Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Πληρωμή φαρμάκων

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

Πληρωμή φαρμάκων

Δημοσίευσηαπό ioniosthess » 12 Νοέμ 2010, 20:30

Καλησπέρα αγαπητοί συνάδελφοι. Θα ήθελα να ενημερώσω για μια ανακοίνωση που είδα σε φαρμακείο της Θεσσαλονίκης,ότι από Δευέρα 15/11, θα σταματήσει η πληρωμή με ποσοστό επί των φαρμάκων και ότι θα πληρώνουμε όλο το ποσό στο φαρμακείο και στη συνέχεια θα πηγαίνουμε στον ΟΠΑΔ από όπου θα παίρνουμε τα χρήματά μας πίσω. Ξέρει κανείς αν ισχύει σίγουρα αυτό?
Άβαταρ μέλους
ioniosthess
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό kristy » 13 Νοέμ 2010, 12:06

όχι, εγώ μέχρι και χθες πήρα φάρμακα. δεν ξέρω αν ετοιμάζουν πάλι κάτι για το μέλλον όπως πέρσι
Άβαταρ μέλους
kristy
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 30 Οκτ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό ntinoyla » 15 Νοέμ 2010, 15:24

γι σήμερα πήρα φάρμακα και ισχύει το ίδιο μέχρι τώρα.
Άβαταρ μέλους
ntinoyla
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό GATOYLA » 15 Νοέμ 2010, 19:06

ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΒΡΟ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΛΛΑΞΑΤΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑΡΙΑ ΣΑΣ ΣΤΟΝ ΟΠΑΔ?ΔΕΝ ΤΑ ΣΦΡΑΓΙΖΟΥΝ ΟΙ ΕΛΕΓΚΤΕΣ ΓΙΑΤΡΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΒΙΒΚΛΙΑΡΙΑ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ BARCODE.
Άβαταρ μέλους
GATOYLA
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό Spyridoula » 15 Νοέμ 2010, 22:15

ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΒΡΟ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΛΛΑΞΑΤΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑΡΙΑ ΣΑΣ ΣΤΟΝ ΟΠΑΔ?ΔΕΝ ΤΑ ΣΦΡΑΓΙΖΟΥΝ ΟΙ ΕΛΕΓΚΤΕΣ ΓΙΑΤΡΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΒΙΒΚΛΙΑΡΙΑ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ BARCODE.

Τι; Χρειάζεται να αλλάξουμε τα βιβλιάρια; Εγώ σήμερα θεώρησα φάρμακα (επειδή ήταν πολύ ακριβά), αλλά ο ελεγκτής γιατρός δε μου ανέφερε απολύτως τίποτα.
Άβαταρ μέλους
Spyridoula
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό Sofiadimotiko » 16 Νοέμ 2010, 00:18

Καλησπέρα συνάδελφοι.Δεν εχω ακούσει κάτι τέτοιο, αλλά δεν το θεωρώ και απίθανο να εφαρμοστεί παντού.Γνώμη μου είναι να πάρεις το σύλλογο φαρμακοποιών και τον ΟΠΑΔ. για να ενημερωθείς και να διαμαρτυρηθείς.
Επίσης, εγώ θέλω να αναφέρω ότι ο ΟΠΑΔ. πλέον δεν θεωρεί και κατ` επέκταση δεν εγκρίνει τις εξετάσεις αίματος και υπέρηχο για θυροειδή.Τα πληρώνουμε πλέον από την τσέπη μας. Τέτοια κατάντια, ενώ οι έρευνες λένε ότι ένας στους δύο πάσχει από δυσλειτουργία του θυροειδούς.Περαστικά μας!!Πόσα ακόμα έχουν τα μάτια μας να δουν. Καλή δύναμη σε όλους μας!!
Άβαταρ μέλους
Sofiadimotiko
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό Spyridoula » 16 Νοέμ 2010, 18:23

Πραγματικά, δεν εγκρίνει εξετάσεις θυρεοειδούς, αλλά τουλάχιστο μέχρι πριν 1 μήνα περίπου μόνο τις εξετάσεις για τα αντισώματα. Τις Τ3, Τ4 και ΤSΗ τις εγκρίνει.
Άβαταρ μέλους
Spyridoula
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό Sofiadimotiko » 16 Νοέμ 2010, 19:30

Πραγματικά, δεν εγκρίνει εξετάσεις θυρεοειδούς, αλλά τουλάχιστο μέχρι πριν 1 μήνα περίπου μόνο τις εξετάσεις για τα αντισώματα. Τις Τ3, Τ4 και ΤSΗ τις εγκρίνει.

Δυστυχώς εγώ την προηγούμενη εβδομάδα που θεώρησα δεν μου θεώρησαν Τ3 και Τ4. Τα κύκλωσε με κόκκινο στυλό.
Άβαταρ μέλους
Sofiadimotiko
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό Spyridoula » 16 Νοέμ 2010, 21:00

Μας έκοψαν κι αυτές, δηλαδή; Αλίμονό μας!!! Ευτυχώς που τις κάνω περίπου μόνο 2 φορές το χρόνο! Να χαιρόμαστε το δημόσιο!!!
Άβαταρ μέλους
Spyridoula
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό ioniosthess » 16 Νοέμ 2010, 21:13

Συνάδελφοι, σήμερα πληροφορήθηκα από μία συνάδελφο του σχολείου ότι εχθές που έστειλε το μεγάλο της γιο για να πάρει κάποια εισπνεόμενα, του είπαν ότι θα πρέπει να πληρώσει όλο το ποσό(σύνολο 44 €) και μετά να πάει στον ΟΠΑΔ για τα περαιτέρω. Τώρα που έμαθα και για τα υπόλοιπα, πραγματικά βοήθειά μας. Να παρακαλούμε μην αρρωστήσει κανείς μας και κανένα μέλος της οικογένειάς μας. Το περίεργο της όλης υπόθεσης βέβαια είναι το γεγονός ότι πέρασε στο ντούκου και δεν υπήρχε ενημέρωση από πουθενά. Όσο για τη διαμαρτυρία, τους αιρετούς μας για ποιο λόγο τους έχουμε; Η ΔΟΕ τι κάνει; Αυτή δεν είναι η δουλειά τους; Για το λόγο αυτό δεν τους εκλέγουμε; Τι να πω πια. Και μη χειρότερα ...που πολύ φοβάμαι ότι θα έρθουν.
Άβαταρ μέλους
ioniosthess
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες