Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

δημιουργία προτάσεων

Αναζήτηση εκπαιδευτικού υλικού από τα μέλη μας.

δημιουργία προτάσεων

Δημοσίευσηαπό bako » 07 Δεκ 2009, 00:03

καλησπέρα συναδελφοι!
έχω φέτος β τάξη και παρατηρώ ότι τα παιδιά δεν ξέουν που να βάλουν τελεία. Βάζουν τελεία οπου να ναι. Μπορε΄να ου κάποιος πώς μπορώ να του βοηθήσω;
Άβαταρ μέλους
bako
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό tseagori » 07 Δεκ 2009, 22:27

ΞΕΚΙΝΑ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΠΡΟΤΑΣΟΥΛΕΣ ΜΕ ΛΕΞΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΗΣ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑΣ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΒΕΛΤΙΩΣΗ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ Α ΤΑΞΗ.ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!2on Δώσε τους φωτοτυπία με εικόνες που δημιουργούν μια ιστορια.Ολοι μαζι φτιαξτε προτασεις που να ταιριαζουν στις εικονες.Αυτομπορεις να το κανεις καθε μερα.Οταν δεισ οτι πανε καλα, αστα να το κανουν μονα τους.
Άβαταρ μέλους
tseagori
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό mafafouti » 08 Δεκ 2009, 23:30

Νομίζω ότι το πρόβλημα έχει σχέση και με τη σωστή ανάγνωση. Συχνά την ώρα της ανάγνωσης επισημαίνω ότι στην τελεία "κατεβάζω τη φωνή μου και σταματάω". Έτσι, όταν τα παιδιά γράφουν, σε όποια εντοπίζω ότι δεν βάζουν τελείες, ζητώ να διαβάσουν το κείμενό τους ψιθυριστά (εγώ σκύβω για να ακούσω). Τα παιδιά διαβάζοντας σταματούν όπου πρέπει να μπει τελεία. Τότε διαπιστώνουν την παράληψη τους. Στα παιδιά που βάζουν τελείες σε λάθος σημείο, διαβάζω εγώ ψιθυριστά το κείμενό τους και σταματώ όπου έχουν βάλει τελεία. Αμέσως καταλαβαίνουν το λάθος τους! Αυτή τη άσκηση την κάναμε μερικές φορές και στον πίνακα με κάποιο κειμενάκι που έχει λάθος τελείες. Η ανάγνωσή του βγάζει πολύ γέλιο! Η βελτίωση είναι θεαματική!
Υπάρχουν και άλλες ιδέες, π.χ. να δίνεις στα παιδιά κειμενάκια με απλές προτάσεις χωρίς τελείες και να ζητάς να βάλουν τελεία-κεφαλαίο. Καλή υπομονή. [/u]
Άβαταρ μέλους
mafafouti
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 09 Φεβ 2008, 01:00


Επιστροφή στο ΕΥΡΕΣΗ ΥΛΙΚΟΥ (για τα μέλη)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης