Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΔΙΔΥΜΑ ΠΑΙΔΙΑ ΙΔΙΑ ΤΑΞΗ 'Η ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

ΔΙΔΥΜΑ ΠΑΙΔΙΑ ΙΔΙΑ ΤΑΞΗ 'Η ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ

Δημοσίευσηαπό PERDIKAKITHEANO » 15 Απρ 2011, 23:26

Ο ΔΙΕΥΘΗΝΤΗΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑ ΜΑΖΙ ΕΝΩ ΑΛΛΟΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΧΩΡΙΣΩ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΟΝΙΟΣ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?[/img]
Άβαταρ μέλους
PERDIKAKITHEANO
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 28 Μαρ 2011, 00:00

Δημοσίευσηαπό varvarak » 16 Απρ 2011, 06:40

Καλημέρα. Εγώ έχω στην τάξη μου Β΄δημοτικού δίδυμα κοριτσάκια. Όταν γράφτηκαν στο σχολείο ρωτήσαμε τη μητέρα και απάντησε ότι τα ήθελε στο ίδιο τμήμα για πρακτικούς λόγους. Θα είχαν τα ίδια μαθήματα και θα μπορούσε να τα βοηθήσει ταυτόχρονα.Επίσης στο σχολείο μας ΄χουμε και τρίδυμα στο ίδιο τμήμα της Γ΄ τάξης. Νομίζω ότι ή μητέρα των παιδιών πρέπει να ερωτηθεί.
Άβαταρ μέλους
varvarak
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 13 Ιαν 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό Spyridoula » 16 Απρ 2011, 10:23

Στην τάξη μου τα 3 τελευταία χρόνια έχω δίδυμα (πέρυσι και φέτος έχω το ίδιο τμήμα). Δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα, ώστε να χρειαζόταν να χωριστούν. Γενικά, απ' ό,τι έχω δει και σε άλλα τμήματα, συνήθως δεν τα χωρίζουν.
Άβαταρ μέλους
Spyridoula
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό kristy » 16 Απρ 2011, 15:08

τι γίνεται όμως αν ερωτηθεί στην α δημοτικου, επιλέξει να είναι μαζί και στη δευτέρα αλλάξει γνώμη; τα τμήματα έχουν ήδη διαμορφωθεί και ένας δάσκαλος επιβαρύνεται.
Άβαταρ μέλους
kristy
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 30 Οκτ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό varvarak » 16 Απρ 2011, 18:36

Μα δεν μπορεί ενας μαθητής να αλλάξει τμήμα χωρίς απόφαση του συλλόγου διδασκόντων και του σχολ. συμβουλου. Δε νομίζω κάποιος να συμφωνούσε με την αλλαγή τμήματος στη Β΄δημοτικού , εκτός και να συντρέχουν σοβαροί λόγοι.
Άβαταρ μέλους
varvarak
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 13 Ιαν 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό Carie » 16 Απρ 2011, 19:42

Καλησπέρα σε όλους!!!Θα πω και εγώ τη γνώμη μου από προσωπική εμπειρία..Έχω δίδυμη αδερφή και στο δημοτικό ήμασταν στο ίδιο τμήμα!Δε νομίζω ότι δημιούργησε κάποιο πρόβλημα!!!Και συμφωνώ ότι βολεύει τους γονείς για πρακτικούς λόγους!
Άβαταρ μέλους
Carie
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 01 Ιουν 2010, 00:00

Δημοσίευσηαπό marianasia » 17 Απρ 2011, 19:05

Επιτρέψτε μου να σας παρουσιάσω τη δική μου εμπειρία η οποία μπορεί να είναι μια στις χίλιες αλλά όμως είναι αληθινή και δυστυχώς πιθανή. Έτυχε στην 1η τάξη να έχω δύο αδέλφια δίδυμα (αγόρι-κορίτσι). Το κορίτσι αστέρι , το αγόρι με ποικίλα προβλήματα ανωριμότητας δυσλεξίας και ότι άλλο σκεφτείτε. Να μην προοδεύει, με τίποτε με τους γονείς να μην το πιστεύουν και φυσικά με μια ψυχολογία να πέφτει συνεχώς. Τι κάνεις? Φυσικά το περνάς επλίζοντας ότι οι γονείς θα του δώσουν κάθε δυνατή βοήθεια εκτός σχολείου κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού γιατί πως να περάσει η αδελφή και εκείνο να μείνει στην ίδια τάξη. Φυσικά οι γονείς δεν έκαναν κάτι και το παιδί σερνόταν μέχρι την 5η τάξη οπότε και αποφάσισαν να ακολουθήσουν τις συμβουλές των εκπαιδευτικών και να απευθυνθούν σε ειδικούς και στα ΚΕΔΥ γιατί πλησίαζε το γυμνάσιο και εκεί κάθε δικαιολογία περισσεύει. Καλό είναι να αποφεύγεται η άμεση σύγκριση ανάμεσα σε αδέρφια αν υπάρχει οποιαδήποτε υποψία ότι θα υπάρξει κάποια τέτοια περίπτωση. Καλό θα ήταν να περάσουν τα παιδιά κάποια τεστ και να αφήσουν το ότι θα τα βοηθάει η μαμα πιο εύκολα στα μαθήματα- άλλωστε συνήθως οι δάσκαλοι των δύο τάξεων συνεργάζονται και βάζουν τα ίδια μαθήματα. Στο σχολείο μας επειδή έχουν τύχει διάφορα έχουμε αρχίσει και το ψάχνουμε το θέμα.
Άβαταρ μέλους
marianasia
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 09 Σεπ 2007, 00:00
Τοποθεσία: Koridallos

Δημοσίευσηαπό kristy » 17 Απρ 2011, 19:55

αυτό τι σημαίνει marianasia; πώς αν δεν ήταν τα παιδιά μαζί θα είχε καλύτερη πορεία το αγόρι; ή πως η μάνα δεν συνεργαζόταν; εγώ την αλλαγή τμήματος τη βλέπω πάντα με τα μάτια του παιδιού, δηλαδή τιμωρία και ίσως χειροτέρευση αν αλλάξει τμήμα το ένα, αφού το άλλο παραμένει στο τμήμα που είχε ξεκινήσει στην πρώτη. και στη δικιά σου και στη δικιά μου περίπτωση τα λάθη γίνονται από τους γονείς και εγώ έχω δεμένα τα χέρια όταν ο σύμβουλος θεωρεί πως πρέπει να ακολουθήσει την επιθυμία της μητέρας για να χωρίσει τα δίδυμα στη δευτέρα. και δε βάζουμε όλοι πάντα οι συνάδερφοι τα ίδια. τότε τι θα κάνει η μητέρα;
Άβαταρ μέλους
kristy
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 30 Οκτ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό vegos » 17 Απρ 2011, 21:28

Έχω δίδυμα κορίτσια στην τάξη (ΣΤ) και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το καθένα έχει την προσωπικότητά του, η μία είναι και άριστη μαθήτρια, η άλλη έχει διάφορα προβληματάκια. Ξεχνάω πολλές φορές ότι είναι δίδυμες.
Άβαταρ μέλους
vegos
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 08 Δεκ 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό marianasia » 27 Απρ 2011, 17:33

Η περίπτωση που ανέφερα παραπάνω σίγουρα είναι πολύ ακραία και απο αυτές που σπάνια συμβαίνουν. Απλώς ήθελα να πω ότι υπάρχει και αυτή η πιθανότητα. Ούτε και εγώ συμφωνώ να χωρίζονται τα παιδιά σε μεγαλύτερη τάξη όμως επειδή η καλή μέρα από το πρωι φαίνεται (πχ νηπιαγωγείο ) έχω την ουτοπική για την Ελλάδα άποψη ότι θα μπορούσαμε όλοι να συνεργαστούμε και οι γονείς να ακούνε λίγο περισσότερο τη γνώμη των εκπαιδευτικών. Παρόμοια περίπτωση ξαναέτυχε στο σχολείο μας σε άλλη συνάδελφο με 2 πρωτοξάδελφα που είχαν φοβερό ανταγωνισμό μεταξύ τους και στο σχολείο και στο σπίτι και που τελικά το ένα παιδί κυριολεκτικά το διέλυσε. Όπως έχει τύχει βέβαια και σε πολλές περιπτώσεις να μην έχουμε κανένα απολύτως πρόβλημα. Αυτό είναι και το συνηθισμένο. Κάθες περίπτωση είναι ξεχωριστεί και έτσι θα πρέπει να αντιμετωπίζεται.
Άβαταρ μέλους
marianasia
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 09 Σεπ 2007, 00:00
Τοποθεσία: Koridallos

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες