε ΠΟΤΕ γραπτή έκθεση στα χέρια γονιών . Τα γραπτά μένουν. Προσπαθώ πάντα να επικοινωνώ με αυτούς τους ιδιωτικούς φορείς που μου ζητούν πάντα τηλεφωνικά. Εξηγώ στους γονείς πως είναι προτιμότερη μια προφορική και άμεση επικοινωνία με τον ψυχολόγο ή το λογοθεραπευτή. Με αυτό τον τρόπο ξεπερνώ σκοπέλους που μπορεί στο μέλλον να στοιχίσουν .Είναι καλό να σκεφτόμαστε κάθε περίπτωση που μας τυχαίνει. Οι καιροί είναι δύσκολοι και θα δυσκολέψουν κι άλλο. Ας προφυλαγόμαστε!
Άβαταρ μέλους
athpap
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 28 Αύγ 2009, 00:00


Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες