Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Σκηνικο θεατρικου Φρικαντελας

Αναζήτηση εκπαιδευτικού υλικού από τα μέλη μας.

Σκηνικο θεατρικου Φρικαντελας

Δημοσίευσηαπό anastasiatheo » 30 Νοέμ 2011, 15:15

Συναδελφοι προετοιμαζω το θεατρικο Φρικαντελα με την ταξη μου(Β ταξη) κ σκεφτομαι τι σκηνικο θα μπορουσα να φτιαξω για ενα τετοιο θεατρικο αλλα κ τι στολες για τα ιδια τα παιδια!η αληθεια ειναι οτι κ το χερι μου δεν <πιανει> οσο θα επρεπε σε τετοιες περιπτωσεις!οσοι το εχουν δοκιμασει...θα χαρω να διαβασω τις προτασεις σας!!Σας ευχαριστω εκ των προτερων! :D
Άβαταρ μέλους
anastasiatheo
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 02 Δεκ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό skoulina » 01 Δεκ 2011, 17:59

Κι εγώ ανεβάζω τη Φρικαντέλα και το σκηνικό θα μου το δώσει μία συνάδελφος. Σε χαρτί του μέτρου μπορείς να ζωγραφίσεις στο βάθος ένα μεγάλο κάστρο, νυχτερίδες, αράχνες, μια μάγισσα να πετάει, φαντάσματα, κλπ. Για σκηνικό θα χρησιμοποιήσω ένα τσουκάλι, δυο σκουπόξυλα, μπαλόνια ροζ και γαλάζια και μια μαξιλάρα με ένα ριχτάρι για να κοιμάται η μάγισσα. Ζήτα τη βοήθεια των γονέων. Εγώ που έχω πρώτη και οι γονείς είναι ακόμα φρέσκοι και ορεξάτοι, τους έβαλα στο τριπάκι (προθυμοποιήθηκαν και οι ίδιοι, δηλαδή) και θα βοηθήσουν! Μια μαμά θα μου φτιάξει τις μάσκες. Εσύ μπορείς να ζητήσεις από όποιον "πιάνει το χέρι του" να σου κάνει το σχέδιο του κάστρου και μετά το χρωματίζεις με τέμπερες.
Τώρα, όσον αφορά τα κουστούμια, νομίζω μια ομοιομορφία στα χρώματα και μάσκες είναι ό,τι καλύτερο (τα βατραχάκια πράσινα, τα γαιδουράκια καφέ, οι γατούλες πορτοκαλί, κλπ). Μη ζητάς πολλά πολλά εν μέσω κρίσης, απλά ρούχα, σημασία έχει να το ευχαριστηθούν τα παιδιά!

Ελπίζω να μη σε κούρασα, αλλά να σε βοήθησα!
Άβαταρ μέλους
skoulina
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό anastasiatheo » 01 Δεκ 2011, 20:06

Skoulina σ ευχαριστω παρα πολυ απο καρδιας!!!Βρισκω αρκετα ενδιαφερουσες τις προτασεις σου κ θα με βοηθησουν πολυ!θα κανω ο,τι μπορω...ελπιζω να τα καταφερω!ειχα σκεφτει τα παιδια που ειναι <ρολοι> στο θεατρικο π.χ ο Λουφης ο Τσουλουφης, ο Μπιλης ο Σκαμπιλης κ.α. να μην εχουν στολη αλλα να φορουν τα <καλα> τους ρουχα!στολη εχω σκεφτει μονο για τη μαγισσα κ τις μασκες που θα φτιαξω!τι αλλο θα μπορουσα να κανω για τα παιδια αυτα??σε κουραζω ισως αλλα ειναι η πρωτη φορα που αναλαμβανω θεατρικο μονη μου...σ ευχαριστω κ παλι!! :)
Άβαταρ μέλους
anastasiatheo
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 02 Δεκ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό evita85 » 04 Δεκ 2011, 21:48

8a anevasoume k meis fetos ti frikantela. i ali8eia einai oti 8elei poli douleia to skiniko alla me ligi kali 8elisi k ypomoni vgainei yperoxo. gia papakia: ntymena me kitrina- portokali k maska. gatoules: ntymenes me roz, steka me autia k oura. vatraxakia: ntymena me prasina k maska. korakia- nyxterides ntymena sta maura k ftera apo xartoni. gia to skiniko sxediazoumme ena kastro se xarti tou metrou. kremame apo to tavani nyxterides pou exoume kataskeuasei apo xartoni k istous araxnis. xreiazomaste ena tsoukali gia tin prwti skini. an de vreis pare mia megali lekani k tylikse tin me xartoni gia na mi fainetai. mia maksilara gia to krevati tis magissas, ka8reftes mporeis poly eukola na ftiakseis me xartoni. pairneis to asimi xartoni pou gyalizei k to kollas panw se mauro i mov xartoni k ... etoimoi oi ka8reftes!!! xreiazesai episis skoupoksyla k mikra moukalakia gia ta filtra. gia to 8isaurofylakio pare xrusoskoni, pseutika kosmimata k nomismata pou 8a ta exeis tyliksei me xryso xarti. gia ti mpaniera me ta nerofida mia galazia fodra arkei. gemizeis ti skini me ti galazia fodra pou kratoun 2 paidia k apo pisw erxontai ola ta paidia me mia kaltsa sto xeri k tin kounoun san fidi. stin kaltsa exoume rapsei ena mati k glwssa! elpizw na se voi8isa ligo!!
mipws mporei kapoios na me voi8isei me ti mousiki ependysi??? den exw vrei akomi kati!!
Άβαταρ μέλους
evita85
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό mersinaekizoglou » 04 Δεκ 2011, 23:33

Ωραία ιδέα είναι σε μαύρο κανσόν ιστούς αράχνης με ασημί χρυσόκολλα και από πετονιές να κρέμονται αράχνες.
Άβαταρ μέλους
mersinaekizoglou
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 29 Απρ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό gkotrotsio » 07 Δεκ 2011, 15:53

Μπες στην παρακάτω ιστοσελίδα:http://nipiagogosseapognosi.blogspot.com/2010/12/2.html
Έχει εικόνα του σκηνικού που ζητάς.
Άβαταρ μέλους
gkotrotsio
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 08 Σεπ 2007, 00:00

Re: Σκηνικο θεατρικου Φρικαντελας

Δημοσίευσηαπό Tulenn » 08 Νοέμ 2023, 07:58

Η δημοσίευση βρίσκεται προς έγκριση Η δημοσίευση βρίσκεται προς έγκριση

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Άβαταρ μέλους
Tulenn
 
Δημοσιεύσεις: 0
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2023, 09:45


Επιστροφή στο ΕΥΡΕΣΗ ΥΛΙΚΟΥ (για τα μέλη)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες