Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

Δημοσίευσηαπό Lakis » 16 Δεκ 2010, 20:37

Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε προτάσεις για την καλλιέργεια της ορθογραφικής ικανότητας των μαθητών.

http://www.schools.ac.cy/klimakio/Thema ... logio.html
Άβαταρ μέλους
Lakis
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 25 Οκτ 2006, 00:00

Δημοσίευσηαπό ethy » 17 Δεκ 2010, 08:49

Συναδελφοι εχουν πολυ ενδιαφερον οι απαντησεις σας.Ευχαριστω όλους! :)
Άβαταρ μέλους
ethy
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 14 Οκτ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό maria_paok » 17 Δεκ 2010, 20:25

Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε προτάσεις για την καλλιέργεια της ορθογραφικής ικανότητας των μαθητών.

http://www.schools.ac.cy/klimakio/Thema ... logio.html

ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ Η ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ,ΛΑΚΗ.ΔΕ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΖΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ.
Άβαταρ μέλους
maria_paok
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό ethaliaxristos08 » 29 Δεκ 2010, 21:48

ΜΗΠΩΣ ΠΑΨΑΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΒΙΒΛΙΑ;;;;ΓΙΑΤΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ;;;;;
Άβαταρ μέλους
ethaliaxristos08
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: ËÜñéóá

Δημοσίευσηαπό Spyridoula » 30 Δεκ 2010, 22:10

Γι' αυτό θεωρώ σημαντική και την εξάσκηση της οπτικής μνήμης από τις μικρές τάξεις! Ορθογραφία σημαίνει και [color=red5f]καλή οπτική μνήμη.[/color5f]

Πολύ ενδιαφέρον αυτό και σ' ευχαριστούμε. Μιας κι έχω μικρή τάξη, θα μπορούσες να δώσεις μερικά παραδείγματα για το πώς εξασκείται η οπτική μνήμη;
Άβαταρ μέλους
Spyridoula
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό potamda » 31 Δεκ 2010, 00:28

Γι' αυτό θεωρώ σημαντική και την εξάσκηση της οπτικής μνήμης από τις μικρές τάξεις! Ορθογραφία σημαίνει και [color=red7c]καλή οπτική μνήμη.[/color7c]

Πολύ ενδιαφέρον αυτό και σ' ευχαριστούμε. Μιας κι έχω μικρή τάξη, θα μπορούσες να δώσεις μερικά παραδείγματα για το πώς εξασκείται η οπτική μνήμη;


Spyridoula δε φταις εσύ, εγώ έκανα λάθος στον τρόπο που εμφανίζεται η παράθεση. Η επισήμανση είναι του Proteas! Καλή χρονιά! :D
Άβαταρ μέλους
potamda
 
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό proteas » 15 Ιαν 2011, 14:46

Οπτική μνημη σημαίνει να μπορείς να συγκρατείς στη μνήμη σου αυτά που βλέπεις. Για να εξασκήσω τους μαθητές έκανα τα εξής:
α. εβρισκα μια εικόνα απο το βιβλίο τους χωρίς πολλές λεπτομερειες και τους έλεγα να την παρατηρήσουν. Όταν ήταν έτοιμοι έκλειναν τα βιβλία και τους έκανα κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την εικόνα.
β. εγραφα στον πίνακα κάποια λέξη απο την ορθογραφία και έλεγα στους μαθητές να την παρατηρήσουν. Οταν ηταν ετοιμοι έκρυβα τη λέξη και ζητούσα να μου την πουν απέξω γράμμα-γράμμα. Στη συνέχεια έβαζα και 2η ή 3η λέξη.
Γενικά , στους μαθητές άρεσε αυτό το "παιχνίδι" και συμμετείχαν πρόθυμα.

Ενας επίσης καλός τρόπος εξάσκησης είναι και η αυτοδιόρθωση. Την εφαρμόζω συχνά σε όλες τις τάξεις!
Άβαταρ μέλους
proteas
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 11 Ιαν 2007, 01:00

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες