Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Ο νέος ρόλος του διευθυντή και των διδασκόντων στα σχολεια

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

Ο νέος ρόλος του διευθυντή και των διδασκόντων στα σχολεια

Δημοσίευσηαπό mariamtk » 19 Απρ 2011, 11:41

http://www.enet.gr/?i=issue.el.home&dat ... a&c=ellada

Ψάχνοντας στο internet έπεσα πάνω σ' αυτό το άρθρο της ηλεκτρονική έκδοσης της Ελευθεροτυπίας.

Δεν ξέρω αν και κατά πόσο θα ισχύσουν όλα αυτά που λέει αλλά δε μου φαίνονται πολύ ευχάριστα...

Ρίξτε του μια ματιά...

Καλή ξεκούραση!!!
Άβαταρ μέλους
mariamtk
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 27 Σεπ 2007, 00:00

Δημοσίευσηαπό Spyridoula » 19 Απρ 2011, 16:09

Ναι, έχω διαβάσει κι εγώ, νομίζω στην Ελευθεροτυπία, σχετικά με το ρόλο του νέου διευθυντή. Το συμπέρασμά μου: Αλίμονο αν πέσεις σε παράξενο - απαιτητικό διευθυντή, αφού πλέον θα έχει τόσες αρμοδιότητες.
Άβαταρ μέλους
Spyridoula
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό nerothos » 19 Απρ 2011, 18:01

.. Ας ελπίσουμε μέχρι να ψηφιστεί, να έχουν δρομολογηθεί άλλες εξελίξεις και να μην προλάβουν . Τί να πρωτοσχολιάσει κανείς ! Κλείνουν , καταργουν, συγχωνεύουν, μειώνουν, νέο εκείνο νέο απ'το άλλο, και τώρα αυτό !
Άβαταρ μέλους
nerothos
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 02 Οκτ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό dimigo » 22 Απρ 2011, 18:45

"Καθορισμός της διαδικασίας υποβολής αιτήσεων των υποψηφίων Διευθυντών και Υποδιευθυντών όλων των τύπων Σχολικών Μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης"

http://et.diavgeia.gov.gr/f/minedu/ada/4%CE%91%CE%9339-%CE%A5%CE%9C


Καλή Ανάσταση!
Άβαταρ μέλους
dimigo
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Οκτ 2006, 00:00
Τοποθεσία: Ptolemaida

Δημοσίευσηαπό yiannoz » 02 Μάιος 2011, 21:08

.. Ας ελπίσουμε μέχρι να ψηφιστεί, να έχουν δρομολογηθεί άλλες εξελίξεις και να μην προλάβουν . Τί να πρωτοσχολιάσει κανείς ! Κλείνουν , καταργουν, συγχωνεύουν, μειώνουν, νέο εκείνο νέο απ'το άλλο, και τώρα αυτό !


Αντί να ελπίζουμε στη "Θεία Πρόνοια" ώστε να μην πέσουμε σε κανένα "στραβόξυλο" διευθυντή στα 40 χρόνια που θα δουλεύουμε προτιμότερο είναι να είμαστε ετοιμοι να αγωνιστούμε ώστε να μην περάσει ένα τέτοιο νομοσχέδιο που θα γυρίσει την Παιδεία 50 χρόνια πίσω.
Άβαταρ μέλους
yiannoz
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 25 Οκτ 2006, 00:00

Δημοσίευσηαπό katerinatatsi » 03 Μάιος 2011, 13:53

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΣΕ ΤΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ
Άβαταρ μέλους
katerinatatsi
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 31 Οκτ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό virginiad » 03 Μάιος 2011, 20:24

Το μότο της κυβέρνησης"αποφασίζουμε και διατάζουμε",ετοιμάζονται να το εφαρμόσουν τώρα και στα σχολεία.Γιατί μας κάνει εντύπωση;Τόσα χρόνια τώρα προσπαθούν να περάσουν το φασισμό τους σε κάθε ταλαίπωρο εργαζόμενο.Και πού είστε ακόμα...Τα χειρότερα δεν έχουν έρθει!Και μέσα σε όλα αυτά ο κ.Ραγκούσης μην έχοντας να ασχοληθεί με τίποτα πιο δημιουργικό,αποφάσισε και διέταξε τη συμμετοχή συναδέλφων στη σχολική επιτροπή,χωρίς να μας πει ούτε μέσα σε ποιους χρόνους θα γίνονται οι συνεδριάσεις,ούτε πού,ούτε αν υπάρχουν κριτήρια επιλογής.Κι αν δε θέλει κανένας συνάδελφος να συμμετάσχει,τότε ποιος και πώς θα μας υποχρεώσει;
Ήμαρτον πια!Σπουδάσαμε για να είμαστε δάσκαλοι,όχι γραφιάδες,ταμίες και ό,τι άλλο τους κατέβει στην ξεροκεφάλα τους!Τους είπε κανείς ότι η αναβάθμιση της Παιδείας έχει καμία σχέση με όλες αυτές τις ανοησίες που θέλουν να επιβάλουν;Έχουν χάσει εντελώς την μπάλα!
Άβαταρ μέλους
virginiad
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 24 Σεπ 2010, 00:00


Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες