Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

25η ΜΑΡΤΙΟΥ

Αναζήτηση εκπαιδευτικού υλικού από τα μέλη μας.

25η ΜΑΡΤΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό georgetrian » 03 Μαρ 2009, 02:35

Είμαι δάσκαλος σε στ' τάξη και μου έχει ανατεθεί η διοργάνωση της γιορτής της 25ης Μαρτίου. Επειδή ασχολούμαι για πρώτη φορά με αυτό το θέμα, θα ήθελα να με βοηθήσετε..να μου προτείνετε κάποια ποιήματα,σκετς κτλ. Αν κάποιος έχει ετοιμάσει αυτή τη γιορτή και έχει το υλικό, θα με βοηθούσε πάρα πολύ να το δώ για να πάρω μια ιδέα. Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
georgetrian
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2008, 01:00

Είναι πολύ απλό...

Δημοσίευσηαπό JohnnyArkas » 03 Μαρ 2009, 18:44

Είναι πάρα πολύ εύκολο να βρεις υλικό. Η σελίδα μας έχει πολλά ποιήματα, σκετσ και τραγούδια που θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις: http://www.e-selides.gr/modules.php?name=Giorti-25
Εγώ πήρα το σενάριο "Το μεγάλο χρέος" που βρίσκεται στην παραπάνω σελίδα και το τροποποίησα ώστε να το προσαρμόσω στο τμήμα μου. Θα μπορούσες επίσης να βάλεις και 2 ή 3 μικρότερα σκετσ, πιό εύκολα για τ α παιδιά και ανάμεσά τους μερικά ποιήματα και τραγούδια.
Άβαταρ μέλους
JohnnyArkas
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 01:00

ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΧΡΕΟΣ

Δημοσίευσηαπό alexmichal » 04 Μαρ 2009, 18:31

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ "ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΧΡΕΟΣ" ΕΙΝΑΙ BEST SELLER!!!!!!!!EXEI ΠΑΙΧΤΕΙ ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΟ ΣΤΙΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ.ΤΟ ΔΙΑΛΕΞΑ ΦΕΤΟΣ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ ΚΑΘΕ ΠΡΟΒΑ!!!!ΑΝ ΠΕΤΥΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ CASTING ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΕΛΕΙΟ.
Άβαταρ μέλους
alexmichal
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 21 Ιαν 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό evangeli » 05 Μαρ 2009, 22:54

Καλησπέρα.Αν δε βρεις κάτι εδώ δες και στο www.eduportal.gr έχει και εκεί διάφορα όπως χρονικό 25 ης ,ποιήματα και άλλα.Εδώ στο σελίδες στο νέο υλικό έχει πολύ καλά ''παουερ ποιντ'' για παρουσίαση.
Άβαταρ μέλους
evangeli
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 30 Οκτ 2006, 01:00

Re: 25η ΜΑΡΤΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό victorpatrick » 01 Ιούλ 2023, 12:08

Η δημοσίευση βρίσκεται προς έγκριση Η δημοσίευση βρίσκεται προς έγκριση

Όσον αφορά τα ποιήματα και τα σκετς, θα μπορούσατε να επιλέξετε κλασικά ποιήματα και κείμενα που σχετίζονται με την επέτειο της 25ης Μαρτίου και την ελληνική επανάσταση. Μερικές ιδέες είναι:
"Το Τραγούδι της Ελευθερίας" του Διονυσίου Σολωμού
"Ο Θάνατος του Καραϊσκάκη" του Ρήγα Φεραίου
"Ο Τελευταίος Αγών" του Ανδρέα Κάλβου
"Ο Ταμίας των Θερμοπυλών" του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη
Για σκετς, μπορείτε να επιλέξετε σκηνές που αναπαριστούν σημαντικά γεγονότα από την επανάσταση, όπως η επίθεση στο Ρήγα Φεραίο ή η μάχη στους Τερμοπύλες. Μπορείτε να εμπλέξετε τους μαθητές στη δημιουργία και την εκτέλεση των σκηνών για να αυξήσετε το ενδιαφέρον και τη συμμετοχή τους. Rainbow Friends: Chapter 2
Άβαταρ μέλους
victorpatrick
 
Δημοσιεύσεις: 0
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2023, 12:00


Επιστροφή στο ΕΥΡΕΣΗ ΥΛΙΚΟΥ (για τα μέλη)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες