Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

Αναζήτηση εκπαιδευτικού υλικού από τα μέλη μας.

ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

Δημοσίευσηαπό afroditi » 27 Οκτ 2011, 22:41

ΒΙΑΖΟΜΑΙ ΛΙΓΟ ΜΗΠΩΣ??? ΕΧΩ Α ΤΑΞΗ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΤΗΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΣΚΡΟΥΤΖ ΤΟΥ ΝΤΙΚΕΝΣ. ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΔΙΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΔΙΑΛΟΓΟΥΣ ... ΙΔΕΕΣ ...
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
Άβαταρ μέλους
afroditi
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό skoulina » 28 Οκτ 2011, 20:37

Αγαπητή μου συναδέλφισσα,
όντως βιάζεσαι! Κι εγώ έχω πρώτη και θα περιμένω μετά τη 17 Νοέμβρη να αρχίσω προγραμματισμό. Αλλά νομίζω ότι είναι λίγο "βαρύ" και δύσκολο για τα πρωτάκια. Θα δυσκολευτείς να βρεις κάτι, γιατί τουλάχιστον από την προσωπική μου εμπειρία δεν έχω ακούσει κάποιον να το έχει ανεβάσει. Οπότε μάλλον θα πρέπει να κάνεις μόνη σου τη διασκευή! Πάντως, επειδή έχω ανεβάσει, ειδικά για τα πρωτάκια η Ζωή Βαλάση έχει γράψει πολύ όμορφα και τρυφερά θεατρικά κείμενα ("ο χιονάνθρωπος της Πρωτοχρονιάς, "Το καλικαντζαράκι των Χριστουγέννων"), με προτεινόμενη μουσική και θεατρικές οδηγίες.
¨Ο,τι και αν αποφασίσεις, καλή επιτυχία και μην αγχώνεσαι από τώρα!!!
Άβαταρ μέλους
skoulina
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00

ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

Δημοσίευσηαπό athanasiakaledaki » 29 Οκτ 2011, 22:46

καλησπέρα! Δεν είναι νωρίς να αρχισεισ το ψαξιμο για την Χριστουγεννιατικη γιορτη. καλύτερα να έχεισ προετοιμαστει νωρίτερα παρά να αγχωθεισ την τελευταια στιγμή. και εγώ που έχω Α΄τάξη είμαι στη φάση αναζήτησης. έχω να σου προτείνω ένα ωραίο και χιουμοριστικό θεατρικό. "ο αη Βασίλης ... κόκαλο." το έκανα πέρσι και ήταν πολύ επιτυχία. Mπορείς να το βρεις στο internet πολύ εύκολα. καλή επιτυχία
Άβαταρ μέλους
athanasiakaledaki
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 29 Αύγ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό MARTHAMARIA » 30 Οκτ 2011, 12:02

Καλημέρα κι από μένα ! Συμφωνώ πως είναι καλύτερα να αρχίσεις να ψαχνεις από τωρα κάτι για να έχεις χρόνο να το δουλέψεις. 'Εχω δει θεατρικό του Σκρουτζ με παιδάκια νηπιαγωγείου και ηταν από τις πιο όμορφες γιορτες που είδα ποτέ. Κυκλοφορεί διασκευή μαζι με μουσική. Ψάξε σε βιβλιοπωλεία ή ιντερνετ. Καλη επιτυχια !!
Άβαταρ μέλους
MARTHAMARIA
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό potamda » 30 Οκτ 2011, 16:43

Καλή αρχή! Καλύτερα νωρίς, χωρίς άγχος και πίεση. Υπάρχει μια διασκευή με τίτλο "Τα Χριστούγεννα του γερο-Σκρουτζ" από τη Μαρία Π. Γιακουμέλλου. Αν δεν κάνω λάθος κυκλοφορεί σε βιβλίο με χριστουγεννιάτικα θεατρικά από εκδόσεις Σμυρνιωτάκη. Είναι πολύ καλή διασκευή, αλλά όχι για τόσο μικρά παιδιά. Εκτός αν το προσαρμόσεις εσύ στο επίπεδο που θέλεις. Καλή επιτυχία!!!
Άβαταρ μέλους
potamda
 
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό angi » 30 Οκτ 2011, 22:59

Είναι πολύ καλή διασκευή και εύκολη.Θα πρότεινα την Φριγκαντέλα ,ή την 'αγέλαστη πολιτεία" επίσης και τον εγωιστή γίγαντα.
Άβαταρ μέλους
angi
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 12 Δεκ 2008, 01:00

Re: ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

Δημοσίευσηαπό haralouk » 11 Νοέμ 2011, 21:00

καλησπέρα! Δεν είναι νωρίς να αρχισεισ το ψαξιμο για την Χριστουγεννιατικη γιορτη. καλύτερα να έχεισ προετοιμαστει νωρίτερα παρά να αγχωθεισ την τελευταια στιγμή. και εγώ που έχω Α΄τάξη είμαι στη φάση αναζήτησης. έχω να σου προτείνω ένα ωραίο και χιουμοριστικό θεατρικό. "ο αη Βασίλης ... κόκαλο." το έκανα πέρσι και ήταν πολύ επιτυχία. Mπορείς να το βρεις στο internet πολύ εύκολα. καλή επιτυχία


ετοιμαζω κι εγω το θεατρικο <ο αη Βασιλης ...κοκαλο>
Μπορεις να μου πεις πως το επενδυσες μουσικα;
ευχαριστω.....
Άβαταρ μέλους
haralouk
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 01 Ιαν 2010, 01:00

Re: ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

Δημοσίευσηαπό olgachios » 12 Νοέμ 2011, 16:25

καλησπέρα! Δεν είναι νωρίς να αρχισεισ το ψαξιμο για την Χριστουγεννιατικη γιορτη. καλύτερα να έχεισ προετοιμαστει νωρίτερα παρά να αγχωθεισ την τελευταια στιγμή. και εγώ που έχω Α΄τάξη είμαι στη φάση αναζήτησης. έχω να σου προτείνω ένα ωραίο και χιουμοριστικό θεατρικό. "ο αη Βασίλης ... κόκαλο." το έκανα πέρσι και ήταν πολύ επιτυχία. Mπορείς να το βρεις στο internet πολύ εύκολα. καλή επιτυχία


ετοιμαζω κι εγω το θεατρικο <ο αη Βασιλης ...κοκαλο>
Μπορεις να μου πεις πως το επενδυσες μουσικα;
ευχαριστω.....


Καλησπέρα! Πολύ ωραίο θεατρικό, το είχαμε κάνει πέρσι (Α' και Β' τάξη μαζί).

Στην αρχή είχαμε το "You are a mean one mr Grintch". Μετά έμπαιναν οι αφηγήτριες.
Στην πρώτη σκηνή, με τη μάγισσα, είχαμε το "Jaffars wishes" από το Alladin. Εκεί που τραγουδούν οι καλικάντζαροι το "είμαστε κακοί", είχαμε βάλει το ρυθμό από το "τρίγωνα κάλαντα".
Η σκηνή με την Κοκκινοσκουφίτσα και το λύκο έμπαινε με το "Nils holgerson theme". Επίσης είχαμε ήχο ρολογιού εκεί που κοιτούν το ρολόι τους.
Τα γουρουνάκια έμπαιναν με το "who is afraid of the big bad wolf".
H Χιονάτη με το τραγούδι από το "Snowhite and the seven dwarfs". Επίσης, χρησιμοποιήσαμε ηχητικό εφέ για το ροχαλητό των νάνων.
Ο Πινόκιο και ο Τζεπέτο έμπαιναν με το "I got no strings".
Στη σκηνή του Αϊ Βασίλη τώρα: Για αρχή το "let it snow". Αργότερα, ηχητικό εφέ από κουδούνι. Εκεί που πίνει το δηλητήριο ένα ηχητικό εφέ αγωνίας από θρίλερ και, όταν πέφτει κάτω, ήχο καρδιάς που χτυπάει. Η σκηνή έκλεινε με το "setting the trap" από το Home alone.
Στη σκηνή με τη μετανιωμένη μάγισσα: Ξεκινούσαμε με το "match seller", ενώ εκεί που οι καλικάντζροι διάβαζαν εφημερίδα είχαμε βάλει το "Ihate my job". Αργότερα, πάλι ηχητικό εφέ από ήχο κουδουνιού.
Στο τέλος του έργου, είχαμε το "winter wonderland".
Σημειώνω ότι κάθε φορά που εμφανίζονταν οι καλικάντζαροι, σε κάθε σκηνή, για να κλέψουν κάτι, είχαμε το "home alone theme". Κάθε φορά που πετύχαιναν το σκοπό τους, στο τέλος κάθε σκηνής, ακουγόταν γέλιο μάγισσας (pinkarella).
Όλα τα τραγούδια ήταν χωρίς λόγια, σε καραόκε. Δυστυχώς δε θυμάμαι πλέον πού τα βρήκα, αλλά όποιος θέλει, μου λέει να τα στείλω με mail.
Ελπίζω να βοήθησα και συγνώμη για τη μεγάλη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
olgachios
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Re: ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

Δημοσίευσηαπό haralouk » 12 Νοέμ 2011, 17:25

καλησπέρα! Δεν είναι νωρίς να αρχισεισ το ψαξιμο για την Χριστουγεννιατικη γιορτη. καλύτερα να έχεισ προετοιμαστει νωρίτερα παρά να αγχωθεισ την τελευταια στιγμή. και εγώ που έχω Α΄τάξη είμαι στη φάση αναζήτησης. έχω να σου προτείνω ένα ωραίο και χιουμοριστικό θεατρικό. "ο αη Βασίλης ... κόκαλο." το έκανα πέρσι και ήταν πολύ επιτυχία. Mπορείς να το βρεις στο internet πολύ εύκολα. καλή επιτυχία


ετοιμαζω κι εγω το θεατρικο <ο αη Βασιλης ...κοκαλο>
Μπορεις να μου πεις πως το επενδυσες μουσικα;
ευχαριστω.....


Καλησπέρα! Πολύ ωραίο θεατρικό, το είχαμε κάνει πέρσι (Α' και Β' τάξη μαζί).

Στην αρχή είχαμε το "You are a mean one mr Grintch". Μετά έμπαιναν οι αφηγήτριες.
Στην πρώτη σκηνή, με τη μάγισσα, είχαμε το "Jaffars wishes" από το Alladin. Εκεί που τραγουδούν οι καλικάντζαροι το "είμαστε κακοί", είχαμε βάλει το ρυθμό από το "τρίγωνα κάλαντα".
Η σκηνή με την Κοκκινοσκουφίτσα και το λύκο έμπαινε με το "Nils holgerson theme". Επίσης είχαμε ήχο ρολογιού εκεί που κοιτούν το ρολόι τους.
Τα γουρουνάκια έμπαιναν με το "who is afraid of the big bad wolf".
H Χιονάτη με το τραγούδι από το "Snowhite and the seven dwarfs". Επίσης, χρησιμοποιήσαμε ηχητικό εφέ για το ροχαλητό των νάνων.
Ο Πινόκιο και ο Τζεπέτο έμπαιναν με το "I got no strings".
Στη σκηνή του Αϊ Βασίλη τώρα: Για αρχή το "let it snow". Αργότερα, ηχητικό εφέ από κουδούνι. Εκεί που πίνει το δηλητήριο ένα ηχητικό εφέ αγωνίας από θρίλερ και, όταν πέφτει κάτω, ήχο καρδιάς που χτυπάει. Η σκηνή έκλεινε με το "setting the trap" από το Home alone.
Στη σκηνή με τη μετανιωμένη μάγισσα: Ξεκινούσαμε με το "match seller", ενώ εκεί που οι καλικάντζροι διάβαζαν εφημερίδα είχαμε βάλει το "Ihate my job". Αργότερα, πάλι ηχητικό εφέ από ήχο κουδουνιού.
Στο τέλος του έργου, είχαμε το "winter wonderland".
Σημειώνω ότι κάθε φορά που εμφανίζονταν οι καλικάντζαροι, σε κάθε σκηνή, για να κλέψουν κάτι, είχαμε το "home alone theme". Κάθε φορά που πετύχαιναν το σκοπό τους, στο τέλος κάθε σκηνής, ακουγόταν γέλιο μάγισσας (pinkarella).
Όλα τα τραγούδια ήταν χωρίς λόγια, σε καραόκε. Δυστυχώς δε θυμάμαι πλέον πού τα βρήκα, αλλά όποιος θέλει, μου λέει να τα στείλω με mail.
Ελπίζω να βοήθησα και συγνώμη για τη μεγάλη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
haralouk
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 01 Ιαν 2010, 01:00

ο Αη Βασιλης ...κοκαλο

Δημοσίευσηαπό haralouk » 12 Νοέμ 2011, 17:35

ευχαριστω για τη βοηθεια........ψαχνω αμεσως για τα τραγουδια που προτεινες
Άβαταρ μέλους
haralouk
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 01 Ιαν 2010, 01:00

Επόμενο

Επιστροφή στο ΕΥΡΕΣΗ ΥΛΙΚΟΥ (για τα μέλη)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες