Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΠΑΙΔΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ

Αναζήτηση εκπαιδευτικού υλικού από τα μέλη μας.

ΠΑΙΔΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ

Δημοσίευσηαπό devasil » 04 Ιαν 2009, 15:05

Σχεδιάζουμε στο σχολείο μας να φτιάξουμε παιδική βιβλιοθήκη και θα θέλαμε τις προτάσεις σας για καλά παιδικά βιβλία όλων των ειδών.
Επίπεδο Δημοτικού Σχολείου, κυρίως από Γ΄ τάξη και πάνω
Άβαταρ μέλους
devasil
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό anastasiadomproudi » 13 Ιαν 2009, 17:45

θα σου προτεινα κλασικη παιδικη λογοτεχνια οπωσδηποτε!αλ. παπαδιαμαντη,αλ. δουμα,πηνελοπη δελτα,αλκη ζεη,ζωρζ σαρρη,ζαχ. παπαντωνιο,α. καρκαβιτσα...αλλα και ξενη:αντουαν σαιντ εξυπερι(ο μικρος πριγκηπας),οσκαρ ουαλντ(ο εγωιστης γιγαντας),ερνεστ χεμινγουει(ο γερος και η θαλασσα),θερβαντες(ο δον κιχωτης),παουλο κοελο(ο αλχημιστης),ιουλιος βερν...μπορεις επισης να ψαξεις και στη σελιδα του βιβλιοπωλειου <<ο μικρος κοραης>> και για βιβλια με οικολογικο,ιστορικο κ.α. περιεχομενο.καλο ψαξιμο!
Άβαταρ μέλους
anastasiadomproudi
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 09 Ιαν 2009, 01:00

απάντηση για βιβλία σχολικής βιβλιοθήκης

Δημοσίευσηαπό elefkent » 16 Ιαν 2009, 03:14

βιβλία υπάρχουν πάρα πολλά και για όλα τα γούστα. Η παιδική λογοτεχνία δεν τελειώνει στον Παπαδιαμάντη και τον Καρκαβίτσα, κατά τη γνώμη μου. Πολλές φορές ένα κλασικό μυθιστόρημα φαίνεται βαρετό, ακόμη και "δασκαλίστικο" στα παιδιά που έτσι μισούν το διάβασμα. Πάντα κατά τη γνώμη μου, μια βιβλιοθήκη πρέπει να έχει σύγχρονη λογοτεχνία, γιατί τα παιδιά ζουν το σήμερα κι απο αυτό θα ξεκινήσουν. Για να προχωρήσουν στην Ζέη και τον Παπαδιαμάντη πρέπει να περάσουν από πιο απλά ή ελκυστικά για την ηλικία τους θέματα. Ο Κοντολέων, ο Τριβιζάς, Η Βάσω Ψαράκη με τη "Μάγισσα Σουμουτού", αλλά και πολλοί άλλοι σύγχρονοι Έλληνες λογοτέχνες έχουν γράψει αξιόλογα έργα για παιδιά. Από Α. Ζέη προτείνω όλα της (αν και η "Κωνσταντίνα και οι αράχνες της" καθώς και "ο ψεύτης παππούς" είναι για παιδιά Γυμνασίου). Η Π. Δέλτα φαίνεται παρωχημένη στα παιδιά ("Ο Μάγκας" που με είχε ξετρελάνει κάποτε, δεν άρεσε στην κόρη μου, και ο "Τρελλαντώνης" σε μερικά κεφάλαιά του κουράζει).
Προτείνω επίσης: "Οι σκανταλιές της Σοφί" της Ντε Σεγκύρ εκδ. Πατάκη
"Ο μυστικός κήπος"Φ.Χ. Μπαρνέτ εκδ. Παπαδόπουλος, "Ματίλντα" του Ρόαλντ Νταλ εκδ.Ψυχογιος καθώς και "Ο Τσάρλυ και το εργοστάσιο σοκολάτας"του ίδιου. "Πίπη Φακιδομύτη"της Αστριντ Λίντγκρεν εκφ.Ψυχογιος, "Οι περιπέτειες του Νιλς Χόλγκερσον" της Σ.Λάγκερφελντ, "Ροβινσόνας Κρούσος" του Νεφόου-Πατάκης. Επίσης στο Ανθολόγιο τησ Γ-Δ Δημοτικού προτείνονται βιβλία για την τάξη που, κατά τη γνώμη μου είναι αξιόλογα και αρέσουν στα παιδιά (αν και δεν είναι για Ε΄και ΣΤ΄. Στο ιστολόγιο του σχολείου μας στη δ/νση http://36dimotiko.blogspot.com/ θα βρείτε μια βιβλιοπαρουσίαση που είχαμε κάνει για τα Χριστούγεννα και στο ιστολόγιο http://peristerdask.blogspot.com/ θα βρείτε μαζεμένα όλα τα βιβλία που προτείνει το Ανθολόγιο .
Άβαταρ μέλους
elefkent
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 14 Δεκ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό katerinz » 16 Ιαν 2009, 18:40

ΟΙ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ "ΚΛΑΣΙΚΑ" ΠΑΙΔΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ - ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ. ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΙΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥΣ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΙ ΒΙΒΛΙΟΠΡΑΤΑΣΕΙΣ...
ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΣΗ ΤΟΥΣ!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
katerinz
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 17 Φεβ 2007, 01:00
Τοποθεσία: ????

Ευχαριστώ πολύ!!!

Δημοσίευσηαπό devasil » 21 Ιαν 2009, 17:53

Ευχαριστώ, με βοηθήσατε πάρα πολύ!
Μήπως θα ήταν καλό να δημιουργήσουμε ένα μπλοκ, στο οποίο να να κάνουμε βιβλιοπαρουσιάσεις, κύρια παιδικού βιβλίου.
Άβαταρ μέλους
devasil
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 21 Ιαν 2009, 21:20

Θα συμφωνήσω να αγοράσετε καταρχήν αυτά που προτείνουν τα ανθολόγια και τα βιβλία της γλώσσας της Δ τάξης (δεν ξέρω αν γίνεται κάτι παρόμοιο και στα βιβλία των άλλων μεγάλων τάξεων) και τα λογοτεχνικά που παρατίθενται αποσπασματικά στα βιβλία . Με προσοχή όμως, καλό θα ήταν να τα έχετε διαβάσει πρώτα.

Διαφορετικά θα μπορούσατε να προσεγγίσετε ένα συγκεκριμένο εκδοτικό οίκο να επιλέξετε 5-6 βιβλία ανάλογοτεχνικό είδος και θέμα και να πετύχετε με αυτό τον τρόπο πολύ καλή τιμή.

Επίσης κάθε χρόνο (νομίζω το Φεβρουάρη) κάνει η ένωση εκδοτών βιβλίου ένα παζάρι στην πλατεία Κλαυθμώνος στο κέντρο της Αθήνας. Θέλει ψάξιμο αλλά βρίσκεις απίθανες ευκαιρίες βιβλία γνώσεων και ιστορικά (όπως η σειρά μεγασκόπιο του Πατάκη) από μισό ως και δυο ευρώ. Πάρα πολλές επιλογές για μυθολογία και παραμύθια με μικρό κόστος. Είχα βρει μέχρι και παιδικό μικροσκόπιο με βιβλίο οδηγιών, 2 πλάκες για παρατήρηση, που μπορούσε να μεγεθύνει μέχρι και 150 φορές με 4 ευρώ.
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά


Επιστροφή στο ΕΥΡΕΣΗ ΥΛΙΚΟΥ (για τα μέλη)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες