Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Βιβλίο Γραμματικης

Αναζήτηση εκπαιδευτικού υλικού από τα μέλη μας.

Βιβλίο Γραμματικης

Δημοσίευσηαπό LeNaKi- » 02 Μαρ 2008, 22:31

Την καλησπερα μου σε όλους.. πρωτα - πρωτα να δώσω θερμα συγχαρητήρια στους διαχειριστές κ στα μέλη που δινουν το υλικό! Κάνετε απιστευτη δουλεια κ με έχετε βοηθήσει άπειρες φορες.. η κόρη μου ειναι στην Γ Δημοτικού κ έχω βρει παρα πολλες φορές λύσεις σε διαφορα προβλήματα που αντιμετωπιζω στην μελέτη της.. ( τα τεστακια σας ειδικα :wink: πολύ χρησιμα..δυστυχως όμως δεν μας δίνετε κ τις λύσεις)

Θα ήθελα και την βοηθεια σας σε κατι αν μπορείτε...
χρειάζομαι ένα βιβλίο γραμματικης.. έχω πάρει καποια βοηθηματα που ειναι πχ του πατακη,σαββαλα κτλ για την Α,Β,Γ δημοτικού αλλα δεν μου ειναι αρκετα ..
υπαρχει μηπως καποιος χμμ οδηγος να το πω βοηθημα να το πω δεν ξερω που να ειναι γενικα για την γλωσσα? κ να με εξυπηρετει σε πολλα ? η γραμματική δεν ήταν ποτε το καλυτερο μου μαθημα8) κ χρειαζομαι επειγόντως βοήθεια...
Σας ευχαριστώ πολύ...
Άβαταρ μέλους
LeNaKi-
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 02 Μαρ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό emmanoyelo » 03 Μαρ 2008, 14:13

LeNaKi, ηρέμησε γιατί πήρα πολλές ανάποδες μ' αυτά που διάβασα. :oops:
Το παιδί σου κάνει αυτά που έχει το σχολικό βιβλίο, αυτά που πιθανά δίνει η δασκάλα ή ο δάσκαλός του, τις ασκήσεις που δίνουμε εμείς σ' αυτή την ιστοσελίδα, τις ασκήσεις των βοηθημάτων που εσύ έχεις αγοράσει και δεν σου είναι αρκετά!!! :evil: :evil:
Εσύ δεν γεννήθηκες παιδί; Κατευθείαν μάνα-δασκάλα γεννήθηκες;
Ρώτησες ποτέ το παιδί σου αν είναι αρκετός ο χρόνος που του μένει για παιχνίδι, ξεκούραση, κοινωνικές συναναστροφές και ό,τι άλλο επιθυμεί η καρδούλα του;
Άβαταρ μέλους
emmanoyelo
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 12 Ιαν 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό LeNaKi- » 03 Μαρ 2008, 14:28

οχι! μάλλων δεν με καταλαβατε...
δεν ειπα ποτε οτι το παιδι μου κανει ολες τις ασκησεις που δινετε ολα τα βοηθηματα συν οτι δινουν απο το σχολειο!ελεος δλδ.. δεν εχει μονο σχολειο.. εχει ολα τα αλλα συν τον χρονο που χρειαζετε καθημερινα ενα 9χρονο παιδακι..μην τρελαθουμε κιολας...
κανει οτι της δινουν απο το σχολειο ( που ειναι σε γενικες γραμμες ενα με δυο φυλλαδια την εβδομαδα )
αν εχει στο βοηθημα πχ της γλωσσας καποια ασκηση σε θεμα που δεν το εχει καταλαβει καλα την κανει..το ιδιο κ στα μαθηματικα.. κ αυτο μονο οταν εχει χρονο κ διαθεση
τα δικα σας τα χρησιμοποιω κυριως οταν εχουν τα επαναληπτικα ενοτητας..για να μην διαβαζει ολα κτλ κανει ενα δικο σας ..που το παραλογο?
πχ τα χριστουγεννα χρησιμοποιησα ενα που βρηκα γενικο..ηταν πολυ δλδ να κανει ενα τεστ δυοσελιδες στις διακοπες χριστουγεννων??


το βιβλιο για την γραμματικη το θελω για να το εχουμε γενικα σε οτι προβληματα αντιμετωπιζουμε..ΔΕΝ ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΒΟΗΘΗΜΑ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗΣ ΠΧ Γ Δημοτικου...
αλλα γενικα για την γραμματικη....
Άβαταρ μέλους
LeNaKi-
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 02 Μαρ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 03 Μαρ 2008, 18:46

Θα σου πρότεινα τη γραμματική που δίνει και το σχολείο στις τελευταίες τάξεις του δημοτικού, του Τριανταφυλλίδη (θα επανέλθω σε περίπτωση, που έχω κάνει λάθος το όνομα). Βέβαια από μόνη της η μικρή δεν θα μπορέσει να κατανοήσει τις έννοιες, όπως αναπτύσσονται. Θα χρειάζεται επεξηγήσεις.
Επίσης όταν ήμουν μικρή - νομίζω στην τετάρτη τάξη - μου είχαν αγοράσει οι γονείς μου ένα βιβλίο γραμματικής, με κανόνες ορθογραφίας, ασκήσεις κτλ, που εξηγούσε πολύ ωραία και απλά τα γραμματικά φαινόμενα. Ήταν του Παπαναστασίου, ελπίζω να κυκλοφορεί ακόμη. Θα κοιτάξω μόλις γυρίσω σπίτι να σου δώσω ακριβώς τον τίτλο.
Ειδικά στην ορθογραφία, είχε κάνει θαύματα το συγκεκριμένο βιβλίο.
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό LeNaKi- » 03 Μαρ 2008, 21:15

την γραμματικη δεν την θελω για την κορη μου να κανει ασκησεις κτλ.. απλα να το εχουμε ως βοηθημα σε προβληματα που αντιμετωπιζει/ουμε στην γλωσσα..
θα περιμενω να μου πειτε κ για το αλλο βιβλιο γραμματικης..
ευχαριστω παρα πολυ
Άβαταρ μέλους
LeNaKi-
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 02 Μαρ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό emmanoyelo » 04 Μαρ 2008, 14:35

Συμφωνώ με την kyra-daskala. Το συγκεκριμένο το έχω στο σπίτι για μένα και τα παιδιά μου. Το προτείνω με την παρατήρηση ότι κάποιες συντακτικές ομάδες των νέων σχολικών βιβλίων χρησιμοποιούν κανόνες της Γραμματικής των Χ. Κλαίρη - Γ. Μπαμπινιώτη (ελαφρώς αλλαγμένη σε επιμέρους ζητήματα σε σχέση με τη Γραμματική του Χ. Τσολάκη που έχουμε στο Δημοτικό και Μ. Τριανταφυλλίδη που έχουν στο Γυμνάσιο)

"ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΗ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ΤΗΣ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΟ"
ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ-ΓΥΜΝΣΙΟΥ-ΛΥΚΕΙΟΥ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ
ΓΙΑΝΝΗ Β. ΠΑΠΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ

Σημείωση: Ο πρώτος τόμος προς στιγμήν σάς καλύπτει επαρκώς.
Συγγνώμη για την παρανόηση.
Άβαταρ μέλους
emmanoyelo
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 12 Ιαν 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό LeNaKi- » 14 Μαρ 2008, 17:32

Ευχαριστω παρα πολυ :D
Άβαταρ μέλους
LeNaKi-
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 02 Μαρ 2008, 01:00


Επιστροφή στο ΕΥΡΕΣΗ ΥΛΙΚΟΥ (για τα μέλη)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

cron