Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Ιδιωτικά εργαστήρια

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

Ιδιωτικά εργαστήρια

Δημοσίευσηαπό raulita » 23 Μαρ 2011, 16:30

Ένας μαθητής μου (ΣΤ΄τάξη) πήγε σ΄ένα ιδιωτικό εργαστήριο προκειμένου να δει αν έχει κάποια μαθησιακή δυσκολία.Μου στείλανε λοιπόν μέσω της μαμάς πρώτα ένα ερωτηματολόγιο να συμπληρώσω που σχετίζεται με τις επιδόσεις του μαθητή.Το ερωτηματολόγιο αυτό έχει και κάποιες ερωτήσεις που αφορά τον εκαπιδευτικό.Της είπα ότι θα ήθελα να με πάρουν ένα τηλέφωνο πρώτα να μιλήσω μαζί τους και μετά να το συμπληρώσω εγώ. Επιπλέον, της είπα ότι θα ήταν καλό να έχει μία αξιολόγηση από το ΚΕΔΔΥ που είναι ο δημόσιος φορέας για διαγνώσεις, αλλά αντέδρασε.Θα ήθελα να μου πείτε ποιος είναι ο ρόλος των εργαστηριών αυτών;
Άβαταρ μέλους
raulita
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό didaskw » 24 Μαρ 2011, 23:36

Στο σχολειο γίνονται δεκτες μόνο οι διαγνώσεις απο ΚΕΔΔΥ ή αλλο κρατικο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο. Ο ρόλος των κεντρων αυτών εξαρτάται από τα ατομα που εργαζονται σε αυτό! Αν τα ατομα αυτά είναι σωστοί και υπευθυνοι επαγγελματίες τότε ολα καλα! Αν όχι...
Άβαταρ μέλους
didaskw
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 10 Μαρ 2011, 01:00

Δημοσίευσηαπό raulita » 25 Μαρ 2011, 18:05

Αυτό της είπα κι εγώ, αλλά μου είπε ότι θέλει να μάθει γρήγορα αν έχει κάποιο πρόβλημα ο γιος της.Πόσο έγκυρη μπορεί να είναι η διάγνωση από αυτά τα εργαστήρια;
Άβαταρ μέλους
raulita
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 01:00


Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες