Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Διακόσμηση Α΄ τάξης

Αναζήτηση εκπαιδευτικού υλικού από τα μέλη μας.

Διακόσμηση Α΄ τάξης

Δημοσίευσηαπό stadiak » 05 Σεπ 2010, 20:12

:) Θα ήθελα να μου πείτε πώς μπορώ να στολίσω την τάξη μου, ώστε να φτιάξω μια ευχάριστη και ζεστή ατμόσφαιρα για τους μικρούς μου μαθητές, από την πρώτη κιόλας μέρα στο σχολείο. Ευχαριστώ προκαταβολικά και εύχομαι σε όλους καλή και δημιουργική σχολική χρονιά ! :)
Άβαταρ μέλους
stadiak
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 05 Σεπ 2010, 00:00

Δημοσίευσηαπό varvarak » 05 Σεπ 2010, 22:22

Μπορείς να στολισεις τα ταμπλω της τάξης με γραμματα και αριθμούς. Εγώ στολίζω και τα τζάμια με διαφάνειες που έχω ζωγραφίσει με ανεξίτηλους μαρκαδόρους. Στους τοίχους έχω στολίσει κανόνες της τάξης με ζωγραφιές, κανόνες γραμματικής με παραδείγματα(απλά πράματα) χρήσιμες λέξεις για το σκέφτομαι και γράφω , τις ημέρες της εβδομάδαςκ.λ.π Στις κουρτίνες που έχουν ένα απαισιο χρωμα καρφιτσώνω χάρτινες κατασκευες όπως λουλούδια, ζωάκιαή ότι άλλο φανταστείς . Για περισσότερες πληροφορίες πηγαίνε στο κοντινό νηπιαγωγείο. θα "κλέψεις " αρκετές ιδέες.
Άβαταρ μέλους
varvarak
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 13 Ιαν 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό kolovouelen » 06 Σεπ 2010, 00:21

-τρενάκι (σε κάθε βαγόνι γράφουμε αργότερα τον αριθμό, π.χ. 2, κολλάμε 2 πεταλούδες και γράφουμε τα ζευγαράκια 1+1=2)
- κάμπια από 25 χρωματιστους κύκλους. σε κάθε κύκλο αργότερα θα βάλουμε το κεφαλαίο και το μικρό γράμμα ώστε να σχηματιστεί η Κυρά-αλφαβήτα
-μεγάλο τσουβάλι όπου κάθε μέρα θα κολλάμε το γραμματάκι που μαθαίνουμε
- λεωφορείο-παρουσιολόγιο όπου θα κολλήσουμε τις φωτογραφίες και τα καρτελάκια με τα ονόματα των μαθητών
- ουράνιο τόξο και συνεφάκια για τα φωνήεντα
-λουλούδι (στο κέντρο ο κανόνας και στα πέταλα τα γραμματάκια που θέλουμε) ή λουλούδι με πεταλούδες γυρω γύρω
- 4 δέντρα για να κάνουμε τις εποχές και να γράψουμε τους μήνες
- δέντρο ή σπιτάκι όπου θα γράψουμε το πρόγραμμα (εγώ έχω έτοιμη 1 μηλιά με 5 κόκκινα μήλα. Σε κάθε μήλο θα γράφω το πρόγραμμα μιας ημέρας)
- εβδομάδα με τα 7 κοριτσάκια της, τις ημέρες

Αυτά προς το παρόν...
Άβαταρ μέλους
kolovouelen
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό mariakar » 06 Σεπ 2010, 01:06

ιδέες υπάρχουν πολλές και αξιόλογες. Θα σου πω τι έκανα εγώ την πρώτη μέρα. Είχα μαζί μου μια ψηφιακή φωτογραφική μηχανή. Ζήτησα από τους μαθητές μου να μου ποζάρουν για να δημιουργήσουμε μια γωνιά με την παρέα μας. ( κάτι σαν παρουσιολόγιο). Προηγουμένως όμως είχα εκτυπώσει σε φωτογραφικό χαρτί, σε αρκετά μεγάλο μέγεθος, τις φωτογραφίες των ηρώων του βιβλίου της γλώσσας και τους είχα ήδη στη γωνιά της παρέας τοιχοκολλημένους, καθώς και τη δική μου φωτογραφία, βαλμένη στο μεγεθυμένο χρωματιστό πλαίσιο-κορνίζα που υπάρχει στο βιβλιο της γλώσσας και ζητάει να ζωγραφίσουν τα παιδιά τον εαυτό τους.Από κάτω υπήρχαν γραμμένα τα ονόματα. Σε ίδιο πλαίσιο εκτύπωσα και τις φωτογραφίες των παιδιών.
Πάντως ειδικά την πρώτη μέρα δεν μπορείς να έχεις και πολλά πράγματα τοιχοκολλημένα. Για παράδειγμα το τρενάκι με τα γράμματα της Αλφαβήτας θα δημιουργηθεί σταδιακά, όσο τα μαθήματα θα προχωρούν. Μπορείς όμως να έχεις έτοιμο στον τοίχο τη μηχανή του τρένου που θα σείρει όλα τα "βαγόνια". Εξήγησε στα παιδιά ότι όλοι οι τοίχοι που τους φαίνονται ίσως άδειοι θα γεμίσουν σιγά σιγά με δικές τους εργασίες και θα φτιάξουν έτσι μια δική τους , μοναδική τάξη.
Τέλος δε θα ήταν άσχημη μια ξενάγηση των παιδιών στον καινούριο χώρο του σχολείου. Μπορώ να συνεχίσω να γράφω για πολλή ώρα ακόμα. Άσε ελεύθερη τη φαντασία και δημιουργικότητά σου και θα δεις ότι θα τα πας μια χαρά.
Άβαταρ μέλους
mariakar
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 31 Οκτ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό nekpet » 06 Σεπ 2010, 01:10

Μπορείς να δεις στην πράξη επιτυχημένες ιδέες για διακόσμηση της Πρώτης Τάξης αν κάνεις κλικ εδώ: http://www.grafoulis.gr/wp/?cat=91
Άβαταρ μέλους
nekpet
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 15 Σεπ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό stadiak » 09 Σεπ 2010, 20:35

:) Σας ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες που μου δώσατε! Καλή σχολική χρονιά να έχουμε ! :)
Άβαταρ μέλους
stadiak
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 05 Σεπ 2010, 00:00


Επιστροφή στο ΕΥΡΕΣΗ ΥΛΙΚΟΥ (για τα μέλη)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες