Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Ε΄ ταξη

Αναζήτηση εκπαιδευτικού υλικού από τα μέλη μας.

Ε΄ ταξη

Δημοσίευσηαπό evakallideri » 08 Σεπ 2010, 15:25

Καλη σχολικη χρονια σε ολους!Μπορειτε να μου πειτε τι να ζητησω απο τους μαθητες μου (Ε ταξη) και με τι θα μπορουσα να διακοσμησω την ταξη μου?
Άβαταρ μέλους
evakallideri
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2009, 00:00

Υλικό Ε' Τάξης και διακόσμηση

Δημοσίευσηαπό nansy_t » 09 Σεπ 2010, 19:13

Καλή σχολική μας χρονιά!!!! :D Κι εγώ φέτος παίρνω για πρώτη φορά Ε' τάξη. κατέληξα ότι θα χρειαστούμε τα εξής:

- 5 τετράδια ( ασκήσεων γλώσσας, γραπτής έκφρασης, γραμματικής,
μαθηματικών σημειωματάριο)Συμβουλέψου νκαι τους συναδέλφους

πθανόν να χρειαστούν πεντάγραμμο για τη μουσική και επιπλέον τετράδια για τις ξένες γλώσσες.

- 3 φακέλους με έλασμα (με διαφάνειες, για γλώσσα, μαθηματικά, ευέλικτη ζώνη).

- κομπιουτεράκι, γεωμετρικά όργανα,διαβήτης, γόμα, ξύστρα, στυλό, ψαλίδι, ξυλομπογιές, κόλλα υγρή ή στικ, πηλός, τέμπερες, 3 φύλλα χαρτόνι κάνσον με χρώματα της προτίμησής τους

- κουτί παπουτσιών ή τελοσπάντων ένα οποιοδήποτε μικρό κουτί που θα χωράει κάτω απ' το θρανίο και θα τοποθετηθούν μέσα όλα τα παραπάνω.

εννοείται ότι μπορούν να χρησιμοποιήσουν ό,τι έχουν από προηγούμενες χρονιές :wink:

Όσο για τη διακόσμηση τα ίδια τα παιδιά μας καθοδηγούν . Από την πρώτη μέρα κιόλας μπορείς να συζητήσεις μαζί τους. Προσωπικά σκεφτόμουν διακόσμηση της πόρτας και στο εσωτερικό χρησιμοποιώντας χαρτόνι κυρίως έντονα πλαίσια με σημαντικά θέματα της ύλης. π.χ χρόνοι του ρήματς, εγκλίσεις, χάρτες αυτοσχέδιους. Ελπίζω να βοήθησα! :D
Άβαταρ μέλους
nansy_t
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 10 Σεπ 2010, 20:06

Προσωπικά πέρσι είχα ζητήσει...
 4 τετράδια 50 φύλλων ορθογραφίας στο οποίο έλεγχα και γραμματικά συντακτικά φαινόμενα), γραμματικής, δραστηριοτήτων (δεν με βόλεψε ένα τετράδιο για όλα τα δευτερεύοντα- δεν προλάβαινα να διορθώνω) και πρόχειρο (πήγε άκλαφτο, δεν το χρησιμοποιούσαν οι μαθητές μου ελέω και ΝΤ)
 1 τετράδιο έκθεσης
 1 ευρετήριο (το χρησιμοποιήσαμε ελάχιστα)
 2 χάρτινα ντοσιέ με λάστιχο (1 για portfolio και ένα για τα τεστ)
 1 σετ γεωμετρίας, δηλαδή χάρακα, ορθογώνιο τρίγωνο και διαβήτη
Στην κασετίνα τους να έχουν:
 2 μολύβια, γόμα, ξύστρα, μπλε στυλό, κόλλα stick, ψαλίδι και ξυλομπογιές.
Για τα εικαστικά :
 1 κόλλα ρευστή
 Μαρκαδόρους
 1 μπλοκ χρωματιστά κανσόν Α4
 1 πινέλο και 1 πλαστικό ποτήρι νερού
 1 ποδιά ζωγραφικής ή ένα παλιό πουκάμισο
Όλα τα παραπάνω θα μπουν σε ένα κουτί (μπορεί να είναι και παλιό παπουτσιών) και θα φυλάσσονται στην τάξη.

Συνάδελφοι, οι καιροί είναι δύσκολοι και όσο λιγότερα ζητάμε να φέρνουν οι γονείς τόσο καλύτερα.
Αξιοποιήστε ό,τι ζητήσετε διότι είναι κρίμα να μένουν στο τέλος της χρονιάς αμανάτι στην καθαρίστρια.
Η υπομονή είναι αρετή...<br>UHURU!<br>


και ευτυχώς πάντα ανταμοίβεται! ;-)
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά


Επιστροφή στο ΕΥΡΕΣΗ ΥΛΙΚΟΥ (για τα μέλη)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

cron