Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Πληροφορίες για την Δ΄τάξη

Αναζήτηση εκπαιδευτικού υλικού από τα μέλη μας.

Πληροφορίες για την Δ΄τάξη

Δημοσίευσηαπό barbara68 » 08 Σεπ 2009, 21:23

Καλησπέρα,
καλή χρονιά σε όλους.Φέτος θα πάρω Δ΄τάξη για πρώτη φορά και είμαι στο σκοτάδι.Κάθε βοήθεια (τετράδια,εποπτικό υλικό,υλικό τάξης,μέθοδοι διδασκαλίας,εργασίες,εκπαιδευτικές εκδρομές,τυχόν δυσκολίες......)είναι ευπρόσδεκτη.
Άβαταρ μέλους
barbara68
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 10 Ιαν 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό elenikark » 10 Σεπ 2009, 14:53

Κι εγώ συνάδελφοι μια από τα ίδια. Παίρνω πρώτη φορά Δ'τάξη και έχω εμπειρία μόνο από έκτη. Κάθε δυνατή βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη!!!
Άβαταρ μέλους
elenikark
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007, 01:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό barbara68 » 10 Σεπ 2009, 23:04

΄Εχεις αποφασίσει τι υλικά θα ζητήσεις ;Αντιγραφή θα βάζεις;
Άβαταρ μέλους
barbara68
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 10 Ιαν 2009, 01:00

τετραδια Δ

Δημοσίευσηαπό bkotsana » 10 Σεπ 2009, 23:16

Συνάδελφοι καλή σχολική χρονιά.
Είναι η δεύτερη χρονιά που παίρνω Δ΄. Για τα τετράδια είμαι της άποψης λίγα και καλά. Εγώ έδωσα ένα πρόχειρο (όπου γράφεται και η ορθογραφία), ένα "εκθέσεων" με περιθώριο και ένα εργασιών (όλες οι εργασίες όλων των μαθημάτων . Ακούγεται λίγο τσαπατσούλικο αλλά στα πλαίσια του να κουβαλάνε όσο το δυνατό λιγότερα βολεύει πολύ).
Άβαταρ μέλους
bkotsana
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 25 Ιαν 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό barbara68 » 10 Σεπ 2009, 23:19

Σε ευχαριστώ πολύ.Μήπως μπορείς να μου πεις τι έκανες με την αντιγραφή και τι υλικά ζήτησες στην αρχή της χρονιάς;
Άβαταρ μέλους
barbara68
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 10 Ιαν 2009, 01:00

Τετράδια μαθητών

Δημοσίευσηαπό jim_sdtv » 11 Σεπ 2009, 00:11

Σε ευχαριστώ πολύ.Μήπως μπορείς να μου πεις τι έκανες με την αντιγραφή και τι υλικά ζήτησες στην αρχή της χρονιάς;


Εξαρτάται και από τα παιδιά που θα έχεις. Δοκίμασε στην αρχή να μη βάλεις αντιγραφή... Αν τα καταφέρνουν στην ορθογραφία τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν όμως βλέπεις πως μεγάλο ποσοστό μαθητών δεν τη μαθαίνει (ή δε κάνει καλά γράμματα ή...) τότε βάλε και παρατήρησε αν υπάρχει βελτίωση. Βέβαια μπορεί να κάνεις κι αλλιώς. Βάλε αντιγραφή στην αρχή και σιγά σιγά περιόρισέ την (αυτό θα εφαρμόσω κι εγώ φέτος για την τετάρτη).

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί πολλοί ζητάνε ξεχωριστώ τετράδιο εκθέσεων και γραμματικής. Με τα παλιά βιβλία... καταλάβαινα την ανάγκη αλλά με τα νέα; Πιστεύω πως ένα ενιαίο τετράδιο εργασιών (παραγωγή γραπτού λόγου και γραμματικής) στη γλώσσα είναι υπεραρκετό.

Επίσης ένα τετράδιο μαθηματικών και ένα πρόχειρο σπιράλ θα είναι απαραίτητα.

Φυσικά μη ξεχάσεις να ζητήσεις από τα παιδιά να έχουν και πακέτο με μαντιλάκια ατομικού καθαρισμού (όχι μωρομάντιλα)
Άβαταρ μέλους
jim_sdtv
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 20 Οκτ 2006, 00:00
Τοποθεσία: Ν.Έβρου

Δημοσίευσηαπό bkotsana » 11 Σεπ 2009, 00:13

Αντιγραφή με την παλιά έννοια δε βάζω αλλά δε δίνω φωτοτυπίες. Γράφουν τις εκφωνήσεις των ασκήσεων από τον πίνακα στο πρόχειρο και στο σπίτι τις αντιγράφουν στο εργασιών. Πολλες φορές ως άσκηση δίνω να αντιγράψουν μια παράγραφο από το βιλίο που πιστεύω ότι αξίζει (μορφή κειμένου -διάλογος, αφήγηση με παράγραφο, ποίημα-, λέξεις ή καταλήξεις λέξεων) και τους ζητάω να κάνουν κάτι με αυτό π.χ να υπογραμμίσουν τα ρήματα.
Για υλικά τους ζήτησα να φέρουν τα ίδια της τρίτης. κομπιουτεράκι, χάρακες, διαβήτη κλπ σου στέλνω τη σελίδα


Τι θα χρειαστώ αυτή τη χρονιά!

1 τετράδιο πρόχειρο 50 φύλλων
1 τετράδιο εργασιών 50 φύλλων
1 τετράδιο «σκέφτομαι και γράφω» (με περιθώριο στο πλάι)

1 μπλοκ πολυγράφου 50 φύλλων
Ξυλομπογιές
Μαρκαδόρους
Κόλλα UHU υγρή και στικ
Ψαλίδι
1 ντοσιέ με λάστιχο

(Από την προηγούμενη χρονιά ξαναχρησιμοποιούμε:
1 λεξικό τσέπης ορθογραφικό-ερμηνευτικό, 1 κομπιουτεράκι
1 γαλλικό μέτρο (πασέτο), 1 σετ χάρακες, διαβήτη
Άτλα Ελλάδας, 1 κουτί)

Καλή σχολική χρονιά
Άβαταρ μέλους
bkotsana
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 25 Ιαν 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό barbara68 » 11 Σεπ 2009, 21:51

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ.Η βοήθειά σας ήταν πολύτιμη.
Καλή χρονιά.
Άβαταρ μέλους
barbara68
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 10 Ιαν 2009, 01:00


Επιστροφή στο ΕΥΡΕΣΗ ΥΛΙΚΟΥ (για τα μέλη)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες

cron